کشورهای عضو برجام از ایران خواستند به تعهدات خود بازگردد

سه کشور اروپایی به انضمام چین و روسیه به تأکید از ایران خواستند به طور کامل به تعهدات خود منطبق با مفاد برجام بازگردد. آنها تأکید کردند جمهوری اسلامی باید نقض تاکنونی از مفاد برجام را متوقف کرده و به عقب براند.

پنج قدرت جهانی، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین که توافق هسته‌ای برجام با ایران را امضا کرده‌اند، روز چهارشنبه ۲۶ آذر (۱۶ دسامبر) به تأکید از جمهوری اسلامی خواستند به طور کامل به تعهدات الزامی منطبق با مفاد برجام عمل کند و از اقداماتی که تاکنون در نقض مفاد برجام انجام داده را به عقب براند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آلمانی، در پی طرح مجلس شورای اسلامی مبنی بر خروج ایران از تعهدات برجامی و نگرانی پنج کشور از انحلال توافق هسته‌ای برجام، این کشورها در یک نشست مجازی در وین تصمیم گرفتند از مقامات جمهوری اسلامی بخواهند به طور کامل به مفاد برجام پایبند بماند.

مجلس شورای اسلامی قانونی را تصویب کرده است که تمام مفاد آن نقض توافق هسته‌ای موسوم به برجام است که ایران به شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ به امضا رسانده است.

پیش از این جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا ابراز امیدواری کرده بود که ایالات متحده به توافق برجام بازگردد. او پیش‌شرط آن را بازگشت کامل جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود عنوان کرده بود.

ماریا آدلبار، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت در جلسه روز چهارشنبه مدیران سیاسی و معاونان وزیران خارجه با بررسی میزان اجرای تعهدات ایران، از جمهوری اسلامی خواستند به طور کامل به تعهدات برجامی خود بازگردد.

ایران از سال گذشته به صورت گام به گام و در چند مرحله تعهدات برجامی‌اش را لغو کرد. طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۲ برابر حد مجاز تعیین شده در برجام است.

میخائیل اولیانف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در امور برجام پس از جلسه روز چهارشنبه در یک پیام توییتری نوشت که شرکت‌کنندگان در این جلسه تعهد خود نسبت به مفاد برجام را تأیید کردند و آمادگی خود را برای تلاش دیپلماتیک به منظور اجرای کامل مفاد برجام اعلام داشتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که ایران به رغم نقض تعهدات برجامی، دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای ایران را بار دیگر امکان‌پذیر ساخته است.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