ترکیه هواپیماها و توریست های ایرانی را به کشورش راه نمی دهد. نوشته راضیه ـ امیری

در پی برنامه ریزی های جدی و موثری که اخیرا دولت ترکیه برای از سر گیری سفرهای توریستی تدارک دیده، وضعیت توریستی این کشور جان تازه ای گرفته است.

ترکیه در چندین دهه اخیر از جمله کشورهایی بوده که بالاترین درآمد را از صنعت توریسم داشته است. به طور مثال درآمد توریسم ترکیه، در بیشتر سال های پس از انقلاب، بالاتر از درآمد نفت در ایران بوده؛ حتی در سال های قبل از تحریم و سال هایی که ایران بالاترین فروش نفت را داشته است.

پس از اپیدمی کرونا، ترکیه برای حفظ این درآمد، از «سازمان جهانی مشاوران فرودگاه‌ها»گواهی سلامت گرفته است. یعنی با در نظر گرفتن شرایط سخت‌گیرانه و تضمین اصول بهداشتی، آن ها فرودگاه استانبول و برخی فرودگاه های دیگر این کشور را سالم تشخیص داده اند. و به همین دلیل هم اکنون تنها در یک روز در فرودگاه آنتالیا پنجاه پرواز توریستی انجام می شود.

ترکیه همچنین اعلام کرده است که با توجه به آمادگی هایی که در این کشور هست، آن ها حتی از کشورهایی که شیوع کرونا در آن ها بالاست، می توانند توریست بپذیرند.

همزمان مسئولین در ایران از این که نام ایران در میان این کشورها نیست، یعنی ترکیه به توریست های ایرانی اجازه ورود به کشورش را نمی دهد و حاضر نیست هواپیماهایش را به ایران بفرستد ابراز تعجب و نگرانی کرده اند.

جلال ابراهیمی رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه به خبرنگار ایسنا گفته است که سعی می کنند با ترکیه مذاکراتی انجام دهند چرا که به قول او «متوقف شدن پروازهای مشترک، باعث شده بازرگانان، دانشجویان ایرانی، و خانواده های آن ها مواجه با مشکل رفت و آمد شوند و وقتی که ترکیه توانسته پروتکل های بهداشتی برای جابجایی مسافران سایر کشورها را فراهم کند، برای ایرانی ها نیز شرایط پیچیده نخواهد بود. (۱)

به نظر می آید مسئولین حکومت اسلامی نه تنها هیچ توجهی به منافع و سلامت مردمان ایران ندارند، بلکه حتی درک نمی کنند که شرایط امنیت هوایی و بهداشت و سلامت مردمان در ایران آنقدر خراب است که کمتر کشوری حاضر است برای رفت و آمد به ایران ریسک کند.

منبع: سایت بنیاد میراث پاسارگاد، ۱۶ اوت ۲۰۲۰
www.savepasargad.com


۱- پنجاه پرواز توریستی به انتالیای ترکیه