۶۰ نفر در حمله روسیه به مدرسه‌ای در لوهانسک کشته شدند

۶۰ نفر بر اثر بمباران مدرسه‌ای در منطقه لوهانسک کشته شدند. دبیرکل ناتو از پوتین خواست فورا به جنگ اوکراین پایان دهد. گوترش حمله به غیرنظامیان را محکوم کرد. حملات به ماریوپل شدت گرفت.

به گفته مقام‌های اوکراین حمله هوایی روسیه به مدرسه‌ای در منطقه لوهانسک ده‌ها کشته برجای گذاشته است. سرهی هایدای، فرماندار منطقه لوهانسک گفته است که به احتمال قوی ۶۰ نفری که هنوز زیر آوار ساختمان هستند، کشته شده‌اند.

حمله هوایی روسیه روز شنبه ۷ مه رخ داده است. ۹۰ نفر در این مدرسه در روستای بیلوهوریوکا پناه گرفته‌ بودند. ساختمان مدرسه بر اثر بمباران آتش گرفت و فرو ریخت. فرماندار منطقه گفته است نیروهای امداد توانسته‌اند ۳۰ نفر را نجات دهند. بیلوهوریوکا روستایی در ده کیلومتری غرب لیسیچانسک است که در آن جنگی شدید میان نیروهای اوکراین با ارتش روسیه و جدایی‌طلبان طرفدار این کشور در جریان است.

در پی انتشار خبر کشته شدن گروهی از غیرنظامیان در لوهانسک، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای باردیگر این کشتار را محکوم کرد و هشدار داد که “غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی نباید در جنگ مورد حمله قرار گیرند”.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خواست در “روز پیروزی بر آلمان هیتلری” جنگ در اوکراین را متوقف کند. او روز دوشنبه نهم مه به روزنامه آلمانی «دی ولت» گفت که بار دیگر از رئیس جمهور روسیه می‌خواهد که «این جنگ را فورا پایان دهد، نیروهای خود را از اوکراین خارج و مذاکرات صلح را آغاز کند».

استولتنبرگ تاکید کرد: «ما قاطعانه در کنار اوکراین ایستاده‌ایم و به این کشور کمک خواهیم کرد تا حق دفاع از خود را حفظ کند.» استولتنبرگ گفت که احتمال می‌دهد پوتین دراین روز “دوباره در مورد ناتو و غرب دروغ پراکنی کند”.

کاروانی از غیرنظامیان تخلیه شده از کارخانه اوزفستال در شهر محاصره شده ماریوپل به زاپوریژیا رسیده‌اند. در مجموع ۶۰۰ نفر در ۱۰ روز گذشته توانسته‌اند این شهر را ترک کنند اما سازمان ملل می‌‌گوید هنوز غیرنظامیان بسیاری در ماریوپل هستند که نتوانسته‌اند آنجا را ترک کنند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۹ می ۲۰۲۲