پایگاه آمریکایی بلد در شمال بغداد هدف سه راکت قرار گرفت

مقامات امنیتی عراقی از اصابت سه راکت کاتیوشا به پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد خبر دادند. این دومین حمله موشکی ظرف کمتر از یک هفته به محل استقرار نیروهای آمریکایی‌ است. یک پیمانکار عراقی در حمله مجروح شده است.

پایگاه نظامی بلد که محل استقرار سربازان و پیمانکاران آمریکایی است، برای چندمین مرتبه هدف حمله راکتی قرار گرفت. عصر شنبه ۲۰ فوریه، رویترز از شلیک سه راکت از نوع کاتیوشا به این پایگاه خبر داد.

این پایگاه در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد و جنوب استان صلاح‌الدین قرار دارد و پیش‌تر نیز مورد اصابت خمپاره یا موشک قرار گرفته است. مورد اخیر، دومین حمله ظرف کمتر از یک هفته به این پایگاه است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است. رویترز به نقل از منابعی که خواسته‌اند نام‌شان فاش نشود، از احتمال مشارکت شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران در این حملات خبر می‌دهد. این منابع در این گمانه‌زنی، به سوابق گروه‌های یاد شده در حمله‌های مشابه اشاره کرده‌اند.

رسانه‌های داخل ایران اما خبر حمله را با نسبت دادن آن به شبه‌نظامیان داعش پوشش داده‌اند.

وقتی این پایگاه در دسامبر ۲۰۱۹ نیز هدف حمله راکتی قرار گرفت، دیوید شنکر، دستیار وزیر خارجه وقت آمریکا احتمال دست داشتن ایران در حمله را مطرح کرده بود.

پنج روز قبل نیز در حمله موشکی به فرودگاه اربیل، یک شهروند خارجی کشته و پنج غیرنظامی و یک سرباز آمریکایی زخمی شدند. مسئولیت این حمله را گروهی با نام “اولیاء الدم” برعهده گرفت. ایران هم هرگونه دخالت و مشارکت در حمله به فرودگاه اربیل را رد کرد.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۱ فوریه۲۰۲۱