بیش از ١٠ استان در وضعیت هشدار قرار دارند؛ ویروس کرونا به جزیرۀ کیش بازگشت

وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ١٤ خرداد/ ۳ ژوئن، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ٣١٣٤ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و به غیر از خوزستان که همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد، استان‌های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، قزوین، خراسان رضوی، فارس و لرستان، در وضعیت هشدار قرار دارند. این در حالی است که با آغاز سفرها، شیوع ویروس کرونا در جزیرۀ کیش شتاب گرفته است. علیرضا زالی، فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران نیز از افزایش موارد ابتلا به کرونا در پایتخت خبر داد و گفت که علائم بالینی متنوعی در میان بیماران مشاهده شده است.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ١٤ خرداد، اعلام کرد: «بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٣١٣٤ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران به ١۶٠ هزار و ۶٩۶ مورد رسیده است». وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٧٠ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٨٠١٢ نفر رسیده است». او در ادامه گفت: «از بین مبتلایان جدید، ٤٩٣ مورد بستری و ٢۶٤١ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بوده‌اند که شناسایی شدند.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ١٢۵هزار و ٢٠۶ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و تعداد ٢۵۵٧ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت در بخش های “آی سی یو” قرار دارند».

کیانوش جهانپور افزود: «وضعیت خوزستان همچنان قرمز است و استان‌های هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، سیستان و بلوچستان، قزوین و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند».

بر اساس آخرین گزارش‌ها وضعیت در استان‌های خراسان شمالی و لرستان نیز قرمز است و روند ابتلا به ویروس کرونا صعودی می باشد. این در حالی است که بسیاری از مردم بدون توجه به خطرات جانی این بیماری، زندگی عادی خود را ازسر گرفته و در بازارها و اماکن پر تردد حضور یافته‌اند.

علیرضا زالی، فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۱ بیمار به عنوان موارد جدید کرونا در بخش‌های عادی بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل، ۱,۵ درصد افزایش داشته است». وی همچنین از بستری شدن ۷۳ بیمار نیز در بخش ویژه و ترخیص ۲۴۳ بیمار از مراکز درمانی استان تهران خبر داد و گفت: «نکتۀ بسیار مهم، تنوع علائم بالینی در مراجعین به بخش‌های بهداشتی و درمانی است، زیرا علاوه بر علائم ثابت سرفه، تنگی نفس، لرز و مشکلات تنفسی، علائم جدیدی از جمله مشکلات گوارشی نیز دیده می شود». وی افزود: «همچنین در میان افراد مسن علائمی از قبیل بی‌حالی، احساس ضعف و خستگی، تغییر خلق و کاهش تمرکز بروز کرده که این موارد به مرور زمان در زمرۀ علائم کرونا قرار گرفته است». او در ادامه گفت: «همانطور که بارها اعلام شد، ویروس کرونا یک بیماری هزار چهره است و ممکن است با علائم متفاوتی بروز کند».

ویروس کرونا به جزیرۀ کیش بازگشت
همزمان با اعلام موارد جدید ابتلا به کرونا، شیوع این ویروس در جزیرۀ کیش شتاب گرفت. بنا به گفتۀ سخنگوی شورای سلامت کیش، تا روز گذشته، ۳ مورد جدید ابتلا به کرونا در کیش ثبت شده است و تعداد مبتلایان به کرونا در این جزیره به بیش از ۶۰ نفر افزایش یافته است.

این در حالی است که چندی پیش، جزیرۀ کیش در شمار مناطق سفید ابتلا به کرونا قرار داشت. با رفع محدودیت‌های پروازی و آغاز سفرها به کیش، پیش‌بینی می‌شد که موج دوم کرونا در مناطق سفید دوباره شیوع یابد. از سوی دیگر، طی روزهای گذشته دو واحد صنفی به علت عدم رعایت ضوابط بهداشتی پلمپ شدند.

در حال حاضر با رفع محدودیت‌ها، در برخی از مناطق کم خطر نیز ویروس کرونا جانی دوباره یافته است. تا جایی که دیروز اعلام شد ۲۷۳ نفر به شمار مبتلایان کرونا در استان هرمزگان افزوده شده و ۲ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

پیش از این با آغاز شیوع کرونا در کشور و ابتلای ۵۰ نفر در اسفند ماه گذشته در کیش، تمامی پروازها به این جزیره ممنوع اعلام شده بود.

