رشوه ۶۰۰ میلیون تومانی برای تایید صلاحیت و رزرو صندلی در مجلس شورای رانت‌خواری اسلامی

سایت صدای آلمان (دویچه وله)، مانند رسانه های دیگر، از ماجرای رشوه های ۶۰۰ میلیون تومانی برای ورود به مجلس رانت‌خواری اسلامی خبر داده است:

“ماجرای رشوه‌گیری‌های کلان برای تایید صلاحیت‎ها از تیرماه گذشته و با یک توئیتر محمود صادقی جنبه رسانه‌ای بیشتری پیدا کرد. او در یک پست توییتری از آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان درباره فساد مالی در شورای نگهبان پرسیده بود. او از واسطه‌هایی که از آنها تحت عنوان “دلالان میلیاردی” یاد می‌شود و مدعی ارتباط با شورای نگهبان هستند سخن گفته بود.

دیرتر سایت “اعتمادآنلاین” در گزارشی در این باره اظهارات یکی از داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات دوره پیشین مجلس را نقل کرد که از درخواست رشوه‌های کلان برای تایید صلاحیت خبر داده بود.

این سایت بخش‎‌هایی از اظهارات یکی از داوطلبان رد صلاحیت شده را بازتاب داده بود: «گفتند۶۰۰ میلیون تومان بده تا تایید صلاحیت شوی»، «همه می‌گفتند در مسجد عزیزالله می‌توان کاری کرد»، «حتی شنیدم پسر فلان شخصیت پول می‌گیرد.»

نه تنها در آن هنگام نسبت به افشاگری صادقی پیگیری قضایی صورت نگرفت، بلکه حتی عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از شکایت این نهاد از محمود صادقی خبر داد.

شورای نگهبان مدعی شده بود که صادقی برای ادعای خود مبنی بر وجود فساد در این نهاد دلیل و مدرکی ندارد. این در حالی است که صادقی گفته بود شاهدان زیادی وجود دارند که می‌توانند ماجرای درخواست رشوه درباره تایید صلاحیت خود را تایید کنند.

مسجد عزیزالله

مردادماه سال گذشته “اعتمادآنلاین” به نقل از محمدطاهر کنعانی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری درباره درخواست رشوه برای تایید صلاحیت خبررسانی کرده بود.

کنعانی چندین بار برای شرکت در انتخابات مجلس و از جمله در انتخابات دور نهم مجلس ثبت نام کرده بود، اما هیچگاه صلاحیت او تایید نشده بود.

این وکیل دادگستری گفته است که شورای نگهبان، برخلاف ادعای خود، هیچ‌گاه توضیحی درباره علت عدم تایید صلاحیت او نداده است.

کنعانی گفته است که واسطه‌ها افراد رد صلاحیت شده را به مسجد سیدعزیزالله در بازار تهران دعوت می‌کردند. او گفته است که بعد از ملاقاتش در مسجد عزیزالله، چند نفر به دفتر کار او مراجعه کرده و درخواست پول کرده‌اند.

کنعانی گفته است: «در آخرین روزهای فرصت اعتراض شورای نگهبان سه نفر به دفتر اینجانب مراجعه کردند و گفتند که ما برای حل مشکل رد صلاحیت شما آمده‌ایم…گفتم چطور حل می‌شود؟ گفتند ۶۰۰ میلیون تومان هزینه دارد.»

نجات‌الله ابراهیمیان، عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره احتمال تخلف و پیشنهاد دریافت رشوه در شورای نگهبان به اظهارات کلی پیرامون فساد در این نهاد بسنده کرده و گفته است: «نه تنها در شورای نگهبان، بلکه در همه جا از جمله قوه قضائیه امکان تخلف صفر نیست. هیچکس نمی‌تواند بگوید تخلفی صورت نگرفته است.»

انتشار دلایل رد صلاحیت

یکی از نمایندگان حاضر در مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده است، شخص محمود صادقی، نماینده تهران است.

او چندین بار خواستار انتشار “دلایل و مستندات” رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان شده است. شورای نگهبان با رجوع به “اصل رعایت حق حریم خصوصی فرد رد صلاحیت شده” از انتشار دلایل ناظر بر رد صلاحیت محمود صادقی سر باز زده است.

محمود صادقی روز چهارشنبه ۱۶ بهمن (پنجم فوریه) با انتشار یک پست توییتری بار دیگر خواستار انتشار “دلایل و مستندات” رد صلاحیت خود شد. او گفت من به طور کتبی و شفاهی از مسئولان شورای نگهبان درخواست می‌کنم، دلایل رد صلاحیت من را به اطلاع عموم برسانند.”

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۵ فوریه ۲۰۲۰