۹۰ کودک در ایران در صف اعدام قرار دارند

جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران می‌گوید، به رغم ممنوعیت قانونی مجازات مرگ برای متهم زیر ۱۸ سال، در سال گذشته میلادی، ۷ کودک و در سال جاری ۲ کودک در ایران اعدام شده‌اند.
او در بخش‌های دیگری از گزارش خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در مورد سرکوب منتقدان و کارگران معترض و بازداشت فعالان مدنی و مخالفان حجاب اجباری ابراز نگرانی کرده است.
به گزارش آسوشیتدپرس، جاوید رحمان به کمیته حقوق بشر سازمان ملل گفت که اطلاعات موثقی در دست دارد که نشان می‌دهد در حال حاضر ۹۰ کودک با اتهام‌های مختلف در صف اعدام در ایران قرار دارند.
رحمان که نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران است، نگرانی عمیق خود را از اعمال مجازات اعدام در جمهوری اسلامی اعلام کرده و می‌گوید همچنان تعداد اعدام‌ها در ایران یکی از بیشترین تعداد اعدام در کشورهای جهان است.
به گفته او در سال ۲۰۱۷، ۵۰۷ مورد اعدام و در سال گذشته میلادی ۲۵۳ مورد اعدام در ایران انجام شده است. همچنین از آغاز سال جاری میلادی تا کنون تعداد اعدام‌ها در ایران به ۱۷۳ مورد رسیده است.
رحمان در بخش دیگری از گزارش خود به بازداشت و سرکوب حامیان حقوق بشر در ایران اشاره کرده و می‌گوید در فاصله ماه‌های سپتامبر ۲۰۱۸ تا جولای ۲۰۱۹، هشت وکیل به دلیل دفاع از زندانیان سیاسی و حامیان حقوق بشر دستگیر و به حبس‌های طولانی محکوم شده‌اند.
سرکوب و دستگیری کارگران معترض هفت‌تپه و اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران از دیگر مواردی است که این کارشناس بریتانیایی-پاکستانی و استاد حقوق اسلامی نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است.
منبع ایندیپندت فارسی