رکورد شیوع ویروس کرونا در بوشهر
مجید خورشیدی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استان بوشهر اعلام کرد که این استان در میزان شیوع ویروس کرونا رکورد زده است و اگر این روند ادامه یابد، وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.

وی با اشاره به گرمی هوا و روند افزایشی مبتلایان به ویروس کرونا در استان افزود: «با گرم شدن هوا، ویروس کرونا به خصوص در استان‌های گرمسیر تشدید شده و بنا به تأکید کارشناسان در محیط‌هایی که وسایل سرمایشی استفاده می‌شود باید منافذی ایجاد شود».

وی تصریح کرد: « شهرداری‌ها، نیروی انتظامی، اماکن و سایر دستگاه‌های مسئول موظف هستند از برگزاری تجمع و جشن در باغ‌ها با توجه به اینکه تالارها نیز تعطیل هستند جلوگیری کنند. همچنین امسال برای گرامیداشت ۱۴ و ۱۵خرداد هیچ مراسم تجمعی برگزار نمی‌شود و برگزاری هرگونه مراسم تودیع و معارفه، اثر انگشت کارکنان و همچنین تهیه لیست حضور و غیاب در برخی جلسه‌های ضروری، در استان بوشهر ممنوع است».

سعید کشمیری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: «در حال حاضر ما در یک پیک در حال افزایش هستیم و باید کاری کنیم که این افزایش در یک نقطه بشکند».

استان فارس به مرحلۀ هشدار رسیده است
مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بررسی وضعیت کرونا در این استان هشدار داد که خطر ابتلا به این ویروس جدی است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه استان فارس به مرحله هشدار کرونا رسیده است، در خصوص افزایش ناگهانی ابتلا به کرونا گفت: «افزایش آمار مبتلایان به کرونا در روزهای اخیر در استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و کرمان و همجوار بودن آنها با استان فارس، منجر به افزایش ناگهانی شیوع ویروس در استان فارس شده است و این استان در حال حاضر به مرحله هشدار رسیده است».

شهرستان‌های شیراز همچون مرودشت، آباده، لارستان، اوز، گراش، فسا و جهرم، بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس را دارند و شمار مبتلایان در این شهرستان‌ها ۳ رقمی، در ۲۵ شهرستان ۲ رقمی و در شهرستان‌های خرامه و بختگان تک رقمی است.

آمار ابتلا به کرونا در کرمان از مرز ٢٠٠٠ نفر گذشت؛ جیرفت در وضعیت قرمز قرار دارد
مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، روز چهارشنبه ١٤ خرداد، شمار موارد مثبت مبتلا به کووید -۱۹ در استان کرمان را طی ۲۴ ساعت گذشته، ۹۸ مورد از میان ۳۷۳ نمونه تست ارسالی به آزمایشگاه های استان اعلام کرد و گفت: تعداد مبتلایان به کووید- ۱۹ در استان کرمان به ۲۰۰۴ نفر رسیده است».

وی افزود: « وضعیت مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت قرمز است و از کل موارد مثبت ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲ مورد آن مربوط به افراد بستری در بیمارستان ها، ۴۹ مورد بیماران سرپایی، ۱۱ مورد پرسنل و ۲۶ مورد اطرافیان بیماران می‌باشند و یک زن و یک مرد هم در شبانه روز گذشته جان خود را ازدست داده‌اند».

وی با بیان اینکه بیشترین تعداد موارد مثبت در ۲۴ ساعت گذشته مربوط به شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با ۵۳ مورد و دانشگاه علوم پزشکی کرمان با ۲۴ مورد و دانشکده علوم پزشکی سیرجان با ۱۳ مورد بوده، تصریح کرد: همچنین ۶ مورد مثبت در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۲ مورد مثبت در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ۲۴ ساعت گذشته ثبت شده که از این تعداد ۴۲ نفر زن و ۵۶ نفر مرد می‌باشند.

