تظاهرات هزاران نفر در چند شهر آلمان در مخالفت با ماسک اجباری

هزاران نفر در آلمان روز شنبه ۲۰ اردیبهشت (نهم ماه مه) برای نشان دادن مخالفت با اجرای قوانین محدود کننده اجتماعی برای جلوگیری از شیوع بیماری واگیردار کووید ۱۹ و زدن ماسک به شکل اجباری در سوپرمارکت‌ها و وسایل نقلیه عمومی، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان یکی از کانون‌های اصلی این تظاهرات در شهر اشتوتگارت بوده است. در شهرهای برلین، مونیخ و فرانکفورت نیز اعتراضات مشابهی صورت گرفته است.

یکی از سخنگویان پلیس اشتوتگارت گفت که جمعیت چند هزار نفری تظاهرکننده سطح خیابان‌ها را پوشانده بودند اما او تعداد دقیق شرکت‌کنندگان اعلام نکرد. مقامات مسئول این شهر به حداکثر ده هزار نفر اجازه برگزاری تظاهرات داده بودند. به گفته ماموران امنیتی اشتوتگارت اکثر تظاهرکنندگان مقررات فاصله‌گذاری را مراعات می‌کردند.

در آلمان از ماه آوریل (حدود یک ماه و نیم پیش) و پس از اعلام گسترش سریع ویروس کرونا در این کشور مقررات ویژه‌ای وضع شده است. شدت این مقررات در آلمان به اندازه کشورهای همسایه ایتالیا و فرانسه نبوده‌اند.

در طی این مدت فروشگاه‌ها و مدارس تعصیل شده بودند و تنها اعضای یک خانواده و افراد هم‌خانه اجازه داشتند با هم در بیرون از خانه تردد کنند. از دو هفته پیش با پایین آمدن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آلمان بسیاری از قوانین محدود کننده برچیده شده است. اما هنوز حفظ فاصله اجتماعی و رعایت فاصله دست‌کم یک متر و نیمی برای شهروندان اجباری است و در مکان‌های عمومی باید از ماسک استفاده شود.

ابتکار عمل برگزاری تظاهرات وسیع روز شنبه در شهرهای گوناگون از سوی گروهی به نام “مخالف‌خوان‌ها” بود. اما نگرانی نسبت به سوء استفاده گروه‌های پوپولیست و راست‌گرایان از این تظاهرات و مخالفت‌ها با مقررات دولتی زیاد است. تعدادی از چهره‌های شناخته شده نیروهای راست‌گرا نیز در میان تظاهر کنندگان دیده می‌شدند.

تظاهرات مخالف‌ها در برلین در جلوی ساختمان پارلمان برگزار شد. چند صد نفر نیز بدون دریافت اجازه تظاهرات در میدان الکساندر این شهر تجمع کردند. ماموران پلیس حدود ۳۰ نفر را به دلیل “عدم رعایت قوانین فاصله اجتماعی” به طور موقت بازداشت کردند.

سخنگوی نیروی پلیس برلین گفت که پس از کنترل اوراق هویت این افراد دوباره آزاد شده‌اند. به گفته او علت بازداشت این تظاهرکنندگان “عدم رعایت فاصله با وجود اعلام مقررات از طریق بلندگوها” بوده است. در پایتخت آلمان در حال حاضر برگزاری اجتماعات تنها با حداکثر ۵۰ شرکت کننده مجاز است.

در مونیخ نیز حدود سه هزار نفر در تظاهرات مشابهی شرکت کردند. به گفته سخنگوی پلیس مونیخ اجازه برگزاری این تظاهرات برای حداکثر ۸۰ شرکت کننده داده شده بود اما “به دلیل رعایت دقیق مقررات و رفتار مسالمت‌آمیز ” ماموران اجازه دادند تظاهرات ادامه یابد.

بیش از پانصد نفر نیز از مرکز شهر فرانکفورت به سوی خیابان‌های اصلی شهر تظاهرات اعتراضی برگزار کردند. این تظاهرکنندگان پرچم‌ها و پلاکاردهایی را با شعار “پوزه‌بندها را جمع کنید” و “با ما همراه شوید” را با خود حمل می‌کردند.

به گفته سخنگوی پلیس فرانکفورت این تظاهرات بدون دریافت اجازه برگزار شده بود و چون “تظاهرکنندگان حد فاصله یک متر و نیمی را رعایت نمی‌کردند” ماموران از ادامه تظاهرات جلوگیری کردند.

در آلمان تا شامگاه شنبه بیش از ۱۷۱ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. حدود ۷۵۰۰ نفر نیز تا به حال به دلیل ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به ربان فارسی، ۹ می ۲۰۲۰