کناره‌گیری شینزو آبه از مقام نخست‌وزیری ژاپن؛ مشکلات جسمانی یا کاهش محبوبیت؟

بنا بر گزارش رسانه‌های ژاپنی در روز جمعه ۲۸ اوت، نخست‌وزیر ژاپن به دلیل مشکلات جسمانی از این مقام کناره‌گیری می‌کند.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه ۲۸ اوت، هدف از کناره‌گیری از مقام نخست‌وزیری را مشکلات جسمانی عنوان نمود.

آقای آبه، که به مدت ۷ سال و ۸ ماه، در مقام نخست‌وزیری ژاپن حضور داشت، اولین نخست‌وزیر این کشور است که طولانی‌ترین مدت حضور در این مقام را به نام خود به ثبت رسانده است.

شینزو آبه، ۴ روز پیش، در روز ۲۴ ماه اوت، عنوان طولانی‌ترین نخست‌وزیر در ژاپن را به نام خود به ثبت رساند. پیش از این، ایساکو ساتو، سی و نهمین نخست‌وزیر ژاپن، (۱۹۶۷-۱۹۷۲) به مدت ۷ سال و ۷ ماه در این مقام باقی مانده بود.

آقای آبه، ۶۵ ساله، از دوران نوجوانی از بیماری کولیت زخمی، فرمی از بیماری التهابی روده، رنج می‌برد و بنا بر اعلام رسانه‌های ژاپنی، احتمال می‌رود بیماری وی رو به وخامت بگذارد.

بنا بر گزارش رسانه‌های ژاپنی، هفته گذشته، در فاصله روزهای ۱۷ تا ۲۴ ماه اوت، آقای آبه، دو بار به دلیل وخامت شرایط جسمانی به بیمارستان مراجعه نموده بود.

اما علاوه بر مشکلات جسمانی شینزو آبه، کاهش محبوبیت نخست‌وزیر ژاپن نیز عامل مهمی برای تصمیم به کناره‌گیری از مقام نخست‌وزیری این کشور عنوان شده است.

حزب لیبرال دموکرات ژاپن که قدرت را در دست دارد، طی روزهای اخیر از لزوم کناره‌گیری شینزو آبه و دور تازه رقابت‌ها برای جانشینی وی خبر داده بود.

حزب حاکم ژاپن، استعفای نخست وزیر از مقام خود را به صورت رسمی پذیرفت. اما تا زمان تعیین جانشین بعدی، آقای آبه، در مقام خود باقی خواهد ماند. انتخاب جانشین شینزو آبه، مانند بسیاری از موارد سیاست‌گذاری در ژاپن، در پشت درهای بسته صورت می‌گیرد.

بنا بر گزارش منابع ژاپنی، در پی انتشار خبر استعفای شینزو آبه، بورس توکیو ۲ درصد سقوط کرد.

یکی از بحران‌های دوران نخستوزیری شینزو آبه در ژاپن، در ارتباط با فساد وزیر دادگستری دولت وی در سال ۲۰۱۹ بود. کاوایی کاتسویوکی، وزیر سابق دادگستری و عضو سابق حزب دموکرات لیبرال، به همراه همسرش به خرید رای از نمایندگان مجلس ژاپن متهم شده و بازداشت شد.

شینزو آبه، در نشست مطبوعاتی که به همین موضوع اختصاص داشت، از «مردم ژاپن» بدلیل «انتخاب» این فرد به «مقام وزارت دادگستری»، «عذرخواهی» نمود.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۸ اوت ۲۰۲۰