گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل: حملات هدفمند سوریه و روسیه به بیمارستان‌ها و مدارس

دویچه وله فارسی

گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که نیروهای دولتی سوریه و روسیه به عمد بیمارستان‌ها را هدف قرار می‌دهند. عفو بین‌الملل از مدارکی سخن می‌گوید که مشارکت مستقیم روسیه در “جنایت جنگی” در سوریه را ثابت می‌کند.

نیروهای دولتی سوریه و روسیه در شمال غرب سوریه حملاتی هدفمند را به بیمارستان‌ها و مدارس این کشور انجام داده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل در جریان تحقیقات خود این موضوع را ثابت‌شده می‌داند و حاصل تحقیقاتش را در گزارش تازه خود با نام “هیچ کجا برای ما امن نیست” ارائه کرده است. 

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، در این گزارش ۱۸ مورد حمله که بیشتر آنها در فاصله زمانی بین ژانویه و فوریه ۲۰۲۰ در ادلب، غرب حلب و حمات، استان شمال غربی این کشور صورت گرفته‌اند، مستند شده‌اند. چهار حمله مربوط به سال ۲۰۱۹ است.

برای تهیه این گزارش با ۷۴ تن، از جمله، پزشکان، امدادگران، آوارگان داخلی و آموزگاران مصاحبه شده است. گفته‌های این شاهدان از طریق ویدیو و عکس ضبط و ثبت و با تجزیه و تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای و گزارش‌های افرادی که در محل تحرکات هواپیماها را زیرنظر می‌گیرند و همچنین شنود مکالمات نیروی هوایی روسیه و سوریه، تأیید شده‌اند.

وانست اولریش، کارشناس امور سوریه در عفو بین‌الملل در آلمان می‌گوید: «با حملات اخیر به آخرین مناطقی که در شمال غرب سوریه هنوز در دست گروه‌های اپوزیسیون هستند، الگوی غیرانسانی حکومت اسد در حملات هدفمند به غیرنظامیان و تأسیسات غیرنظامی مانند مدارس و بیمارستان‌ها همچنان ادامه دارد». عفو بین‌الملل می‌نویسد، توانسته است برای نخستین بار حملات مستقیم هوایی نیروهای روسیه به یک بیمارستان را به اثبات برساند.

حمله به بیمارستان‌ها و مدارس

عفو بین‌الملل حملاتی به پنج بیمارستان واقع در مناطق تحت کنترل گروه‌های مسلح اپوزیسیون را به ثبت رسانده است. این مراکز پس از این حملات از ادامه فعالیت بازمانده‌اند.

پزشکی که از یک حمله در تاریخ ۲۹ ژانویه به نزدیکی بیمارستان “الشامی” جان سالم به در برده‌است، به سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، در این حمله دست‌کم دو ساختمان مسکونی نزدیک به بیمارستان ویران شده و یازده غیرنظامی کشته و ۳۰ تن زخمی شدند. به گفته‌ این پزشک یکی از همکاران او هم در میان کشته‌شدگان بوده است.

برپایه گفته‌های شاهدان و همخوانی این اظهارات با یکدیگر و با در نظر گرفتن مشاهدات کسانی که رفت و آمد هواپیماها را زیرنظر می‌گیرند، عفو بین‌الملل نتیجه می‌گیرد مسئولیت این حمله غیرقانونی برعهده نیروهای نظامی روسیه است.

عفو بین‌الملل همچنین مستنداتی دال بر پرتاب بمب‌های بشکه‌ای و افزون بر آن شلیک مهمات خوشه‌ای از ایستگاه‌های زمینی به دو مدرسه در ۲۸ ژانویه و ۲۵ فوریه را جمع‌آوری کرده است. یک آموزگار در مورد یکی از این حملات، از انفجاری که پیش پای او رخ داده است و زخم‌ها و درد ناشی از آن می‌گوید و می‌افزاید: «حرارتی احساس می‌کردم مثل اینکه پاهایم در حال سوختن باشند. دو دانش‌آموز دختر در همان لحظه جلوی من بودند که یکی درجا کشته شد و دیگری تنها با معجزه جان سالم به در برد.»

جنایت جنگی با همکاری روسیه

تحقیقات عفو بین‌الملل نشان می‌دهند که مهمات به کار رفته از نوع “۹ ام ۲۷ کا”، با کالیبر ۲۲۰ میلی‌متر بوده‌اند که ساخت روسیه‌اند و به ارتش سوریه تحویل داده شده‌اند. آنها داری مهمات خوشه‌ای ۹N235 و ۹N210 بوده‌اند. استفاده از مهمات خوشه‌ای طبق قوانین حقوق بین‌الملل ممنوع است. 

اولریش از عفو بین‌الملل آلمان می‌گوید: «تحقیقات عفو بین‌الملل نشان می‌دهند که دولت سوریه در حملات خود به مدارس از مهمات خوشه‌ای ساخت روسیه استفاده کرده که با آنها کودکان و کادر آموزشی به گونه‌ای وحشیانه کشته و زخمی شده‌اند.

این جنایت جنگی است».این کارشناس امور سوریه ادامه می‌دهد: «روش و راهی که دولت اسد با آن غیرنظامیان را عمدا سرکوب می‌کند، باردیگر نشان می‌دهد که هیچ جای امنی در سوریه وجود ندارد.» به گفته این کارشناس با توجه به این مستندات، توقف بازگرداندن پناهجویان سوری از آلمان به سوریه همچنان ضروری است.

آوارگی و شرایط زندگی فاجعه‌بار

حملات اخیر به ادلب به نوشته عفو بین‌الملل، بین دسامبر ۲۰۱۹ تا مارس ۲۰۲۰ تقریبا یک میلیون انسان را که بیش از ۸۰ درصد آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند از خانه و شهر خود آواره کرده و آنها را واداشته تا به مناطقی در نزدیکی مرزهای ترکیه پناه ببرند.

شهروندان ادلب در مناطقی که روز به روز از وسعت آن کاسته می‌شود در شرایطی غیرانسانی زندگی می‌کنند. عفو بین‌الملل می‌نویسد، بیش از هر زمان دیگری به کمک‌ها و حمایت‌های انسان‌دوستانه نیاز است. 

دهم ماه ژوئن مهلت کمک‌های فرامرزی سازمان ملل که تاکنون امکان کمک‌های بشردوستانه را با گذر از مرزهای سوریه در شمال غرب این کشور و دیگر مناطق تحت کنترل نیروهای مسلح اپوزیسون میسر می‌کرد، به پایان می‌رسد.

وانسا اولریش با اشاره به این موعد از دولت آلمان می‌خواهد که در شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش خود را برای تمدید قطعنامه شورای امنیت برای کمک‌های فرامرزی به سوریه به کار بندد. این کارشناس امور سوریه این کمک‌ها را برای هزاران انسان در سوریه “حیاتی” می‌داند.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ – May 12th, 2020