هشدار انجمن پزشکان: امکان افزایش شدید تلفات کرونا با برگزاری کنکور و محرم

یک روز پیش از شروع آزمون (کنکور) مجمع انجمن‌های گروه پزشكی ايران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نگرانی عمیق خود را از وضعیت همه‌گیری کرونا در ایران ابراز کرد و خواستار اعمال سختگیری‌های بیشتر از سوی دولت شد.

این مجمع هشدار داده است که عدم رعایت توصيه‌های كارشناسانه آنها “باعث ابتلا و مرگ و مير با ابعادی به مراتب دهشتناک‌تر از پيش خواهد شد”. انجمن‌های پزشکان در این نامه گفته‌اند: «اگر امروز روزانه ۲۰۰ مرگ و ٢٠٠٠ ابتلا ثبت می‌شود، بر اساس برخی پيش‌بينی‌ها در صورت عدم رعايت جدی دستورالعمل‌ها در سه ماه آینده اين آمار تا ١٦٠٠ مرگ در روز هم افزايش خواهد يافت.» به عبارتی آمار قربانیان کرونا در ایران هشت برابر خواهد شد.

آنها در نامه خود به روحانی نسبت به خستگی نيروهای انسانی كادر پزشكی و “به پايان رسيدن منابع سلامت در چنين شرايطی” هشدار داده و از چشم‌اندازی “بسيار تيره و تكان‌دهنده” گفته‌اند. پزشکان امضاکننده نامه اعلام کرده‌اند: «عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه‌ها بعلاوه تجمعات بزرگ مثل كنكور بدون رعایت شرایط لازم بايد اكيدا ممنوع گرديده بر ممنوعيت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال گردد».

این پزشکان معتقدند: «خطر شعله‌ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است». مجمع انجمن‌های پزشکان به عنوان “صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه ای كه شامل انجمن‌های متخصصان و كارشناسان آمار و اپيدميولوژی و پزشكی اجتماعی هم می‌شود” و به عنوان مجموعه‌ای كه یکایک احاد آن “ماه‌هاست در پيكاری بی‌امان با اين بحران به سر می‌برند و نقاط ضعف را به خوبی تجربه كرده و می‌شناسند” به روحانی هشدار داده‌اند: «عدم رعايت توصيه‌های كارشناسانه مجمع و سيستم سلامت باعث ابتلا و مرگ و مير با ابعادی به مراتب دهشتناک‌تر از پيش خواهد شد».

رعایت جدی مقررات بهداشتی چه اندازه ممکن است؟
روز پنجشنبه ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت تصویری از اوضاع عمومی سیستم درمانی در شهرها و استان‌های ایران داد. او گفت ۷۲ میلیون نفر از جمعیت ایران در استان‌هایی که در وضعیت هشدار قرار دارند، زندگی می‌کنند. تعداد بستری روزانه به نزدیک ۴۰۰۰ تن رسیده و روند ابتلا و مرگ صعودی است. ۲۶ استان کشور در وضعیت قرمز یا در حال هشدار هستند. به گفته او از هر ۱۴ نفر بستری در استان تهران یک نفر جان خود را از دست می‌دهد. این آماری است که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود و از سوی بسیاری کارشناسان مورد تردید است. آنها میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در ایران را بسیار بالاتر ارزیابی می‌کنند.

شمار مبتلایان به کرونا از مرز ۳۰۰ هزار نفر گذشت:
روز پنج‌شنبه و همزمان با سخنان نگران‌کننده معاون وزیر بهداشت مینی بر این که تمام نقاط کشور به ویروس کرونا آلوده است، سخنگوی وزارت بهداشت از مرگ ۲۲۶ بیمار کووید۱۹ در شبانه‌روز گذشته خبر داد. به گفته سیماسادات لاری در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شد و مجموع بیماران به ۳۰۱ هزار و ۵۳۰ نفر رسید. ۲۲۶ بیمار جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۱۶ هزار و ۵۶۹ نفر رسید.

منبع: برگرفته از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