از گورهای دسته جمعی تا شرایط بحرانی بهشت زهرا

رییس بخش عفونی بیمارستان «مسیح‌دانشوری» تهران می‌گوید حدود ۸۰۰ نفر در روز به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم‌چنان شمار فوتی‌های روزانه ناشی از ابتلا به این ویروس در سراسر ایران را عددی نزدیک به ۴۰۰ نفر اعلام می‌کند.
با نگاهی به آمار استانی مربوط به موارد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا نیز خوش‌بینانه می‌توان به عددی دو برابر این مقدار رسید. حال این‌ که وزارت بهداشت اصرار دارد نام افراد فوت شده‌ای که تست کرونای آن‌ها مثبت اعلام شده است را در فهرست سایر فوتی‌ها جای دهد.
این در حالی است که بسیاری از شهروندان بدون انجام تست و تحت عنوان «بیماری حاد تنفسی» و امثال آن در بیمارستان‌ها و حتی خانه‌هایشان جان خود را از دست می‌دهند؛ تا آن‌جا که به گزارش روزنامه دولتی «ایران»، کار به حفر گورهای دسته جمعی رسیده است.

بنا بر آمار ارایه شده از سوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰، ۳۷۸ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۱ هزار و ۷۸۵ نفر رسیده است؛ عددی که به گفته کارشناسان، نه تنها صحیح نیست بلکه با واقعیت اختلاف فاحشی دارد.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به این که وزارت بهداشت شمار فوتی‌های روز دوشنبه را ۴۱۶ نفر اعلام کرده است، گفت: «اصلاح شده این عدد، حدود ۷۰۰، ۸۰۰ نفر می‌شود.»

«پیام طبرسی هم‌چنین گفت شمار این بیماران بی‌سابقه است و تخت‌های بیمارستانی پر هستند.
او توضیح داد: «ظرفیت درمانی به انتها رسیده و سد سیستم بهداشتی کشور در حال شکستن است.»

طبرسی با اشاره به این که روزانه ۵۰۰ بیمار به این بیمارستان مراجعه می‌کنند، گفت: «دست‌کم ۵۰ نفر از این افراد نیاز به بستری دارند که تنها قابلیت پذیرش ۲۰ بیمار وجود دارد.»

این در حالی است که «سعید نمکی»، وزیر بهداشت بارها عنوان کرده که هیچ بیماری پشت در بیمارستان‌ها نمانده است.

براساس اظهارات «علیرضا زالی»، فرمانده ستاد کرونای تهران، در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد، ۱۲۰ نفر تنها در این استان جان باخته‌اند. طی هفته اخیر، شورای شهر تهران نیز شمار فوتی‌های روزانه در این استان را به طور متوسط ۱۸۰ نفر عنوان کرده بود.

براساس اعلام فرمانده ستاد کرونای تهران، با بستری شدن دو هزار نفر به طور متوسط در بیمارستان‌های این استان و در مقابل، ترخیص هزار و ۶۰۰ بیمار، شمار موارد بستری به ۹هزار و ۴۰۰ نفر رسیده است.

علیرضا زالی می‌گوید از این تعداد، دو هزار و۶۰۰ نفر با وضعیت وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

در استان تهران، روزانه بیش از ۲۰ هزار نفر نیز با علایم کرونا به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

با این وجود، آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در خصوص موارد جدید تنها مربوط به افرادی است که تست کرونای آن‌ها مثبت می‌شود؛ به عبارتی، این تعداد به اقتضای تست‌های روزانه‌ای است که از مردم گرفته می‌شود.
شمار مبتلایان در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز سه‌شنبه، بیش از ۳۹ هزار مورد اعلام شد که از این تعداد، چهار هزار و ۸۳۸ نفر بستری شده‌اند؛ عددی که نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان رکوردی جدید محسوب می‌شود.

در حال حاضر بنا بر همین آمار، پنج هزار و ۷۹۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

«ناهید خداکرمی»، رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بحرانی خواندن شرایط در «بهشت زهرا» استان تهران، گفته است: «چنین وضعیتی تاکنون بی‌سابقه بوده است؛ چرا که مرگ و میر ناشی از حوادث، کهولت سن و سایر بیماری‌ها هم به طور معمول سبب مرگ و میر روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر می‌شوند که اکنون بیش از ۱۸۵ فوت ناشی از ابتلا به کرونا ویروس بدان‌ها اضافه شده است.»

ناهید خداکرمی با بیان این که برای هر تهرانی در بهشت زهرا یک قبر رایگان در نظر گرفته شده است، گفته است هزینه کفن و دفن هر فوتی حدود ۵۰۰ هزار تومان است که خانواده‌ها باید بپردازند.

روزنامه ایران نیز روز سه‌شنبه در گزارشی با عنوان «بازی دلتا با اعداد مرگ»، به حفر گورستان دسته جمعی در برخی از شهرستان‌های ایران اشاره کرده است. در این گزارش آمده است: «سایت‌های خبری از حجم انبوه قربانیان ناشی از کرونا خبر می‌دهند و گفته می‌شود ظرفیت آرامستان‌ها جواب‌گوی این میزان فوتی‌ها در برخی استان‌ها نیست. دیروز نیز تصاویری از استان کرمان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد کار به حفر گور دسته جمعی رسیده است.»

در حال حاضر ۲۸۵ شهر ایران از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. براساس گزارش‌ها در مازندران، پیک پنجم در این استان به حدی گسترش یافته که حتی ظرفیت پذیرش آزمایشگاه‌ها برای انجام تست کرونا تکمیل شده است. تعداد مجموع بستری‌شدگان کرونایی در مازندران در حال حاضر به بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است.
براساس آمارها، از ابتدای امسال تا ۱۲ مرداد، بیش از هزار مازندرانی قربانی کرونا شده‌اند.
در شهرهای دیگر ایران نیز در حال حاضر وضعیت فرا بحرانی توصیف شده است. در استان قم، ۳۸ نفر طی ۲۴ ساعت فوت کرده‌‌اند و این رقم در استان هرمزگان ۱۹ نفر و در استان گلستان ۵۰ نفر بوده است.

هم‌چنین بنا بر اعلام وزارت بهداشت، تا پایان روز دوشنبه مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۳ میلیون و ۸۱ هزار و ۱۷۴ دوز رسیده است.

واکسن‌های مورد استفاده در ایران در حال حاضر «استرازنکا»، «سینوفارم» و «برکت» هستند.

«علی خامنه‌‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی دی ۱۳۹۹ واردات واکسن‌های امریکایی و بریتانیایی کرونا را به کشور ممنوع اعلام کرد.

برگرفته ای از سایت ایران وایر، ۴ اگوست ۲۰۲۱