تجارت بین ایران و ترکیه در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۷۰درصد کاهش یافت

اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که بر اساس جدیدترین بررسی‌ها، ارزش تجارت مشترک ایران و ترکیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است. پیش‌بینی می‌شود که با شیوع ویروس کرونا، میزان تجارت دو کشور در سه ماهه دوم سال نیز باز هم کاهش یابد.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران، تجارت ایران و ترکیه در فصل نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۶۴۵ میلیون دلار شامل تجارت کالایی صادرات و واردات بوده است.

کاهش تجارت دو کشور در حالی است که صادرات ایران به ترکیه از دومین فصل سال ۲۰۱۹ میلادی، روند کاهشی به خود گرفته و در فصل پایانی سال ۲۰۱۹ به عدد ۲۶۸میلیون دلار رسیده است.

میزان صادرات ایران به ترکیه در نخستین فصل سال جاری میلادی کمی افزایش یافت، اما در عدد ۲۷۰ میلیون دلار توقف کرده است. اصلی‌ترین علت کاهش آمار صادراتی ایران به ترکیه، مربوط به محدودیت جدی صادرات محصولات نفتی به این کشور است.

همچنین اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که بررسی‌ها نشان می‌دهد که تراز تجاری ایران در رابطه با ترکیه در ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی حدوداً یک میلیارد دلار مثبت بوده که این بخش قابل توجهی از این عدد به صادرات ۱,۲میلیارد دلاری کالاهای نفتی ایران به ترکیه مربوط می‌شود. صادرات این کالاها در ابتدای سال جاری میلادی حدود ۹۹درصد کاهش یافته و همین امر باعث شده تراز تجاری ایران در رابطه با ترکیه منفی شود. با این وجود تراز تجاری ایران در تجارت با ترکیه بهبود یافته و از منفی ۲۵۰میلیون دلار در ابتدای سال ۲۰۱۹ به منفی ۱۱۷میلیون دلار در سال جاری رسیده است.

واردات کالایی ایران از ترکیه نیز در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی حدوداً ۳۷۶میلیون دلار بوده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهش ۳۵درصدی را نشان می‌دهد. کاهش واردات توتون و تنباکو، مواد پلاستیکی و کاغذ مقوا، اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار بر کاهش صادرات ترکیه به ایران بوده است.

در شرایطی که دو کشور در ماه‌های قطعی به نظر می‌رسید، از سومین ماه سال ۲۰۲۰ میلادی، تحت تأثیر شیوع کرونا، ابتدا در ایران و سپس در ترکیه، مرزهای زمینی دو کشور برای مدت طولانی مسدود شده و تردد در آنها با محدودیت‌های جدی انجام شده و همین امر به تشدید آمار کاهشی تجارت مشترک دامن زده است.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۱۴ می ۲۰۲۰