وزیر کشور ترکیه: حدود ۱۰۰ عضو پ ک ک در ایران حضور دارند

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه روز شنبه ۱۶ خرداد (۶ ژوئن) هنگام بازدید از دیوار مرزی این کشور با ایران در شهر دوغوبایزید در استان آغری ترکیه گفت: «هم‌اکنون حدود صد تروریست پ ک ک در منطقه دامبات ماکو در شمال غربی ایران حضور دارند. این مسئولیت ایران است که آنجا را پاک سازی کند.»

سویلو با حضور در پاسگاه مرزی “ارسوز” ترکیه در نزدیکی مرز ایران خبر داد که ساخت دیوار مرزی ترکیه با ایران تا پایان سال ۲۰۲۰ به طور کامل تمام خواهد شد.

ساخت دیوار مرزی به طول ۱۴۴ کیلومتر بین ایران و ترکیه در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ آغاز شد. مقامات ترکیه گفته‌اند که این “دیوار امنیتی” مانع رفت و آمد اعضای پ ک ک، عبور و مرور قاچاقچی‌ها و مبادله کالای قاچاق از خطوط مرزی خواهد شد.

وزیر کشور ترکیه در سخنان خود اشاره کرد که در مرزهای آغری و ایغدیر برای کنترل مرزی با ایران سیم خاردار کشیده شده و از طرف دیگر دوربین دید در شب، دوربین‌های حرارتی و سنسورهای روشنایی نصب شده است.

سویلو از طرف ایرانی خواست که “طبق توافقات از مبارزه ترکیه با تروریست‌ها حمایت کند”. او همچنین تاکید کرد: «می‌خواهیم جهان هم بداند که اکنون در آن سوی مرز در منطقه دامبات ماکو حدود ۱۰۰ تروریست حضور دارند. این موضوع برای ما مهم است. اگر وارد دامبات ماکو شویم، یک تروریست در آنجا نخواهیم گذاشت. این مسئولیت همسایه ما ایران است و آنها نیز نسبت به این مسئولیت آگاهند. امیدواریم این اتفاق به زودی بیفتد.»

یک مرز پرماجرا
با وجود کنترل شدید در مناطق مرزی ترکیه و ایران، هرازگاهی بین ارتش ترکیه و اعضای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) درگیری‌هایی رخ داده است.

در فرودین ماه ۱۳۹۹ خط لوله گازی ایران – ترکیه منفجر شد.
مهدی جمشیدیدانا، مدیر دیسپچینگ شرکت گاز ایران درباره این انفجار گفته است: «در اغلب موارد گروه پ ک ک این کار را به دلیل اختلاف با دولت مرکزی ترکیه انجام داده‌اند و این بار نیز احتمال داده می‌شود که این گروه انفجار را انجام داده باشد». به دنبال این انفجار صدور گاز ایران به ترکیه قطع شد.

تعمیر خط لوله گازی ایران با ترکیه این بار طولانی شده است. رژیم اسلامی ایران حتی پیشنهاد کمک برای تعمیر این خط لوله را کرد اما طرف ترکیه درباره این موضوع تاکنون سکوت کرده است.

حسن منظرتربتی مدیر عامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت در امور گاز اخیرا در گفتگویی با خبرگزاری حکومتی ایلنا اعلام کرد که به دنبال انفجار خط لوله در خاک ترکیه، صادرات گاز به این کشور متوقف شده و شرکت طرف قرارداد در ترکیه (بوتاش) با توجه به شرایط ناشی از کرونا، زمان مورد نیاز برای انجام تعمیرات را بسیار بیشتر از حد معمول اعلام کرده است به طوری که ایران به طرف ترکیه “تذکر قراردادی” داده است.

برخی از کارشناسان ترکیه مدعی شدند که یکی از دلایل طولانی شدن تعمیر خط لوله گازی ایران با ترکیه می‌تواند “حضور اعضای پ ک ک در خاک ایران” باشد و ترکیه با به تعویق انداختن تعمیرات این خط لوله گازی به ایران فشار آورده است تا مانع تردد اعضای پ ک ک در خاک خود شود.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی& 7 ژوئن ۲۰۲۰