افزایش شیوع کرونا در پنج استان و اقدام حکومت تبه‌کار برای برای برگزاری نماز جماعت در مساجد

گزارش‌های گوناگون مقامات وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد که میزان ابتلا به کوویدـ١٩ در استان خوزستان از میانگین کشور فراتر رفته و شیوع ویروس در چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمانشاه و مازندران نیز روندی فزاینده دارد. در همین حال، بر پایۀ آمار رسمی ارائه شده از سوی مسئولان وزارت بهداشت، شمار مرگ و میر در کشور نیز در هفتۀ اخیر رو به افزایش بوده است. مقامات جمهوری اسلامی ایران هر چند بر ضرورت رعایت الزامات بهداشتی و اجتماعی تاکید می‌کنند، اما از بازگشائی فعالیت‌های غیراقتصادی پُرخطر نیز ابائی ندارند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران، کیانوش جهانپور، روز پنجشنبه ٨ خرداد اعلام کرد که در ٢٤ ساعت پیش از آن ٢٢۵٨ بیمار تازۀ مبتلا به کوویدـ١٩ در کشور شناسائی شده و ۶٣ تن نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار از بیشترین شمار مبتلایان و درگذشتگان در بازۀ زمانی یک روزه در هفتۀ اخیر حکایت می‌کند و هر چند این برای نشان دادن روند دراز مدت افزایش نیازمند تداوم بیشتر است، اما فقدان روند کاهش را که در اوایل هفته تصور آن می‌رفت نشان می‌دهد. بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت مجموع بیماران مبتلا به کوویدـ١٩ در کشور به ١٤٣٨٤٩ نفر و شمار درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٧۶٢٧ نفر می‌رسد.

شیوع فزاینده در ۵ استان کشور
در همین حال، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، اعلام کرد که «وضعیت ابتلا به کرونا در استان خوزستان از میزان متوسط کشوری بالاتر رفته است» و «در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمانشاه و مازندران [نیز] روند ابتلا در […] صعودی است.» وی که در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود، بر «رعایت موارد بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی» تاکید کرد.

در این باره، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، محمد مهران امینی فرد، نسبت به وضعیت بلوچستان هشدار داد و گفت «آمار مبتلایان به بیماری کرونا در منطقه روند صعودی دارد و ظرفیت تخت‌های ویژۀ بستری بیماران کرونائی در حوزۀ بلوچستان تکمیل شده است و [این حوزه] در وضعیت بحرانی قرار» دارد.

محمد مهران امینی‌فرد هشدار داد که «خطر انتشار ویروس کرونا در تجمعات خانوادگی، مذهبی، اداری و اماکن پرازدحام بسیار زیاد است و […] فاصله گذاری اجتماعی و عدم حضور در تجمعات متراکم […] تنها راه مقابله با کرونا ویروس است».

معاون درمان وزارت بهداشت، قاسم جان‌بابائی، نیز روز پنجشنبه در اهواز تاکید کرد که در خوزستان «شرایط همچنان نگران‌کننده است [و] در حال حاضر هر روز به طور ثابت، تعداد بیماران بستری در حال افزایش است». او تاکید کرد شواهدی وجود ندارد که بر اساس آن بتوان گفت «خوزستان چه زمانی از وضعیت قرمز خارج می‌شود یا در بیماری پس‌رفت خواهد داشت».

معاون درمان وزارت بهداشت گفت «مطمئنا تا دو هفته پس از برنامه یا مراسماتی مانند عید فطر که تجمع‌های مردمی بیشتر می‌شود، انتظار می‌رود شاهد افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها و یا موارد بستری و بیماران بدحال در بیمارستان‌ها باشیم».

بازگشائی مساجد برای نماز جماعت
در چنین شرایطی، حسن روحانی روز پنجشنبه در جلسۀ روسای کمیته‌های تخصصی مقابله با کرونا، خواستار آموزش مردم برای «زندگی فعال» شد و با اشاره به «تجربه موفق برگزاری شب‌های قدر و نماز عید فطر» اعلام کر که بازگشایی مساجد برای برگزاری نماز جماعت در جلسه روز شنبه ستاد ملی تصویب و اعلام خواهد شد.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۸ ماه مه ۲۰۲۰