سخنگوی دولت ویترین: کشور دچار مشکل کسری بودجه است، پولی برای توسعه ندارد

علی ربیعی، سخنگوی دولت می گوید: کشور دچار مشکل کسری بودجه است و تلاش دولت برای جبران آن است. تاکنون هیچ کشوری در تاریخ، در هیچ زمانی تحت چنین فشارهای تحریم‌هایی قرار نداشته است. امروز دولت پولی برای توسعه ندارد، دوران سرمستی ارزی به سر رسیده است. علی ربیعی این سخنان را در حالی بیان کرد که دیروز در جلسه هیات دولت، لایحه بودجه ۹۹ تصویب شد و حسن روحانی، قرار است در روز یکشنبه آینده، لایحه را به صحن مجلس شورای اسلامی ببرد.

لایحه بودجه ۹۹ منتشر نشده است، اما برخی از رسانه های داخلی با استناد به سخنان علی ربیعی، سخنگوی دولت، و برخی دیگر از مقامات اقتصادی کشور برخی ارقام نهایی لایحه بودجه ۹۹ را اعلام کردند.

روزنامه دنیای اقتصاد می نویسد: سقف بودجه عمومی سال ۹۹ که در ابتدا حول ۴۲۰ هزار میلیارد تومان تنظیم شده بود، به سقف ۴۸۰ هزار میلیارد تومان رسید. بودجه انبساطی سال آتی، از حیث درآمدهای نفتی با یک خوش‌بینی بسته شده است. به نظر می‌رسد بخش اعظم منابع به اوراق مالی دولت وابسته خواهد بود… سناریو کلی بودجه ۹۹ در فاصله ۳ روز مانده تا اکران عمومی، تقریبا روشن شده است. سناریویی که حکایت از انبساط ۲۴ درصدی بودجه نسبت به سال‌جاری و یک حفره دارد؛ حفرهای که در اثر اختلاف منابع و مصارف بودجه به وجود می‌آید.

علی ربیعی دیروز با اشاره به پایان بررسی لایحه بودجه در هیات دولت گفت: “سقف این بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومان است.” پس نکته اول اینجاست که سقف بودجه نسبت به نسخه اصلاحی بودجه ۹۸، رشد ۳/ ۲۴ درصدی یافته است.

بدین ترتیب بودجه سال آینده دچار انبساط قابل توجهی نسبت به سال‌جاری شده است، آن هم در شرایطی که وضعیت تامین منابع چندان تصویر مطلوبی را منعکس نمی‌کند.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه (آر اف آی)، ۵ دسامبر ۲۰۱۹