مهاباد؛ حسین حسن خانی بازداشت شد/ بازداشت یک شهروند دیگر در دیواندره

شنبه ۱۹ تیرماه، حسین حسن ‌خانی، معلم بازنشسته و از اعضای مکتب قرآن، در شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او پیشتر توسط دادگاه انقلاب مهاباد به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم در مرحله تجدیدنظر نیز عینا تائید شده بود. همچنین روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه، یک شهروند دیگر به نام احمد صادقی در شهرستان دیواندره واقع در استان کردستان پس از احضار به اداره اطلاعات سنندج بازداشت شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: آقای صادقی توسط نیروهای امنیتی احضار و به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام بازداشت شده است.

این شهروند طی مدت بازداشت از دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده است.

در خبری دیگر امروز شنبه ۱۹ تیرماه، حسین حسن ‌خانی، معلم بازنشسته و از اعضای مکتب قرآن، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مهاباد بازداشت شد.

آقای حسن خانی در تاریخ ۱ مردادماه ۹۹، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات مهاباد منتقل شد. وی اواخر اسفندماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب مهاباد به ۳ ماه حبس محکوم شد. در ابلاغیه شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد آمده بود: بدنبال پیگیری حقوق پایمال شده فرهنگیان و شرکت در تحصن های معلمان آن شهرستان در جلوی ساختمان اداره آموزش و پرورش مهاباد و همچنین بالا بردن پلاکاردی با مضمون “جای معلم آزاده در زندان نیست، در کلاس درس است، معلمان زندانی را آزاد کنید”، آقای حسنخانی با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به حکم قاضی جواد غلامی رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به ۳ ماه زندان محکوم شده است.

حکم صادره علیه آقای حسن خانی در مرحله تجدید نظر نیز عینا تائید شده است.

برگرفته ای از سایت هرانا (مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران)، ۱۱ جولای ۲۰۲۱