۱۰سناتور‌ آمریکا خواهان سختگیری بیشتر در تحریم‌‌های نفتی ایران شدند

گروهی از سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای به بایدن از او خواستند تحریم‌ها علیه ناوگان رو به رشد نفتکش‌های ایران و افزایش صادارات این کشور را جدی‌تر اجرا کند. آنها گفته‌اند رونق فروش نفت ایران “خزانه رژیم” را پر کرده است.

تام کاتن و ۹ تن دیگر از سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهور این کشور از افزایش شمار نفتکش‌ها و صادارات نفت ایران انتقاد کردند و خواهان اعمال جدی‌تری اقدامات تنبیهی علیه شرکت‌های خریدار نفت ایران شدند.

آنها گفته‌اند که جو بایدن از زمان روی کار آمدن، تاکنون به خاطر مذاکرات هسته‌ای در وین از اقدام علیه افزایش شدید صادرات نفت ایران خودداری کرده و این باعث جری‌تر شدن “جنایتکاران” شده است.

این سناتورها در بخشی از نامه خود نوشتند: «صاحبان کشتی و مشتریان آنها در چین ریسک بیشتری می‌کنند زیرا معتقدند که دولت شما ضعیف‌تر از آن است که بتواند آنها را مجازات کند.»

این سناتورها به رونق فروش نفت ایران اشاره کرده‌ و گفته‌اند که سیاست بایدن باعث شده “خزانه‌های رژیم ایران که زمانی خالی بود، دوباره پر” شود و “ایرانی‌ها را تشویق کرده است که مذاکرات در وین را متوقف کنند و به‌طور برگشت‌ناپذیری برای دستیابی به سلاح هسته‌ای پیش بروند”.

آنها به بایدن هشدار داده‌‌اند که “امنیت ملی آمریکا را به خطر” انداخته و از او خواسته‌اند “دست از سردرگمی” بردارد.

در نامه آمده است: «ما از شما می‌خواهیم تحریم‌های آمریکا را علیه شرکت‌هایی که نفت ایران را خریداری می‌کنند و تانکرهای نفتی را که با پرچم خارجی، تجارت غیرقانونی نفت ایران را زنده نگه می‌دارند، اجرا کنید. همچنین به شما یادآوری می کنیم که تحریم صادرات نفت ایران اجباری است و با اکثریت دو حزبی در کنگره تصویب شده است. شما فراتر از قانون نیستید و باید از نقض آن دست بردارید.»

آنها گفته‌اند که کمپین فشار حداکثری ایالات متحده به طور جدی صادرات نفت ایران و توانایی رژیم ایران را برای “تامین مالی تروریسم و ​​سایر فعالیت‌های مخرب کاهش داد”.

 از آوریل ۲۰۱۸ تا ژوئن ۲۰۲۰، صادرات نفت ایران از نزدیک به ۲،۹ میلیون بشکه در روز به ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید و حکومت ایران را با کسری بودجه شدید مواجه کرد. سناتورها گفته‌اند “این کاهش شدید درآمد به ایالات متحده اهرم قابل توجهی برای فشار بر ایران داد و مانع از جاه طلبی‌های استراتژیک رژیم شد”.

آنها خطاب به بایدن گفته‌اند که “این دستاوردها”  از زمان شروع دولت او محدود شده است. ایران در سال ۲۰۲۱ حدود ۴۱۸ میلیون بشکه نفت صادر کرد که ۱۲۳ میلیون بشکه بیشتر از سال ۲۰۲۰ بود.

این ۱۰ سناتور به آمار صادرات نفت ایران اشاره کرده‌اند که دو بار در سال ۲۰۲۱ از ۱،۴میلیون بشکه در روز فراتر رفته و به بالاترین میزان از مارس ۲۰۱۹ رسیده است. به گفته آنها سه چهارم این نفت به چین صادر شده که سال گذشته ۳۱۰ میلیون بشکه نفت ایران را خریداری کرده است. به نحوی که «در هفته‌های اخیر، دولت چین آشکارا به واردات میلیون‌ها بشکه نفت ایران برای ذخایر استراتژیک نفت خود اذعان کرده است.»

در نامه آمده است: «در نتیجه این افزایش فروش نفت، ذخایر ارزی ایران از تنها ۴ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۲۰ به ۳۱ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۲۱ افزایش یافت.» آنها گفته‌اند که طبق گزارش ها، دولت بایدن به چین و سایر کشورها در مورد خریداری نفت ایران هشدار داده‌اند اما این هشدارها مجازاتی در پی نداشته است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۹ ژانویه ۲۰۲۲