گانتس: ایران ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی خود را ظرف دو ماه دو برابر کرده است

وزیر دفاع اسرائیل گفت، جمهوری اسلامی ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی خود را در دو ماه دو برابر کرده است و تلاش می‌کند، تولید و نصب ۱۰۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته را در محلی در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای نظنز تکمیل کند.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائيل روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت و یک روز قبل از سفر به ایالات متحده به بررسی تهدیدهایی پرداخته که به گفته او از سوی ایران متوجه دولت اسرائيل است. به گزارش “جوییش پرس” او در سخنرانی خود در کنفرانس “نظم نوین جهانی” در موسسه سیاست و استراتژی دانشگاه خصوصی رایشمن در اسرائيل هشدار است داده که ایران ­«به انباشت دانش و تجربه برگشت ناپذیر در توسعه، تحقیق، تولید و بهره برداری از سانتریفیوژهای پیشرفته ادامه می‌دهد و تنها چند هفته با انباشت مواد شکافت‌پذیر که برای اولین بمب کافی است فاصله دارد.»

او گفته است، جمهوری اسلامی ۶۰ کیلوگرم مواد غنی‌شده ۶۰ درصدی را نگهداری می‌کند و مانع دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تأسیسات خود می‌شود.

به گفته گانتس، جمهوری اسلامی در حال حاضر حتی تلاش می‌کند تا تولید و نصب ۱۰۰۰ سانتریفیوژ پیشرفته IR6 را در تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی جدیدی در نزدیکی نطنز تکمیل کند. او تصریح کرده است: «هزینه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی اکنون کمتر از یک سال دیگر خواهد بود»

نیروهای نیابتی ایران در منطقه

وزیر دفاع اسرائیل همچنین به اقدامات ایران برای گسترش نفوذ و نیروهای نیابتی خود در منطقه پرداخته و گفته است، این نیروها «به ذخایر نفت، فرودگاه‌ها و اهداف غیرنظامی حمله‌ می‌کنند.»

به گفته گانتس، ایران در حال توسعه تجهیزات نظامی خود در سراسر منطقه است که «مجهز به قابلیت‌های دقیقی از جمله موشک‌های کروز، موشک‌های زمین به زمین و پهپاد هستند و هزاران کیلومتر برد دارند.» او افزوده است: «شمار تسلیحات استراتژیک در دست نیروهای نیابتی ایران در عراق و یمن در سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.»

وزیر دفاع اسرائیل در سخنرانی خود به “نمونه‌ای از تلاش جمهوری اسلامی برای استفاده از این سلاح‌ها” در فوریه سال جاری میلادی اشاره کرده و گفته است، سپاه پاسداران یک جفت پهپاد را به سمت اسرائیل فرستاده. به گفته او، از آنجا که پهپادها دارای چتر نجات بوده اند، این احتمال وجود دارد که هدف از فرستادن آنها تحویل سلاح به سازمان‌های تروریستی در مناطق فلسطینی بوده باشد.

گانتس ضمن بیان این که، این تلاش ایران شکست خورده و پهپادها در عراق رهگیری شده اند، تاکید کرده است که تلاش‌های کشورش برای خنثی کردن برنامه‌های جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت و اسرائيل با هر گونه تهدیدی برای شهروندان خود و منطقه مقابله خواهد کرد.

بنی گانتس همچنین گفته است که کشورش به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای تقویت روابط با همسایگان در منطقه و متحدان خود در سراسر جهان ادامه خواهد داد. او در پایان تاکید کرده که اسرائیل مایل به تلاش برای کاهش درگیری و بحران با فلسطینی‌ها است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۱۸ می ۲۰۲۲