همزمان با ریزش بازار سهام و کاهش قیمت ارز و طلا، نرخ تورم نقطه‌ای دی‌ماه به ۴۶.۲درصد رسید

مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای دی‌ماه را ۴۶.۲ درصد اعلام کرده است. تورم نقطه‌ای در دی‌ماه برای کالاهای «خوراکی، آشامیدنی و دخانیات» با افزایش بی‌سابقه‌ای به حدود ۶۰ درصد رسیده است.

گزارش تورم دی‌ماه از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده که بر اساس آن تورم نقطه‌ای در دی‌ماه با افزایش ۱.۴ واحدی نسبت به ماه قبل، به عدد ۴۶.۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی بطور میانگین ۴۶.۲ درصد بیشتر از دی‌ماه سال قبل برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

این تورم برای مواد غذایی با افزایش بی‌سابقه‌ای روبرو بوده است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۲ واحد درصدی به ۵۹.۹ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش ۱.۲ واحد درصدی به ۳۹.۹ درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه‌ای دی‌ماه برای خانوارهای روستایی بیش از خانوارهای شهری بوده است؛ نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۵.۵ درصد بود که نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد افزایش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴۹.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش ۱.۴ واحدی تورم نقطه‌ای در دی‌ماه نسبت به آذرماه در حالی اتفاق افتاده که مقامات دولتی افزایش قیمت ارز و طلا و همچنین رشد بازار بورس را عامل تورم معرفی می‌کردند.

این در حالیست که طی دی‌ماه ۹۹ بازار بورس ریزشی بود و قیمت ارز و طلا نیز روندی کاهش را طی کرده است. در طول دی‌ماه شاخص بورس حدود ۲۰ ریزش کرد و قیمت دلار و طلا نیز بطور میانگین ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

عبدالناصر همتی آذرماه امسال مدعی شده بود که سیاست‌های بانک مرکزی مانع از بروز ابَرتورم در کشور شده و شدت پیدا کردن تورم در ماه‌های گذشته را «شوک ناشی از افزایش قیمت ارز» عنوان کرده بود.

با وجود رشد تورم در دی‌ماه، همزمان با کاهش قیمت ارزی، بار دیگر همتی روز گذشته نیز افزایش تورم را ناشی از افزایش نرخ ارز ارزیابی کرد و گفت: «اگر ما برنامه‌های جلوگیری از ارزپاشی را اجرا نمی‌کردیم، قیمت دلار به حدود ۵۰ هزار تومان و تورم به بالای ۱۲۰ درصد می‌رسید.»

نرخ تورم سالانه در دی‌ماه ١٣٩٩ نیز به ٣٢.٢ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ١.٧ واحد درصد افزایش یافته است. تورم سالانه در ایران از آذرماه امسال از مرز ٣۰ درصد عبور کرد و در آذرماه به ۳۰.۵ درصد رسیده بود.

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب برابر ۳۲.۲ درصد و ۳۲.۵ درصد گزارش شده که برای خانوارهای شهری ۱.۷ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ۲ واحد درصد افزایش داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در دی ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٩.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٩.٣ درصد برای دهک دهم است.

پیشتر بانک مرکزی گفته بود میانگین تورم سالانه در سال ١٣٩٩ را روی حداکثر ٢٢ درصد برنامه‌ریزی کرده که این رقم اکنون با بیش از ١۰ درصد افزایش به ۳۲.۲ درصد رسیده است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