کرمانشاه در وضعیت هشدار قرار گرفت؛ ویروس کرونا یک نفس در خوزستان و مناطق دیگر می تازد

وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ٧ خرداد، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، بیش از دو هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند. این در حالی است که کرمانشاه در وضعیت هشدار کرونا قرار گرفته و شمار مبتلایان به این بیماری در هرمزگان، سیستان و بلوچستان، لرستان و خراسان شمالی افزایش یافته است. استان خوزستان نیز همچنان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد به طوری که آمار مبتلایان روزانه در این استان بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ نفر متغیر است و بیش از ٨٠٠ نفر در حال حاضر در بیمارستان های خوزستان بستری هستند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ٧ خرداد، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٠٨٠ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ١٤١ هزار و ٥٩٨ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٥٦ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٧٥٦٤ نفر رسیده است». او در ادامه گفت: «از بین مبتلایان جدید، ٤١٢ مورد بستری و ١٦٦٨ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بوده اند که شناسایی شدند.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: « تا کنون تعداد ١١١ هزار و ١٧٦ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢٥٥١ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت قرار دارند».
کرمانشاه در وضعیت هشدار کرونا قرار گرفت

به رغم آنکه تا ده روز پیش، کرونا در کرمانشاه روندی کنترل شده داشت، اما اکنون به دلیل بی خیالی مردم، مجدداً سیر صعودی مبتلایان در استان آغاز شده و این استان در وضعیت هشدار قرار گرفته است، هشداری که می‌تواند در روزهای آینده طغیان کرونا را به دنبال داشته باشد. نگرانی از وضعیت کرونا در کرمانشاه به حدی رسیده که محمودرضا مرادی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان روز چهارشنبه با تشکیل یک نشست خبری اضطراری، از همۀ رسانه‌ها خواست با جدیت تمام به مردم هشدار دهند و از آنها بخواهند که خطر کرونا را جدی بگیرند.

وی تصریح کرد: «تا به امروز کاری نبوده که در بحث مقابله با کرونا باید انجام دهیم و انجام نداده باشیم اما متاسفانه امروز شاهد قرارگیری استان در وضعیت هشدار و افزایش آمار مبتلایان هستیم؛ وضعیت به حدی رسیده که متأسفانه اکنون تعداد بیماران بستری کرونا در استان از مرز ٢٠٠ نفر گذشته که حقیقتاً نگران کننده است».

وی افزود: «طی ماه گذشته به طور میانگین روزانه حدود ١٤٠ تا ١٥٠ نفر بیمار بستری داشتیم، اما این تعداد طی یک هفته اخیر به بیش از ٢٠٠ نفر رسیده و در حال حاضر ٢٠٨ نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند که به تبع مرگ و میر ناشی از بیماری نیز بالا می رود و نگران کننده است».

وی با بیان اینکه اپیدمی کرونا در استان با تأخیر اتفاق افتاده، گفت: «ما نگران طغیان کرونا هستیم؛ این احتمال وجود دارد که هنوز اواسط راه بیماری باشیم و هنوز به پیک آن نرسیده باشیم؛ از سوی دیگر نگرانی اصلی ما برای پاییز و زمستان هم پابرجاست».

در هفته های اخیر در سایۀ بی توجهی برخی از شهروندان به الزام های بهداشتی و جدی نگرفتن هشدارها ، شیب ابتلا به ویروس کرونا در استان هرمزگان بسیار تند شده است. دکتر حسین فرشیدی رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: «بررسی آمار و وضعیت مبتلایان به کرونا در استان نشان می‌دهد که در وضعیت پیک بیماری در استان قرار داریم».

وی با هشدار نسبت به اوج گیری بیماری طی یکی دو هفتۀ آینده، افزود: «با توجه به روند صعودی آمار مبتلایان به کرونا در استان، ممکن است برخی از محدودیت ها در استان مجدداً اعمال شود. وی تصریح کرد: «تعداد افرادی که بدون علامت بیماری شناسایی می شوند ، نشان می دهد چرخش ویروس در جامعه چقدر برقرار است و چه شدتی می توان برای آن در نظر گرفت».

دکتر فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت: «در بندر خمیر یک بیمار مبتلا به کرونا ، ۲۰ نفر دیگر را به دلیل رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی مبتلا کرده است». وی در خصوص آخرین آمار مبتلایان به کرونا در هرمزگان گفت: «تا روز ششم خرداد ماه، تعداد ٢٨٨١ نفر در استان مبتلا به این ویروس شدند که از این شمار، ۱۳۸ مورد مربوط به ۲۴ ساعت گذشته است و از مبتلایان جدید، ۱۲۰نفر در بندرعباس، ۱۰نفر در رودان، ۴نفر در بندرخمیر، ۳نفر در قشم و یک نفر نیز در میناب ثبت شده است».

