“چموش‌تر” شدن شیوع کرونا در ایران

به گزارش خبرگزاری ایسنا سعید نمکی صبح دوشنبه ۱۲ خرداد (اول ژوئن) در جمع خبرنگاران با انتقاد از بی‌توجهی به رعایت توصیه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی اجتماعی هشدار داد که کرونا به همین راحتی می‌تواند بازگردد و با روالی که اکنون در جریان است “دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین گل خواهیم خورد”.

او بارها به طور تلویحی و گاهی به صراحت برخی از تصمیم‌های ستاد ملی مقابله و مدیریت کرونا برای کاهش یا رفع کامل محدودیت‌ها را نادرست خوانده و نسبت به پیامد آن و اوج‌گیری دوباره بیماری کووید ۱۹ هشدار داده است. نمکی می‌گوید برخی مسئولان او را برای موافقت با بازگشایی‌ها تحت فشار می‌گذارند.

فشار “مسئولان” بر وزیر بهداشت

وزیر بهداشت رژیم در این زمینه گفت: «متاسفانه برخی مسئولان هم تصور کرده‌اند که کرونا تمام شده و همواره به من فشار می‌آورند که اینجا و آنجا را باز کنیم. آقایی از فلان ستاد یا فلان وزارت‌خانه باورشان شده که همه چیز عادی است، همه جا را راه بیندازیم. فلان لیگ را راه بیندازیم و…؛ اینطور نیست، کرونا نه تنها تمام نشده، بلکه هر لحظه ممکن دچار پیک خطرناک شویم.»

سعید نمکی می‌گوید روز گذشته برای نخستین بار پس از سه ماه با هواپیما به مشهد سفر کرده و صحنه‌هایی که از عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی در طول پرواز و در صحن حرم امام هشتم شیعیان دیده “غم‌انگیز” بوده است. او گفته مسافران “کیپ تا کیپ” کنار هم نشسته بودند و به علت تاخیر هواپیما ماسک‌ها را برداشته و در فضای دم کرده از فاصله نزدیک با هم صحبت می‌کردند. او در این سفر در جلسه استانی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا به طور ضمنی اشاره کرد که در برخی تصمیم‌گیری‌ها درباره بازگشایی‌ها دخالت ندارد و گفت: «ما دخالتی در ساعات بازگشایی صحن حرم مطهر رضوی نخواهیم کرد، تنها چیزی که می‌خواهیم رعایت فاصله‌گذاری و پروتکل‌های بهداشتی و عدم برگزاری تجمعات و مراسم است.»

عضو کابینه دولت حسن روحانی می‌گوید اکنون استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، هرمزگان “گرفتار پیک کرونا” هستند و روز گذشته نیمی از موارد مرگ بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ مربوط به این سه استان بوده است. مطابق آماری که وزارت بهداشت روزانه منتشر میکند موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و مرگ بر اثر آن طی روزهای گذشته دوباره رو به افزایش بوده است. شمار قربانیان روز گذشته ۶۳ نفر و امروز ۸۱ نفر اعلام شد.

نزدیک به سه هزار مبتلای جدید در یک روز
به گفته کیانوش جهانپور، در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر دوشنبه ۱۲ خرداد، دو هزار و ۹۷۹ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی به گزارش ایسنا سعید نمکی در واکنش به برخی گزارش‌ها در مورد ضعیف‌تر و آرام‌تر شدن فعالیت کرونا گفته است: «این ویروس نه تنها آرام‌تر و نجیب‌تر نشده، بلکه به مراتب نانجیب‌تر شده است. ما در خوزستان می‌بینیم که جوان از بین می‌رود.» او با اشاره به این که موارد مرگ افراد جوان در سیستان و بلوچستان و هرمزگان هم مشاهده شد گفت: «بنابراین ویروس نه تنها آرام نشده بلکه یک چهره چموش‌تری را هم در برخی جاها از خودش بروز می‌دهد.»

وزیر بهداشت همچنین با اعمال مجدد طرح ترافیک پایتخت هم مخالفت کرده و می‌گوید این طرح باعث افزایش استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی می‌شود در حالی که “متاسفانه به ناوگان مترو و اتوبوسرانی ما هیچ چیزی اضافه نشده است”.

نمکی می‌گوید در ابن باره با شهردار تهران و وزیر کشور هم صحبت کرده و هشدار داده اگر حتی دو درصد بار مسافر مترو و اتوبوس افزایش یابد و به این دلیل فاصله‌گذاری رعایت نشود قطعا وزارت بهداشت اعلام می‌کند وضعیت طرح ترافیک به قبل بازگردد.شده و شمار مبتلایان به ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر افزایش یافته است.

منبع: برگرفته از سایت صدای آلمان (دویچه وله)، به زبان فارسی، ۲ ژوئن ۲۰۲۰