امانوئل ماکرون کلیۀ موسسات آموزشی را از کودکستان تا دانشگاه تعطیل اعلام کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، پنج‌شنبه شب ١٢ مارس در یک گفتار تلویزیونی خطاب به شهروندان این کشور اعلام کرد که ویروس کرونا در آغاز روند شیوع خویش در فرانسه است و بدون تردید در هفته‌های آینده این بحران شدت خواهد گرفت. وی اعلام کرد که تصمیمات لازم در این زمینه به منظور رویاروئی با گسترش بیماری اتخاذ خواهد شد و در همین راستا در مرحلۀ کنونی با هدف کُند کردن پیش‌روی ویروس کلیۀ موسسات آموزشی از کودکستان تا دانشگاه از دوشنبۀ آینده تعطیل خواهند بود. او تاکید کرد که اولویت نخست دولت حفظ سلامتی شهروندان است.

امانوئل ماکرون که در روزهای گذشته همزمان با شناخته شدن نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه از بخش عفونی یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های پاریس بازدید کرده و برای اطمینان دادن به شهروندان آسیب پذیر به دیدار ساکنان یک خانۀ سالمندان رفته و نیز به برگزاری یک نشست گفتگو با متخصصان برجستۀ بیماری‌های عفونی و تنفسی پرداخته بود، پنج‌شنبه شب در گفتار تلویزیونی خود، از یک‌سو بر بسیج کامل دولت در رویاروئی با گسترش ویروس کرونا و حمایت از افراد و موسسات برای حفاظت از خود تاکید کرد و از سوی دیگر هشدار داد که موقعیت کنونی تنها آغاز شیوع این ویروس تلقی می‌شود و بنابراین شهروندان باید خود را برای مراحل دشوار بعدی آماده نمایند.

رئیس جمهوری فرانسه، در آغاز از خانوادۀ قربانیان این بیماری دلجوئی کرد و بسیج و فداکاری کادر پزشکی و بیمارستانی را ستود و یادآوری کرد که سلامت فرانسویان مدیون کوشش‌های آنان است.

امانوئل ماکرون تاکید کرد که اولویت آشکار دولت حفظ سلامتی شهروندان است و در این زمینه تنها سیاست دولت اعتماد به علم و گوش سپردن به متخصصان و کارشناسان است. او با یادآوری دیدارها و گفتگوهای خود با پزشکان و پژوهش‌گران در این زمینه تاکید کرد که ویروس کرونا در فرانسه در مرحلۀ پیشروی و گسترش قرار دارد و از همین رو دولت که تا تمهیداتی را برای کُند کردن روند آن بکار بسته است، از حال تصمیمات تازه دیگری را به همین منظور به اجرا می گذارد. تعطیل کردن کلیۀ کودکستان‌ها، دبستان‌ها، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها از جملۀ این تدبیرات است.

او گفت برای تضمین تداوم فعالیت خانواده‌هائی که فرزندان کوچک آنها باید در خانه بمانند، سرویس‌های نگهداری از کودکان در هر استانی ایجاد خواهد شد. او از شرکت‌ها و موسسات خصوصی خواست تا آنجا که ممکن است شرایط دورکاری را برای کارکنان خود فراهم کنند تا از رفت و آمدها به میزان بسیاری پرهیز شود.

امانوئل ماکرون اعلام کرد که دولت از کلیۀ شرکت‌های بزرگ و کوچک که بر اثر شیوع این بیماری با کاهش فعالیت اقتصادی روبرو می‌شوند حمایت خواهد کرد و پرداخت دستمزد کارکنان این شرکت‌ها را که ناگزیر از کار باز می‌مانند بر عهده خواهد گرفت. او تاکید کرد که دولت از افزوده شدن یک بحران اقتصادی و یا یک بحران بیکاری بر بحران بهداشتی جلوگیری خواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که اقداماتی برای افزایش ظرفیت بیمارستان‌ها نه تنها از نظر گنجایش، بلکه با هدف تقویت منابع انسانی بکار بسته شده است و به این منظور کادر پزشکی و پرستاری بازنشسته و دانشجویان سال‌های آخر به همکاری فراخوانده شده‌اند. وی همچنین گفت که این بحران فرصتی است که باید از آن آموخت و نظام بهداشتی کشور را با توجه به آن تقویت کرد.

امانوئل ماکرون در سخنان خود بسیار بر ضرورت توجه به و حفاظت از افراد آسیب پذیر چون سالمندان و اشخاصی که از سلامت کامل برخوردار نیستند تاکید کرد و خواستار همبستگی شهروندان شد.

او نظام بهداشتی فرانسه را مورد تمجید قرار داد و تاکید کرد که نظام سلامتی رایگان، هزینه نیست، بلکه سرمایه است و بحران‌هائی این چنین نشان می‌دهد که باید این بخش را از اهداف سودجویانه دور نگاه داشت.

وی بی آنکه اشارۀ آشکاری به تصمیم دونالد ترامپ در ممنوع ساختن سفر اروپائیان به آمریکا نماید، گفت روز جمعه با او گفتگو خواهد کرد زیرا در چنین مواقعی، همبستگی و یک‌پارچگی مهم‌ترین ابزار مبارزه با شیوع بیماری است.

رئیس جمهوری فرانسه پنهان نکرد که با توجه به پیش‌بینی‌های متخصصان او ناگزیر خواهد شد در آینده تصمیمات شدیدتری اتخاذ کند و تاکید کرد که وی چنین تصمیماتی را با قاطعیت اعلام خواهد کرد.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۱۲ مارس ۲۰۲۰