کشتی حامل نفت خام تحریمی، توسط رژیم ایران “ربوده” شده است

یک نهاد وابسته به سازمان ملل تأیید کرده است که ایران در پنجم ژوئیه یک نفت‌کش را از ساحل امارات “ربوده” و به آب‌های خود برده است. هنوز روشن نیست که ایران چگونه و با چه امکاناتی نفت‌کش مزبور را “ربوده” است.

نهاد تابع سازمان ملل متحد روز یکشنبه (۱۹ ژوئیه) خبر مربوط به “ربوده شدن” یک نفت‌کش توسط جمهوری اسلامی در خلیج فارس را تأیید کرد. این خبر را پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) منتشر کرده بود.

به گفته سازمان کار نفت‌کش مزبور به نام MT Gulf Sky حامل نفت خام بوده و آمریکا، به دلیل دور زدن تحریم‌های بین‌المللی، قصد توقیف آن را داشته است. بنا به گزارش ۲۸ نفر از خدمه کشتی کارگران هندی بوده‌اند که پس از پیاده شدن از کشتی، در ۱۵ ژوئیه بدون گذرنامه از ایران به هند گریخته‌اند.

سازمان بین‌المللی کار، به نقل از “شبکه رفاه و یاری ملوانان” می‌گوید که کارگران یادشده از ماه مارس که کشتی مزبور شهر خورفکان، بندری در ساحل شرقی امارات را ترک کرد، حقوقی دریافت نکرده‌اند.

رسانه‌های وابسته به رژیم ایران از ماجرای ربودن نفت‌کش و عودت آن به ایران خبری ذکر نکردند. مقام‌های آمریکایی نیز در این باره سکوت کردند.

در ماه مه گذشته وزارت دادگستری ایالات متحده دو شهروند ایرانی را متهم کرد که سعی داشتند با انتقال غیرقانونی حدود ۱۲ میلیون دلار، از طریق شرکت‌های واسطه یک نفتکش را بخرند که در آن زمان MT Nautica نام داشت.

اسنادی که در دسترس دادگاه قرار گرفت، نشان می‌داد که در این معامله علاوه بر شرکت نفت ایران، لشکر قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران، نیز نقش داشته است.

با این که معامله خرید نفتکش متوقف شد و کشتی در اختیار دولت امارات قرار گرفت، هنوز معلوم نیست که چگونه در اختیار ایران قرار گرفته تا بتواند با آن نفت خام منتقل کند.

شیوه “ربودن” نفت‌کش و انتقال آن به آبهای ساحلی ایران و حوالی جزیره هرمز نیز روشن نیست.

رژیم جمهوری اسلامی ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی خود از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کند. استفاده از نفت‌کش‌هایی با پرچم‌های کشورهای دیگر و همچنین از طریق فروش در دریا و انتقال نفت از یک نفت‌کش به نفت‌کش دیگر از جمله این شیوه‌ها هستند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۰