ژنرال کنت مکنزی: مقابله با تهدیدات رژیم ایران اولویت اصلی ما است

یک فرمانده نظامی ارشد آمریکایی گفت که با احتساب تهدیدهایی که از جانب رژیم ایران، متوجه ارتش آمریکاست، این رژیم اولویت اصلی نظامی آمریکا در خاورمیانه محسوب می‌شود.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» روز چهارشنبه در مراسمی در موسسه آمریکایی صلح، حملات راکتی گروه های شبه نظامی شیعی در عراق، که با هدف سنگ اندازی در تلاش های آمریکا برای شکست داعش در منطقه صورت می گیرد، را محکوم کرد و گفت: «وقتی به این نمایش نگاه می کنم، می بینم که باید بر ایران متمرکز بمانیم چون مسئله اصلی است. این مقرها بر ایران تمرکز کرده‌اند و فعالیت‌های بازدارنده‌ای را علیه رژیم ایران به اجرا درمی‌آورند.»

او افزود: «تهدیداتی که از جانب گروه‌های شبه‌نظامی شیعی متوجه نیروهای ماست، موجب شده که از منابعی که باید برای مقابله با داعش استفاده کنیم، برای دفاع از خودمان استفاده کنیم. این شرایط، توان ما را در انجام اقدامات مؤثر علیه داعش کاهش داده است.»

در ماه مارس، خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه‌های آمریکا در عراق آغاز و این پایگاه‌ها به متحدان نظامی عراقی تحویل داده شد. همان زمان، مقام‌های پنتاگون تأکید کردند که این واگذاری پایگاه‌ها بخشی از یک برنامه ادغام طولانی مدت، و نشان‌دهنده موفقیت مبارزه با داعش است؛ نه اینکه نگرانی درباره حملات راکتی گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت رژیم ایران وجود داشته باشد.

مکنزی هم روز چهارشنبه این ادعا را تکرار کرد و گفت که نیروهای امنیتی عراقی توان خود را برای مقابله با داعش افزایش داده‌اند و «این واقعیت که تعداد ما کمتر می‌شود، نشانه‌ای از پیشرفت همکاری‌هاست.»

اما فرمانده سنتکام به ارتباط خروج نیروها با تهدیدهای ایران هم اشاره کرد. مکنزی هشدار داد که شکست نهایی داعش نامحتمل است. چون همیشه جنگجویانی وجود دارند که به دلایل ایدئولوژیک به این گروه می‌پیوندند. اما اینکه آمریکا در نهایت قادر باشد مبارزه با آنها را به نیروهای امنیتی محلی بسپارد، جای امیدواری است.

او تصریح کرد: «تا وقتی که ما در منطقه هستیم، برای پایان دادن به داعش به‌سختی تلاش می‌کنیم.»

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۱۳ اوت ۲۰۲۰