در پی لغو محدودیت ها، از ۲۰ اردیبهشت ماه سال‌جاری تا کنون، آمار مبتلایان روزانه در استان خوزستان به بیش از ۴۰۰ نفر رسیده است؛ به طوری که این استان طی ۲ هفتۀ گذشته، روزانه یک چهارم مبتلایان جدید ویروس در کشور را به خود اختصاص داده و به رغم تعطیلی ۱۰ روزۀ ادارات دولتی و صنوف پر خطر، این روند همچنان افزایشی است.

در یک هفتۀ اخیر، آمار مبتلایان روزانه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ نفر متغیر است و این آمار دیروز سه شنبه ٦ خرداد، به بالاترین حد خود یعنی ۶۲۹ مورد رسید که از این تعداد ۵۰۵ بیمار با نظارت کارشناسان مرکز بهداشت در قرنطینۀ خانگی و ۱۲۴ بیمار نیز بستری شدند و تعداد کل مبتلایان به ۱۱ هزار و ۴۸ نفر یعنی ۸.۵ درصد کل مبتلایان کشور افزایش یافت و در حال حاضر ۸۰۶ نفر در بیمارستانهای استان بستری و تحت مراقبت هستند.

به گفتۀ سید محمد علوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، از هر ۱۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا ۳۰ نفر هیچ علامتی ندارد و این افراد فوق‌العاده برای دیگران آلوده کننده هستند و ۵۵ نفر عفونت خفیف دارند و با علامتی مانند تب خفیف و گلو درد، بیماری را نشان می دهند و ۱۰ درصد از افراد علامت‌های شدیدتری دارند و در بیمارستان بستری می‌شوند و پنج درصد از افراد مبتلا دارای علایم بسیار شدید بوده و در بخش‌های مراقبت ویژه بستری می‌شوند. استاندار خوزستان نیز گفت: «در یک ماه گذشته تعداد بیماران مبتلا به کرونا ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد و تعداد بستری ۶۰ درصد افزایش یافته است.»

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از ابتدای مشاهده اولین مورد کرونا در خوزستان تا کنون در مجموع ۱۱ هزار و ۶۲۰ نفر در خوزستان به این بیماری مبتلا شده اند که ۸.۵ درصد مبتلایان کشور می‌باشند که از این تعداد ۴۸۱ نفر جان باخته‌اند که ۶.۵ درصد متوفیان کشور را تشکیل داده اند و ۱۰ هزار و ۳۳۳ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

شهرستان‌های اهواز، دزفول، شوش، شوشتر، رامشیر، رامهرمز، مسجد سلیمان، اندیمشک، شادگان، آبادان، خرمشهر، باغملک، ایذه، بهبهان، دشت آزادگان ، کارون، باوی و حمیدیه، بیشترین آمار مبتلایان به کرونا در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

دکتر امینی فرد رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر سیستان و بلوچستان گفت: «متاسفانه بدلیل عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و جدی نگرفتن هشدارهای بهداشتی در موج دوم شاهد افزایش نگران کنندۀ آمار هستیم؛ چنان که طبق آخرین نتایج آزمایشگاهی و با شناسایی ٢٧ مورد جدید، آمار بیماران قطعی کووید-۱۹ حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به ٣٥١ نفر افرایش پیدا کرده است».

وی افزود: «بطور میانگین روزانه ٣٠ نفر به کرونا مبتلا می‌شوند و متاسفانه تاکنون ١٧ نفر از بیماران با تست مثبت کرونا جان باخته اند و ١٠٦ نفر دیگر نیز با مشکلات حاد تنفسی بستری و تحت نظر می باشند.

از سوی دیگر، رعایت نکردن توصیه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، در خانه نماندن و حضور بی دلیل در بازار و مراسم شلوغ مانند عزا و عروسی و بی تفاوت بودن نسبت به وجود این ویروس مرگ‌بار در شهرستان خاش سیستان و بلوچستان سبب وارد آمدن خسارت‌های جبران ناپذیری به پیکرۀ این شهرستان مرزی شده است و بسیاری از مردم این شهرستان در لحظات مختلف شبانه روز شاهد مبتلا شدن به این بیماری و یا از دست رفتن نزدیکان خود بوده اند.
افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان شمالی

محمدعلی شجاعی استاندار خراسان شمالی، روز چهارشنبه ٧ خرداد، گفت: «این استان به هنگام شیوع ویروس کرونا در کشور بویژه استان های همجوار که قرمز بودند، وضعیت زرد داشت اما بتدریج و به علت تردد و ورود مواد غذایی از این استان ها، آمار مبتلایان افزایش یافت.» وی افزود: «هم اکنون شاهد رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی از جانب مردم، شروع مسافرت ها و تجمعات در بوستان ها هستیم به گونه ای که گمان می کنند، این بیماری کم و یا تمام شده است».

