چهار هزار پزشک ایرانی در سال ۱۴۰۰ درخواست مدارک لازم برای مهاجرت کردند

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران می‌گوید در سال ۱۴۰۰، بیش از چهار هزار پزشک ایرانی درخواست دریافت عدم سوء پیشینه کرده‌اند که مدرک لازم برای مهاجرت است.

محمد رئیس‌زاده افزایش شتاب در درخواست مهاجرت و میل به مهاجرت در پزشکان عمومی و متخصص و فوق متخصص در ایران را «نگران‌کننده» توصیف کرده است.

وی گفت: «در سال ۱۴۰۰ بالغ بر چهار هزار و ۲۷ نفر درخواست گود استَندینگ یا عدم سوء پیشینه پزشکی کردند. البته به این معنا نیست که تمام این افراد از کشور خارج شدند، بلکه فقط درخواست داده‌اند.»

آن‌ طور که این مقام مسئول خبر داده، «بالغ بر یک‌سوم» این افراد پزشک عمومی هستند، اما آمار درخواست «گود استندینگ برای مهاجرت در متخصصین و فوق‌تخصص‌های ما هم دارد بالا می‌رود.»

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی در ایران اشاره کرد که در کشورهای همسایه «جاذبه‌ها» برای پزشکان ایرانی بیشتر است.

تازه‌ترین گزارش رصدخانه مهاجرت ‌ایران نشان ‌می‌دهد که ۷۳ درصد پزشکان و پرستاران ایرانی و نزدیک به ۶۰ درصد استادان دانشگاه و دانشجویان ایرانی تمایل به مهاجرت دارند.

اطلاعات این نهاد حاکی است که ۵۹ درصد دانشجویان و ۶۹ درصد استادان و محققان ایرانی به دلیل «مسائل اقتصادی» به دنبال مهاجرت از ایران هستند.

پیش از این وب‌سایت خبرآنلاین با بررسی آمار اداره گذرنامه جمهوری اسلامی، از رتبه ۱۹ ایران در فرستادن دانشجو به دیگر کشورها و افزایش بیش از دو برابری جمعیت ایرانیان مهاجر طی ۳۰ سال اخیر خبر داده بود.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۱۷ ژوئن ۲۰۲۲