کمالوندی: تا توافق هسته‌ای اطلاعات دوربین‌ها را به آژانس نمی‌دهیم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید تا زمانی که توافق هسته‌ای برای احیای برجام صورت نگیرد، اطلاعات دوربین‌های مداربسته در سایت‌های هسته‌ای کشور تحویل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نخواهد شد.

بهروز کمالوندی روز شنبه ۲۷ فروردین در مصاحبه با شبکه عربی «العالم» ایران گفت این اطلاعات «نزد ما می‌ماند و احتمالا حذف می‌شود».

ایران ماه‌هاست که اجازه دسترسی به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در سایت‌های هسته‌ای توسط آژانس را نمی‌دهد.

از طرفی، ایران که می‌گفت در جریان حمله پهپادی به شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران، تسا، در سال گذشته، دوربین‌های آژانس نیز آسیب دیده، تا مدت‌ها اجازه نصب دوربین‌های جدید در این تأسیسات را نداد و سرانجام روز ۲۴ آذر پارسال موافقت کرد که دوربین‌های جدید آژانس در این تأسیسات نصب شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۷ فروردین اعلام کرد ایران تمام دستگاه‌های ساخت قطعات سانتریفوژ خود را از کارگاه مربوطه در کرج به سایتی بزرگ‌تر در نظنز منتقل کرده است.

آقای کمالوندی در این مورد تصریح کرد برای توسعه و تولید ماشین‌های سانتریفیوژ، تامین و امنیت برنامه‌های کلی داریم، از همین رو متاسفانه به دلیل «عملیات تروریستی» که علیه تسای کرج صورت گرفت، مجبور به تشدید تدابیر امنیتی شدیم که بخش مهمی از این ماشین‌ها را جابه جا کردیم و باقی مانده را نیز به نطنز و اصفهان منتقل کردیم.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۱۷ آوریل ۲۰۲۲