به‌رغم اوج‌گیری کرونا در افغانستان، کسب و کار دوباره از سر گرفته شده است

هرچند آمارهای رسمی وزارت بهداشت افغانستان نشان می‌دهد که میزان ابتلا به ویروس کرونا و تلفات بیماری کووید١٩ در روزهای پسین کاهش یافته است، اما باتوجه به آمارهای غیررسمی، کرونا در افغانستان به روزهای اوج رسیده و جمعیت قابل توجهی را آلوده کرده است.

با این حال، اداره هوانوردی ملکی (کشوری) افغانستان اعلام کرد که پس از ۳ ماه توقف پروازها به دلیل شیوع کرونا، از روز چهارشنبه ۴ سرطان(تیر)/۲۴ ژوئن، نخستین پرواز بین‌المللی به افغانستان از سر گرفته شد. به گفته این اداره، دو شرکت داخلی افغانستان نیز پروازهای بین‌المللی‌شان را به ترکیه و امارات ازسر گرفته‌اند.

اداره هوانوردی ملکی افغانستان اعلام کرد که تمامی کسانی که اقامت و یا ویزای کشورهای دیگر را دارند، می‌توانند برای سفر به کشورهای مورد نظرشان اقدام کنند.

در مدت قرنطینه، اداره هوانوردی ملکی افغانستان به شمول دو شرکت هوایی داخلی، ۴۵ میلیون دلار زیان دیدند و نیز در این مدت ۱۷۰۰ تنی که برای شرکت‌های هوایی کار می‌کردند به تعطیلی بدون معاش فرستاده شدند.

با این وجود، در ۲۴ ساعت گذشته ۴۶۰ تن دیگر در سراسر افغانستان به کرونا مبتلا شده و ۳۶ تن نیز به دلیل این بیماری جان دادند. هم‌اکنون در افغانستان ۳۰۱۷۵ تن به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند و این بیماری در مجموع، جان ۶۷۵ تن را گرفته است.

بازگشایی دوباره تجارت‌ها در حالی که کرونا در بدترین روزهایش در افغانستان رسیده، نشان می‌دهد که ظاهراً نه مردم فقیر افغانستان و نه حکومت، با سیستم شکننده بهداشتی‌اش، قادر به رعایت کامل محدودیت‌های قرنطینه نیستند.

این‌روزها، مکان‌های شلوغ کابل، یک‌بار دیگر پرجمعیت شده و جوانان کابلی بی‌خیال از تهدید ویروس کرونا در کنج کافه‌هایی که تازه باز شده‌اند، می‌نشینند و مانند گذشته چای و قهوه می‌نوشند و قصه می‌کنند.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۵ ژوئن ۲۰۲۰