بیش از ۳۹ هزار مبتلای جدید در ۲۴ ساعت

سویه دلتای ویروس کرونا در ایران همچنان در حال گسترش است. در طی شبانه‌روز گذشته نزدیک به ۴۰ هزار مبتلای جدید در ایران شناسایی شده‌اند. تا کنون تنها حدود ۳ میلیون و ۶۱۱ هزار نفر هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی جمعه ۲۲ مرداد (۱۳ اوت) اعلام کرده که در طی شبانه‌روز گذشته و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۳۹ هزار و ۱۱۹ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده‌اند.

مجموع شمار مبتلایان شناسایی‌شده در ایران از آغاز همه‌گیری کرونا تا کنون به این ترتیب به حدود ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار نفر رسیده است.

۴۷۰۴ نفر از مبتلایان جدید بستری هستند. مجموعا ۷۱۵۴هزار نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی همچنین اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۲۷ نفر در ایران بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان سپرده‌اند.

با احتساب آمار جدید، مجموع شمار جانباختگان کووید ۱۹ در ایران به مرز ۹۷ هزار نفر نزدیک شده است.

کادر درمانی با فشاری روزافزون روبرو است؛ یکی از بیماران بستری در بیمارستان شهدای تجریش

تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت ایران در حالی منتشر شده که علی ناجی، رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه شهید بهشتی از “گردش بالای” ویروس کرونا در جامعه ابراز نگرانی کرده است.

او روز جمعه ۲۲ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تصریح کرد: «وقتی به موج چهارم و پنجم نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که به موقع شهرها را قرنطینه نکردیم و اجازه دادیم افراد جابجا شوند و مسافرت‌هایشان را بروند.»

ناجی افزود: «در مورد پیک پنجم هم دقیقا همان زمان‌های اردیبهشت‌ماه که شهرهای جنوبی در حال قرار گرفتن در وضعیت قرمز بودند، ما باز آنجا را قرنطینه نکردیم و همه اینها منجر به این شد که ما شکم‌به‌شکم از پیک چهارم به پیک پنجم رسیدیم.»

در حال حاضر ۳۳۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۸۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

این در حالی است که مؤثرترین راه برای مقابله با همه‌گیری کرونا، یعنی واکسیناسیون همچنان در ایران به کندی پیش می‌رود.

طبق آخرین آمار مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت تا کنون (۲۲ مرداد) تنها سه میلیون و ۶۱۰ هزار و ۷۷۵ نفر در ایران هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

شمار کسانی که دوز نخست واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند نیز بر ۱۴ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۶۴۲ نفر بالغ می‌شود.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۱۴ اگوست ۲۰۲۱