بریتانیا برای مسافرانی که از ایران بازمی‌گردند محدودیت وضع کرد. فرانسه از اتباعش خواست به ایران سفر نکنند

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای که روز ۴ اوت (۱۴ مرداد) منتشر کرده است، برای آن دسته از مسافرانی که از ایران بازمی گردند محدودیت‌هایی را وضع کرد.

در راهنمای منتشره توسط وزارت خارجه بریتانیا، از این افراد بازگشته از سفر ایران خواسته خواهد شد تا اطلاعات جزییات سفر و تماس‌های خود (با افراد مشکوک به ابتلا به بیماری کووید-۱۹) را اطلاع دهند. همچنین این افراد باید ۱۴ روز در قرنطینه فردی باشند.

آمار مبتلایان همه گیری کرونا در روزهای اخیر در ایران رو به افزایش گذاشته است و تعداد مجموع قربانیان در این کشور به حدود ۱۸ هزار نفر رسیده است.

وزارت خارجه بریتانیا همچنان از اتباع خود خواسته است تا جز در مواقع ضرورت از سفر به ایران خودداری کنند. این در حالی است که به شهروندان دو تابعیتی ایرانی – بریتانیایی توصیه شده از هرگونه سفر به ایران خودداری کنند.

بازداشت شهروندان دوم ملیتی همچون نازنین زاغری-رادکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی، در سال های اخیر به یکی از موارد اختلاف جدی ایران و بریتانیا تبدیل شده است.

پیشتر وزارت خارجه فرانسه نیز روز سه‌شنبه ۴ اوت (۱۴ مرداد) با انتشار بیانیه‌ای ضمن یادآوری مسائل بهداشتی، به طور رسمی به شهروندان خود توصیه کرده بود از سفر به ایران خودداری کنند.

فریبا عادل‌خواه، شهروند ایرانی- فرانسوی، از افراد دو تابعیتی است که به رغم مخالفت های فرانسه همچنان در زندان ایران به سر می برد.

در تحولی دیگر اتحادیه اروپا تازه‌ترین فهرست کشورهایی را منتشر کرده است که از نظر این نهاد ورود شهروندان آنان به داخل مرزهای شنگن بلامانع است.

در فهرست جدید نام الجزایر از لیست کشورهای دارای مجوز خط خورده است.

اتحادیه اروپا پیش‌تر اعلام کرده بود که به روزرسانی فهرست خود را بر اساس شواهد تازه و مستندات آماری قابل اتکا که نشان دهنده مهار شیوع شتابان ویروس کرونا در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشد، انجام می دهد.

از جمله شاخص‌های اعلام شده برای روزآمدسازی این فهرست، کمتر و یا نزدیک بودن متوسط ابتلای روزانه در مقیاس ۱۰۰ هزار نفر به اتحادیه اروپا طی دو هفته پیش از بررسی اعلام شده است.

دو کشور ایران و افغانستان همچنان در این فهرست دیده نمی شود و اتباع ایرانی نیز درصورتی‌که در اروپا اقامت نداشته باشند نمی‌توانند وارد مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوند و مرزهای اروپا به روی ایران بسته خواهد ماند. امری که برای شهروندان افغانستان نیز مانند ایران صادق است.

سفر «غیر ضروری» اتباع خارجی به اتحادیه اروپا از ۱۷ ماه مارس و به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا ممنوع شده بود.

در لیست مجاز اتحادیه اروپا دوازده کشور استرالیا، کانادا، گرجستان، ژاپن، مراکش، نیوزیلند، رواندا، کره جنوبی، تایلند، تونس و اروگوئه جای دارند. کشور چین نیز با شرایط ویژه در این فهرست قرار دارد

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۵ اوت ۲۰۲۰