نخست‌وزیر عراق: در صورت لزوم آماده رویارویی قاطع هستیم

چند روز پس از حمله موشکی به سفارت آمریکا در عراق، مصطفی کاظمی نخست‌وزیر این کشور هشدار داد که “اجازه ماجراجویی نمی‌دهد و در صورت لزوم آماده رویارویی قاطع” است. عراق پیش‌تر حمله به سفارت آمریکا را محکوم کرده بود.

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق با انتشار پیامی در شبکه توییتر هشدار داد که “اجازه ماجراجویی تازه‌ای” در کشورش را نمی‌دهد. او تصریح کرد که “در صورت لزوم آماده یک رویارویی قاطع” است.

او در این توییت همچنین تاکید کرد که دولت عراق مسئول حفظ امنیت کشور است و تلاش می‌کند تا اعتماد به سرویس‌های امنیتی و ارتش را به مردم بازگرداند.

روز یکشنبه ۳۰ آذر سفارت آمریکا در بغداد هدف شلیک چند موشک قرار گرفت. به هیچ یک از آمریکایی‌ها آسیبی وارد نیامد ولی محوطه سفارت خسارتی جزئی دید.

عراق با محکوم کردن این حمله بدون ذکر جزئیات اعلام کرد، یک “گروه غیر قانونی” مسئول آن بوده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز این حمله را به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران نسبت داد.

جمهوری اسلامی دست داشتن در این حمله را رد کرد و هیچ گروهی نیز مسئولیت آن را بر عهده نگرفت.

شبکه العربیه اما گزارش داده که در پی این حمله شش نفر از نیروهای عصائب اهل حق بازداشت شده‌اند و تعدادی از اعضای این گروه در اعتراض به دستگیری آنها مقابل سازمان اطلاعات عراق تجمع کردند.

به دنبال این تجمع، نیروهای نظامی و امنیتی عراق در نزدیکی سازمان اطلاعات مستقر شده‌اند.

رسانه‌های عراقی همچنین گزارش داده‌اند که جواد الطلیباوی یک مقام ارشد عصائب اهل حق هم هرگونه اقدام علیه حشد الشعبی‌ را حرکتی هدایت‌شده از سوی آمریکا دانسته است.

عصائب اهل الحق شاخه‌ای از گروه حشد الشعبی و یک گروه شبه نظامی شیعه است که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با “ایرانی” خواندن موشک‌هایی که اخیر با آن‌ها به سفارت ایالات متحده در بغداد حمله شد به جمهوری اسلامی هشدار داد، بهتر است در مورد عملکردش خوب فکر کند.

بنا به گزارش‌هایی نیروهای مورد حمایت حکومت ایران در عراق به حالت “آماده‌باش کامل” در آمده‌اند. مقام‌های ایالات متحده نسبت به احتمال حمله این نیروها به اهداف آمریکایی در عراق یا منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۶ دسامبر ۲۰۲۰