امامعلی رحمان، نامزد رسمی حزب خلق دموکرات تاجیکستان در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه اکتبر

حزب خلق دموکرات تاجیکستان، امامعلی رحمان، را بطور رسمی بعنوان نامزد این حزب در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری این کشور انتخاب کرد. این تصمیم روز پنج‌شنبه سوم سپتامبر/۱۳ شهریور، همزمان با چهاردهمین نشست حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، اتخاذ شد.

انتخابات ریاست‌جمهوری تاجیکستان روز ۱۱ اکتبر، کمتر از ۴۰ روز دیگر، برگزار می‌شود. پیش از این انتظار می‌رفت که انتخابات در ماه نوامبر برگزار شود اما بر اساس تصمیم مشترک مجالس علیا و سفلای تاجیکستان تاریخ ۱۱ اکتبر برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تاجیکستان در نظر گرفته شد.

دور پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری در تاجیکستان در روز ششم نوامبر ۲۰۱۳ برگزار شد. مدت زمان ریاست جمهوری در این کشور هفت سال است.

طبق قانون انتخابات ریاست‌جمهوری تاجیکستان، حزب‌های سیاسی، اتحادیه های صنفی مستقل، مجلس های محلی و سازمان جوانان تاجیکستان می‌توانند نامزدهای خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیشنهاد کنند.

امامعلی رحمان، رییس‌جمهوری ۶۸ ساله تاجیکستان، از سال ۱۹۹۲ زمام قدرت در این کشور را در دست دارد. اصلاحات در قانون اساسی تاجیکستان و قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، زمینه را برای ادامه حضور امامعلی رحمان در قدرت فراهم نموده است.

تاجیکستان، یکی از جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی است که با وجود دارا بودن ذخایر نفت و گاز، بیشترین نیازهای انرژی خود را از طریق واردات تامین می‌کند. این کشور، در سال‌های اخیر توافقنامه‌هایی را به منظور توسعه میدان‌های نفت و گاز با شرکت‌های توتال فرانسه و تزیس پترولیوم انگلیس-کانادا به امضا رسانده است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، دولت تاجیکستان را به دلیل سرکوب و تهدید روزنامه‌نگاران مورد انتقاد قرار داده است. این نهاد مدافع آزادی رسانه‌ها، از رهبران جهان و به‌ویژه رهبران کشورهای اروپایی خواسته است تا همکاری با تاجیکستان را به احترام به آزادی رسانه‌ها مشروط کنند.

تاجیکستان، در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز، در میان ۱۸۰ کشور جهان در رتبه ۱۶۱ قرار دارد.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۳ سپتامبر ۲۰۲۰