کمبود وسایل نقلیه عمومی از عوامل اصلی گسترش کرونا در تهران

آمار مرگ بر اثر کرونا در ایران همچنان رو به افزایش است. این ویروس در شبانه روز گذشته جان ۲۲۱ نفر را در ایران گرفت. وضع در شهرهای بزرگ و پرجمعیت وخیم‌تر است.

در چند روز گذشته میزان ابتلا به بیماری کرونا در تهران از مرز هشدار گذشته و به گفته مسئولان «اسفناک» شده است. یکی از مهمترین مکان‌هایی که شهروندان تهران در آن در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌گیرند، ایستگاه‌های قطارهای زیرزمینی و واگن‌های پر آنهاست. وضع در اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها هم بهتر از مترو نیست.

دولت می‌گوید یک طرف ماجرا مردمی هستند که مقررات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، نه ماسک می‌زنند نه فاصله اجتماعی را را رعایت می‌کنند. حالا قرار است دهان و بینی آنهایی که از زدن ماسک سرپیچی می‌کنند را با توسل به نیروی انتظامی بپوشانند.

مناف هاشمی، معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است که استفاده از ماسک با سخت‌گیری خیلی بیشتری نسبت به قبل دنبال می‌شود و از این به بعد به کسی اجازه داده نخواهد شد بدون ماسک از وسایل نقلیه عمومی استفاده کند. به گفته او نیروی انتظامی هم در این اماکن حضور دارد و ناظر بر رعایت مقررات است.

اما عده کسانی که از استفاده از ماسک سرپیچی می‌کنند بسیار کم است. به گفته مناف هاشمی آنها فقط یک تا سه درصد مسافران را تشکیل می‌دهند. پس منبع خطر واقعی کجاست و آیا با چماق نیروی انتظامی می‌شود از پس معضل برآمد؟

“امکان حفظ فاصله اجتماعی نداریم چون وسایل نقلیه عمومی کافی نداریم”
فرنوش نوبخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران به خبرگزاری ایلنا می‌گوید: «مترو با همان ظرفیت و حتی بیشتر از ظرفیت‌های معمول در حال کار است تا فاصله اجتماعی رعایت شود.» او همچنین به کم شدن عده مسافران مترو اشاره کرده که با ظرفیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر قبل از کرونا اکنون به ۹۰۰ هزار نفر رسیده، اما همچنان امکان فاصله اجتماعی آنگونه که در شرایط کرونا لازم است، در آن وجود ندارد.

او می‌گوید: «شرایط کرونا با شرایط عادی فرق دارد و اگر بخواهیم فاصله‌ها را بیشتر کنیم این مساله یک رابطه کاملا خطی است و باید تعداد قطارها خیلی بیشتر شود، در حالی که قطار بیشتری در اختیار نداریم.»

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم شیوع کرونا و ازدحام در برخی خطوط دو رام شش و هفت به خطوط قطارها اضافه نشده می‌گوید: «دو رام قطار اصلا تاثیر آنچنانی ندارد. ما روزانه ۱۴۰ قطار باید به خطوط وارد کنیم.»

او همچنین گفته است که متروی تهران در تعمیرات تجهیزات و قطارها با مشکل روبرو است اما فعالیت مترو متوقف نشده است. ایلنا به نقل از محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نوشته است که او در جریان یکی از جلسات پیشین شورای شهر به خبرنگاران گفته بود: «به دلیل بازگشایی فعالیت‌ها و استفاده از حمل و نقل شاهد افزایش آمار هستیم، به گونه‌ای که در مترو تعداد مسافران از یک میلیون نفر هم گذشته است».

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۹ ژوئیه ۲۰۲۰