بندرعباس، قشم، میناب و رودان در استان هرمزگان، در وضعیت قرمز قرار دارند

دکتر فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، روز چهارشنبه ١٤ خرداد/ ۳ ژوئن در نشست خبری با خبرنگاران که بصورت مجازی برگزار شد، گفت: «پیش‌بینی می‌شد که در اواسط خرداد ماه در این پیک شاهد موج سوم این بیماری باشیم و در دو هفتۀ اخیر، جهش قابل توجهی در آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان هرمزگان داشتیم».

وی افزود: «در حال حاضر بندرعباس، قشم، رودان و میناب، از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند و بندر خمیر و حاجی آباد هم در حال نزدیک شدن به این وضعیت قرار دارند که بندرعباس با ٧٣ درصد موارد مثبت کرونا در استان هرمزگان، بیشترین آمار مبتلایان را به خود اختصاص داده و شهرستان ابوموسی با نداشتن هیچ مورد مثبتی، در وضعیت سبز قرار دارد».

وی افزود: « باید محدودیت‌هایی در شهر بندرعباس ایجاد شود و اگر پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود، حتی مجبور به تعطیلی بازارها هستیم .درحال حاضر با تفاهم نامه‌ای که صورت گرفته است، ۶٠ تخت به بخش “آی.سی.یو” بیمارستان شهید محمدی اضافه‌شده و حتی ممکن است یک تا دو هتل در سطح استان را برای بیماران کرونایی اختصاص دهیم».

افزایش شمار مبتلایان در اصفهان
بنا به گفتۀ شماری از پرستاران و کادر درمانی اصفهان، در هفتۀ اخیر آمار مراجعه‌کنندگان مشکوک به کرونا با علایم مختلف شامل مشکلات پوستی و گوارشی به مراکز درمانی اصفهان افزایش یافته است و با توجه به رفع محدودیت تردد بین شهرها و افزایش سفرها، نگرانی بابت شیوع موج دوم کرونا در فصل تابستان بیشتر شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: «از هشتم خرداد تاکنون وضعیت شهر اصفهان در زمینه شیوع کرونا زرد اعلام شده است و از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ١١٠٠ نفر بیمار مبتلای قطعی و مشکوک به کرونا در اصفهان به جز منطقه کاشان، جان خود را ازدست داده‌اند که تاکنون آزمایش بیش از ۴۰۰ نفر از این افراد مثبت بوده است».

وی در خصوص ابتلای کادر درمانی استان اصفهان به کرونا گفت: «۲ نفر از پزشکان بر اثر این بیماری جان خود را ازدست دادند و در حال حاضر نیز در میان کادر درمانی، افراد مبتلا داریم».

وضعیت ابتلا به کرونا در شوش نگران‌کننده است
محمد کعب، عمیر نمایندۀ مردم شوش در مجلس، با بیان اینکه وضعیت شهرستان ۲۲۰ هزار نفری شوش در شرایط نگران‌کننده‌ای قرار دارد، گفت: «با توجه به میزان فوتی‌ها و مبتلایان، نمی‌توان شرایط موجود در شوش را عادی دانست و شهروندان ساکن شوش به دلیل نبود امکانات، مجبور هستند جهت طی کردن مراحل درمانی به شهرستان دزفول مراجعه کنند که این مسئله، مبتلایان به ویروس کرونا در شوش را با چالش‌های متعددی روبه رو کرده که از جملۀ آن ترددهای مکرر شهروندان به مراکز درمانی دزفول است».

وی افزود: «از ابتدای شیوع ویروس کرونا مبلغی بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال به دانشگاه علوم پزشکی دزفول اختصاص یافت که شهرستان شوش تاکنون از این میزان اعتبار ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت، سهمی دریافت نکرده است. همچنین یکی دیگر از مشکلات مجموعه مدیریت کرونا در شوش و دزفول، حضور کم‌رنگ ریاست دانشگاه علوم پزشکی در منطقه است که این موضوع به عنوان یکی دیگری از موارد مورد اعتراض به وزارت بهداشت است». استان خوزستان دریک ماه اخیر از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز گرفته است.

منبع: برگرفته از سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۳ ژوئن ۲۰۲۰