در حال حاضر خراسان شمالی در وضعیت قرمز بیماری کرونا قرار دارد و هر روز تعداد افرادی که تست کرونای آن ها مثبت است افزایش می یابد. این در حالی است که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز به مردم هشدار داده اند که مراقب آغاز موج دوم این بیماری باشند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان نیز روز چهارشنبه، از ورود سومین محمولۀ تجهیزات و اقلام بهداشتی اهدایی چین به این استان خبر داد.

عبدالرحیم رحیمی معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد، با اشاره به وضعیت قرمز این شهر گفت: «متأسفانه کرونا برای مردم طبیعی شده و فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود و اماکن عمومی، پارک‌ها و تفرج‌گاه‌ها مملو از جمعیت هستند که در این راستا اماکن تفریحی بسته می‌شوند.

وی افزود: «رستوران‌ها همچنان تعطیل هستند و اغذیه‌فروشی‌های سیار تا پایان هفته نباید فعالیت کنند و اگر واحدهای صنفی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند پلمپ خواهند شد. همچنین اتوبوسرانی تا پایان هفته تعطیل است و از ورود خودروهای غیربومی به شهرستان نیز جلوگیری می‌شود و خودروهای که در کنار پارک‌‌ها، تفرج‌گاه‌ها پارک کنند، علاوه بر توقیف، ۲۰۰ هزار تومان نیز جریمه خواهند شد.

وی تصریح کرد: «آمار بالا بودن کرونا در بروجرد ربطی به خوزستانی‌ها ندارد و مربوط به شهروندان بروجردی است».
١٢ درصد از موارد بیمارستانی کرونا، جان خود را از دست می دهند؛ داروها اثربخشی چندانی ندارند

مسعود مردانی عضو کمیتۀ کشوری مبارزه با بیماری های واگیردار وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ٧ خرداد گفت: «از بین بیماران مبتلا به کرونا که به بیمارستان می آیند، ۱۲ درصد فوت می کنند، در واقع از بین ۱۵ درصد افراد مبتلا به کرونا که به بیمارستان می آیند، پنج درصد به آی سی یو می آیند و حدود ۵۰ درصد بیماران کووید- ۱۹ که به بخش مراقبت های ویژه می آیند، فوت می کنند».

وی افزود: «عمدۀ افراد مبتلا به کرونا که به شکل بدحال و شدید به بیماری کووید- ۱۹ مبتلا شده اند، بیماری قلبی عروقی یا بیماری ریوی، یا دیابت کنترل نشده داشته اند یا هیپوتیروئیدی بوده اند. شاخص ابتلا به هیپوتیروئید و اختلالات غده تیروئید از جمله کم کاری تیروئید و ارتباط آن با فوت ناشی از کرونا از یافته های دانشمندان ایران است و به زودی مقالۀ آن منتشر می شود. همچنین بیماران مبتلا به سرطان، افراد پیوندی و بیماران نقص ایمنی در معرض خطر نوع شدید کرونا هستند».

او دربارۀ داروهای موثر در بهبود مبتلایان به کرونا گفت: «تا امروز بیماری کووید- ۱۹، داروی موثر انتخابی برای درمان ندارد، داروی هیدروکسی کلرکین که خیلی به آن امید بسته بودند، بر اساس آخرین بررسی سازمان بهداشت جهانی در بهبود بیماران بستری اثر قابل توجهی نداشته است. دارویی مثل آزیترومایسین که نوعی آنتی بیوتیک است هم اثر چندانی ندارد، داروهای ضد ویروس هم ممکن است تا ۳۰ درصد باعث کنترل این بیماری بشوند.»

او در ادامه گفت: «داروهای رمدسیویر و فاویپیراویر جزو داروهای امید بخش بودند. داروی رمدسیویر در آمریکا خیلی مورد توجه است اما تجربه استفاده از این دارو در ایران نشان می دهد که هنوز این دارو نمی تواند جزو داروهای انتخابی برای کووید- ۱۹ باشد که البته در این مورد هنوز باید تجربیات بیشتری به دست آوریم، داروی فاویپیراویر هم مزیت بیشتری نسبت به سایر داروهای موجود نداشته است».

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۷ ماه مه ۲۰۲۰