آزمایش تشخیص کرونا برای مسافران بازگشتی به آلمان مجانی شد

تمام شهروندانی که پس از گذراندن تعطیلات در یکی از “مناطق پرخطر کرونا” به آلمان بازمی‌گردند می‌توانند به صورت داوطلبانه در فرودگاه آزمایش تشخیص ابتلا به ویروس کرونا، عامل بیماری کووید۱۹ بدهند.

وزیران بهداشت ایالت‌های مختلف آلمان در یک کنفرانس ویدئویی که شب گذشته (جمعه سوم مرداد/ ۲۴ ژوئیه) برگزار شد بر سر دستورالعمل این کار توافق کردند و آن را به تصویب رساندند.

دیلک کالایجی، رئیس کنفرانس وزیران بهداشت ایالتی در توضیح این تصمیم می‌گوید آلمان تا کنون موفق شده شمار موارد جدید ابتلا را به طور نسبی پائین نگه دارد اما به علت سفرهای تابستانی اخیر این خطر که ویروس و زنجیره ابتلا به آن از طریق مسافران وارد آلمان شود بسیار زیاد است.

انتقال ویروس از طریق مسافران
در روزهای گذشته از برخی ایالت‌های آلمان افزایش موارد ابتلا به کرونا از طریق مسافرانی که به کشور بازگشته‌اند گزارش شده است. انستیتو روبرت کخ هم تائید کرده که موارد ابتلا به کرونا در میان مسافران افزایش یافته است.

روز جمعه در سراسر آلمان ۸۱۵ مورد ابتلای جدید به بیماری کووید۱۹ ثبت شده که به نسبت هفته گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. بر همین اساس قرار شده ایستگاه‌های آزمایش کرونا در فرودگاه‌های آلمان راه‌اندازی شود و پلیس فدرال به طور مشخص توجه مسافرانی را که از مناطق پر خطر بازمی‌گردند به استفاده از این امکان جلب می‌کند.

آزمایش داوطلبانه یا ۱۴ روز در خانه
رئیس کنفرانس وزیران بهداشت ایالتی تاکید می‌کند که انجام این آزمایش همچنان اختیاری خواهد بود و کسانی که نتیجه آزمایش آنها مثبت است باید قرنطینه شوند. مسافران بازگشتی در صورتی که تمایل به انجام آزمایش نداشته باشند باید ۱۴ روز در خانه بمانند.

به گفته دیلک کالایجی مسافران بازگشتی از مناطقی که پر خطر طبقه‌بندی نشده‌اند نیز می‌توانند به طور رایگان آزمایش تشخیص کرونا بدهند اما این کار در فرودگاه انجام نمی‌شود و داوطلبان برای آن باید به مراکز مربوط، از جمله مراکز تحت پوشش بیمه مراجعه کنند.

بر پایه قواعد فدرال آزمایش تشخیص کرونا، مخارج آزمایش مسافرانی که از مناطق کم خطر بازگشته‌اند از طریق بیمه‌های درمانی تقبل می‌شود اما این مسافران باید ظرف حداکثر ۷۲ ساعت پس از ورود به آلمان برای این کار اقدام کنند.

با وجود بحران کرونا هزاران نفر در تعطیلات تابستانی از آلمان به کشورهای دیگر سفر کرده‌اند تامین مخارج آزمایش کرونای مسافران بازگشتی تا حدودی پیچیده است. به گزارش خبرگزاری آلمان این مخارج از منابع دولت فدرال، ایالت‌ها و شرکت‌های بیمه تامین می‌شود.

بنابر این گزارش ارزیابی‌هایی در جریان است که مطابق آن دست‌کم هزینه زیرساخت‌های لازم برای آزمایش کرونا در فرودگاه‌ها از طریق عوارض فرودگاهی که در بهای بلیط منظور شده تامین شود. در حال حاضر مسافرانی که به آلمان بازمی گردند به لحاظ قانونی ملزم به انجام آزمایش کرونا نیستند اما رئیس کنفرانس وزیران بهداشت ایالتی می‌گوید این موضوع در حال بررسی است.

افزایش موارد ابتلا در میان مسافران
وزیران بهداشت ایالت‌های آلمان همچنین بر سر ثبت مشخصات مسافران برای شناسایی زنجیره انتقال و سرایت ویروس کرونا توافق کرده‌اند. این تدبیر فقط شامل مسافران هواپیما نیست و در مورد کسانی که با اتوبوس، قطار و کشتی از مناطق پرخطر به آلمان بازمی‌گردند نیز اجرا می‌شود. حدود یک دهم موارد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در آلمان در میان کسانی شناسایی شده که در سفر خارجی بوده‌اند و این میزان رو به افزایش است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۰