در ایران کرونا در حال حرکت به سمت روستاهاست

معاون تحقیقات و فن‌اوری دستگاه وزارت بهداشت اعلام کرد که ویروس جدید کرونا از شهرها به سمت روستاهای ایران در حال حرکت است. او خواهان لغو همه مراسم عزا و عروسی شد.

استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز قرار دارند. در تهران شیوع بیماری کووید ۱۹ به آن اندازه است که همه تخت‌های بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی پر شده و وزارت بهداشت عمل‌های جراحی زیبایی را مجدداً تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرده است. آمار کشته‌شدگان مجدداً سه‌رقمی شده: در بیست و چهار ساعت گذشته، بر اساس آمار وزارت بهداشت دست‌کم ۱۴۸ نفر جان خود را در اثر ابتلا به کووید ۱۹ از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌های پزشکی در استودیو پخش خبر ۲۱ شبکه اول سیما اعلام کرد در وهله نخست مجالس عزا و عروسی می‌بایست لغو شوند:

«پیشنهاد ما به ستاد ملی مبارزه با کرونا ممنوع کردن برگزاری مراسم‌های عزا و عروسی است. برگزاری مراسم عروسی امری واجب و ضروری نیست. در شرایط کرونایی فعلی بهتر است از برگزاری اینگونه مراسم‌ها خودداری شود و گرنه ممکن است هر مراسم عروسی یا عزا، مراسم عزای دیگری را رقم بزند.»

معاون تحقیقات وزارت بهداشت در ادامه سخنان خود افزود: «محدودیت هوشمند شامل اعمال منظم و دقیق استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و اجتناب از برگزاری مناسبت‌های شادی و عزاست که به شیوه دقیق‌تر و منطقی‌تر زندگی مردم را تسهیل خواهد کرد.» ملک‌زاده سپس اعلام کرد که ویروس جدید کرونا در روستاهای ایران در حال شیوع است:

«یکی از نگرانی‌های ما مربوط به ابتلای روستائیان است زیرا بیماری کرونا در حال حرکت به سمت روستاهاست و رسیدگی در آنجا هم دشوار خواهد بود. به هر حال نیازمند همکاری بیشتر مردم و رعایت اصول و دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی جامعه هستیم.» ملک زاده یادآوری کرد که استفاده از ماسک و دست‌کش ۷۰ درصد از خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد و دستورالعمل استفاده از ماسک تصمیمی جهانی است.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۳ ژوئیه ۲۰۲۰