آمار فوتی‌های کرونا کماکان سه رقمی و رو به افزایش است

تعداد فوت‌شدگان بر اثر بیماری کووید ۱۹ در عرض ۲۴ ساعت که مدتی در ایران دورقمی شده بود، دوباره سه رقمی شده است. در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۴ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این آمار در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت دورقمی شده و در خرداد حتی به ۵۰ مورد فوتی در شبانه روز رسید اما ظاهرا با از سر گرفتن مجدد کسب و کارها و فعالیت‌های اجتماعی، این رقم هم بالا رفته است.

بدین ترتیب تعداد کل فوت‌شدگان بر اثر بیماری کووید ۱۹ در ایران به ۱۱ هزار و ۲۶۰ نفر رسید. آمار مبتلایان روزانه نیز تغییراتی داشته است. این آمار در فروردین ماه به طور متوسط حول و حوش هزار ابتلای روزانه بود اما از اواخر اردیبهشت به بالای دو هزار ابتلای روزانه رسیده است. در ۲۴ ساعت گذشته دو هزار و ۵۶۶ بیمار جدید در ایران شناسایی شده‌اند و بدین ترتیب تعداد کل بیماران کووید ۱۹ به ۲۳۵ هزار و ۴۲۹ نفر رسید.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت روز جمعه ۱۳ تیر پس از اعلام آخرین آمار روزانه کرونا گفت: «متاسفانه آمار بستری در بیشتر استان‌های کشور در حال افزایش است. استان‌هایی که روز گذشته قرمز اعلام شده بودند، همچنان در وضعیت قرمز هستند. به همه مردم توصیه می‌کنیم فاصله گذاری فیزیکی، شست‌وشوی مداوم دست‌ها و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.»

امکان تعطیلی مجدد کسب و کارها
همزمان با سیر صعودی ابتلا به ویروس کرونا و مرگ و میر بر اثر کووید ۱۹، معاون وزارت بهداشت ایران گفته ممکن است برخی از کسب و کارها مجددا تعطیل شوند.

قاسم جان‌بابایی البته تصریح کرده که این تعطیلی شامل کسب و کارهایی می‌شود که پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند.

معاون وزارت بهداشت همچنین گفته این بیماری اینگونه نیست که وضعیت ابتلا به آن از امروز به فردا از قرمز به سفید تغییر کند. او گفته: «تعریف وضعیت‌های قرمز، نارنجی و سفید برای استان‌ها و شهرستان‌ها از نظر ابتلاء به کرونا نیز نسبی است و اتفاقاً نگرانی ما در مورد استان‌های سفید بیشتر است، زیرا اوج شیوع در آنها هنوز اتفاق نیفتاده است.»

روز چهارشنبه ۱۱ تیر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان‌های اصفهان، همدان، زنجان، کرمان، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت هشدار قرار دارند.

بوشهر در وضعیت قرمز
استاندار بوشهر پنجشنبه شب ۱۲ تیر اعلام کرد که محدودیت‌های جدیدی در این استان اعمال خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری بوشهر این محدودیت‌ها از روز شنبه ۱۴ تیر به مدت یک هفته برای شهرستان‌های با وضعیت قرمز اجرا خواهند شد. بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، شهرستان‌های بوشهر، گناوه و کنگان در وضعیت قرمز قرار دارند.

این محدودیت‌ها شامل تعطیلی مراکز آموزشی و کتابخانه‌ها، استخرهای سرپوشیده و سینماها و تئاترها، مساجد و مصلی‌ها، کافه‌ها و قهوه‌خانه‌ها و مراکز تفریحی است. همچنین فعالیت اتوبوس‌های درون شهری نیز در بوشهر متوقف خواهد شد.

توقف جراحی‌های زیبایی
معاون درمان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرد به دلیل روند رو به افزایش ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و لزوم آزاد بودن تخت‌های بیمارستانی، اعمال جراحی که صرفا جنبه زیبایی دارند متوقف می‌شوند.

قاسم جان بابایی در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی، رییس مرکز آموزشی پژوهشی درمانی سل و بیماریهای ریوی دکتر مسیح دانشوری، رییس مرکز آموزشی، تحقیقاتی، درمانی قلب شهید رجایی و رییس مرکز قلب تهران اعلام کرد: «با عنایت به روند رو به افزایش بیماران در اپیدمی کرونا و لزوم مدیریت مجدد تخت‌های بیمارستانی و جلوگیری از گسترش بیماری و حفظ سلامت بیماران و کادر درمانی کشور دستور فرمایید از انجام اعمال جراحی که صرفا جنبه زیبایی (غیر درمانی) داشته تا اطلاع ثانوی خودداری شود.»

بازدیدهای خانوادگی و خطر کرونا

دکتر مینو محرز، فوق تخصص بیماری‌های عفونی در گفتگو با ایسنا، خطر دید و بازدیدهای خانوادگی را گوشزد کرده و گفته است: «اکنون خانواده‌ها تصور می‌کنند که کرونا تمام شده و رفت و آمدها و دید و بازدیدها را آغاز کرده‌اند و همه با هم مبتلا می‌شوند.»

او گفته در ایام عید مردم بیشتر رعایت می‌کردند و در خانه می‌ماندند اما الان چون تصور می‌کنند کرونا تمام شده رفت و آمدها را از سر گرفته‌اند و این باعث می‌شود همه خانواده با هم مبتلا شوند.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه استفاده از ماسک کمتر شده خاطرنشان کرد که همچنان بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ استفاده از ماسک است: «در حال حاضر در دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از ماسک بهترین راه پیشگیری از کرونا است. وقتی این موضوع رعایت شود، بیماری مجددا کنترل می‌شود. مردم باید با قدرت و همراهی و دوش به دوش هم کمک کنند و برای پیشگیری از ابتلا به کرونا از ماسک استفاده کنند.»

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۳ ژوئیه ۲۰۲۰