روزانه ۷۰۰ نفر بیمار کووید ۱۹ در تهران بستری می‌شوند

تهران از هفتم مردادماه در وضعیت قرمز قرار دارد. ستاد ملی کرونا در استان تهران طرح ترافیک در پایتخت را به حالت تعلیق درآورده است. اجرای این طرح و اجبار شهروندان تهران به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در مناطق مرکزی شهر در هفته‌های اخیر به شدت مورد انتقاد بود.

استاندار تهران حال اذعان کرده که حضور و تجمع مردم به ویژه سیستم حمل‌ونقل عمومی منجر به شیوع گسترده‌تر ویروس کرونا در تهران شده و ابراز امیدواری کرده تعلیق طرح ترافیک، نقشی مثبتی در مدیریت پاندمی کرونا داشته باشد. به گفته انوشیروان محسنی بندپی در حال حاضر روزانه به طور متوسط ۷۰۰ نفر از بیماران شناسایی‌شده مبتلا به کووید ۱۹ در سطح استان تهران بستری می‌شوند.

بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا یک سومی کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان به دور کاری فرستاده شدند. این تصمیم اما به معنای اجبار تردد روزانه دو سوم کارکنان دولت در سطح شهر است.

دولت جمهوری اسلامی بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار کارمند دارد که بخش اعظم آنها ساکن پایتخت هستند. این آمار شامل تعداد کارکنان ستاد نیروی مسلح نمی‌شود که جزو اطلاعات محرمانه است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ۲۶ استان ایران در وضعیت قرمز یا هشدار قرار دارند و در ۲۴ ساعت، از جمعه تا شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ دو هزار و ۵۴۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۶۷ نفر از آنها بستری شدند.

وزارت بهداشت اشاره‌ای به ظرفیت پذیرش در مراکز درمانی نکرده است.

پیام طبرسی، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ۱۸ تیر هشدار داده بود: «در اغلب مراکز درمانی شهر تهران، تخت خالی برای بستری شدن بیماران کرونا وجود ندارد و ظرفیت بسیاری از بیمارستان‌های پذیرش‌کننده بیماران مبتلا به کرونا تکمیل شده است.»

بنا بر آمار رسمی وزارت بهداشت تا کنون ۱۶ هزار و ۹۸۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ایران درگذشتند. صحت این آمار با توجه به افزایش ناگهانی آمار مرگ در سازمان ثبت احوال کشور از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران، مورد تردید جدی است.

آمار درگذشتگان سه ماهه نخست سال جاری که ۱۸ تیر (هشتم ژوئیه) در سایت سازمان ثبت احوال منتشر شده نشان می‌دهد، تعداد درگذشتگان بهار سال ۱۳۹۹ دست‌کم ۲۰ هزار نفر بیشتر از میانگین مرگ و میر همین فاصله زمانی در پنج سال گذشته بوده است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱ اوت ۲۰۲۰