درهای فرودگاه‌ها به روی مسافران باز است و هیچ کنترلی هم در کار نیست

در «فرودگاه مهرآباد» خبری از تب‌سنج نیست. در قسمت ورودی پایانه‌های فرودگاه، بنری نصب و روی آن نوشته شده است: «با خوداظهاری داشتن علایم ابتلا به ویروس کرونا، به خود و سایر افراد کمک کنید.»

داخل سالن ورودی، جایی که باید چمدان‌ها را در دستگاه «ایکس‌ری» قرار دهیم و وارد قسمت بازرسی شویم، یک نفر پشت کامپیوتر نشسته و تعدادی بروشور هشدارهای بهداشتی و علایم ابتلا به ویروس کرونا را روی میز گذاشته است و اگر کسی سوالی در این رابطه داشته باشد، پاسخ می‌دهد. در غیر این‌صورت، حتی حاضر به توزیع بروشورها بین مسافران نیست.

در قسمت بازرسی، بعد از عبور از گیت کنترل، ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانند قبل، بازرسی بدنی انجام نمی‌دهند و تنها پس از عبور از گیت می‌توان وارد سالن اصلی فرودگاه شد. یکی از ماموران در پاسخ به اعتراض مسافری که از نبود دستگاه تب‌سنج و کنترل ورود افراد به داخل فرودگاه و سفر به سراسر کشور شکایت می‌کند، می‌گوید: «هنگام عبور از گیت، همانطور که کل بدن به صورت نامحسوس به لحاظ امنیتی مورد بررسی قرار می‌گیرد، به لحاظ سلامت هم سنجیده می‌شود!»
این پاسخ، تعجب افراد حاضر در محل بازرسی را بر می‌انگیزد و آنها را به خنده می‌اندازد.

در سالن فرودگاه، بیشتر کارکنان مجهز به دست‌کش پلاستیکی و ماسک هستند اما انگار همه ملزم به این اقدام پیشگیرانه نیستند. دو نفری که پشت کانتر تحویل بار و صدور کارت پرواز یکی از شرکت‌های هواپیمایی نشسته‌اند، نه دست‌کش دارند و نه ماسک. آنها کارت‌های شناسایی و بار مسافران را می‌گیرند و کارت‌های پرواز را تحویل می‍‌دهند. اما انگار هیچ نگرانی از انتقال ویروس افراد مبتلا ندارند و یا خودشان مطمئن هستند که در سلامت کامل به سر می‌برند!

در حالی‌که این روزها در ورودی برخی فروشگاه‌های بزرگ، مانند «فروشگاه کوروش»، از مشتریان می‌خواهند هنگام ورود، دست‌هایشان را با مواد ضدعفونی، گندزدایی کنند و در برخی فروشگاه‌های دیگر علاوه بر این کار، دست‌کش پلاستیکی به افراد می‌دهند تا از انتشار ویروس جلوگیری شود، در فرودگاه از هیچکدام از این اقدامات خبری نیست.

در گوشه‌ای دیگر از سالن، یک خانواده غیر ایرانی ایستاده‌اند. از صحبت‌هایشان معلوم می‌شود که از شهر قم آمده‌اند و قصد سفر به مشهد دارند. برخی از مسافران این پرواز به محض اینکه متوجه می‌شوند این خانواده با آنها همسفر هستند و از شهر قم، یعنی مرکز شیوع ویروس کرونا آمده‌اند، نگران می‌شوند و به مسوول کانتر اعتراض می‌کنند. اما در جواب، می‌شنوند: «این خانواده بیمار نیستند، نگران نباشید.»
مسافران چاره‌ای جزا اعتماد ندادند و راهی هم برای اعتراض بیشتر نمی‌یابند.

مشهد یکی از شهرهایی است که در روزهای تعطیلات نوروزی، یکی از اصلی‌ترین مقاصد افرادی خواهد بود که هنوز هم مصمم به سفر رفتن هستند. این در حالی است که مقامات این شهر وضعیت آن را قرمز اعلام کرده‌اند و «ایرج حریرچی»، معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مردم خواسته است در ایام نوروز به این شهر سفر نکنند. هنوز اما خبری از کنترل افرادی که با هواپیما به مشهد سفر می‌کنند، نیست.

«حسن روحانی»، رییس‌جمهوری ایران روز دوشنبه بیست وششم اسفند ۱۳۹۸ اعلام کرد قرار است از روزهای آینده، مسافران در جاده‌ها با دستگاه تب‌سنج مورد بررسی قرار گیرند تا در صورت مشکوک بودن به ابتلا به ویروس کرونا، شناسایی شوند و از ورودشان به شهر مقصد جلوگیری شود. اما او هیچ اشاره‌ای به افرادی که با هواپیما یا قطار سفر می‌کنند، نکرد. به نظر می‌رسد هیچ پروتکلی هم به فرودگاه‌ها برای کنترل مبتلایان به ویروس کرونا داده نشده است.

از فرودگاه بیرون می‌آیم و به طرف صف تاکسی‌ها که آماده حمل مسافران هستند، می‌روم. اینجا هم چند راننده در حالی‌که ماسک به صورت دارند و دست‌کش در دست، منتظر مسافرند اما بیشتر آنها هیچ تدبیری برای آسوده کردن خیال مسافران نیاندیشیده‌اند و به راحتی مسافری را سوار و پیاده می‌کنند.

منبع: سایت ایران وایر، ۱۸ مارس ۲۰۲۰