اولین بیمار مبتلا به کرونا اوایل دی ماه ۹۸ مشاهده شد، اما رژیم به دلایل سیاسی و امنیتی پنهان‌کاری کرد

محمدرضا محبوب‌فر عضو ستاد مقابله با کرونا گفته اولین بیمار کرونایی اوایل دی ماه مشاهده شد اما دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهان‌کاری کرد. همه‌گیری ویروس کرونا در ایران رسما در ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ تایید شد.

وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا در ایران پس از چند هفته‌ای که رو به کاهش گذاشته بود، دوباره با سیری صعودی روبرو شده و نگرانی مسئولان و مردم را بیشتر کرده است.

حالا با بالا رفتن روزانه آمار یکی از اعضای ستاد مقابله با کرونا فاش کرده که “بیشتر از یک ماه قبل از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران، این بیماری وارد کشور شده بود”.

محمدرضا محبوب‌فر در گفتگو با روزنامه جهان صنعت گفته است: «دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دی‌ماه اولین بیمار مبتلا به کرونا مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهان‌کاری کرد و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند».

او تصریح کرد که اطلاع‌رسانی شفاف و دقیق از همان ابتدا وجود نداشته و آمار کرونا “مهندسی” شده است. این عضو ستاد مقابله با کرونا همچنین گفت: «به عقیده بنده آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت (تعداد مبتلایان و فوتی‌ها) یک بیستم آمار حقیقی و واقعی است».

“تست کرونا بیشتر نشده است”
محمدرضا محبوب‌فر همچنین انجام تست‌های بیشتر از سوی بیمارستان‌های دولتی را که وزارت بهداشت اعلام کرده، تکذیب کرد و گفت: «باید بگویم امروز آزمایش‌های کرونا با عنایت به کمبود امکانات و تجهیزات، برای افراد بالاتر از ۶۰ سال، افراد دارای بیماری زمین‌های و حساس انجام می‌شود و افراد عادی مثل کودکان، نوجوانان و جوانان اگر مشکوک به ابتلا باشند، باید به آزمایشگاه‌های خصوصی مراجعه کنند و حداقل هزینه آزمایش‌های آنها چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان است».

پیشتر وزارت بهداشت علت بلا رفتن آمار مبتلایان به کرونا را انجام تست‌های بیشتر عنوان کرده بود. محبوب‌فر به ایجاد بازار سیاه تست کرونا اشاره کرده و گفت: «براساس اطلاعات ما بسیاری از آزمایشگاه‌ها روی انجام تست کرونا بازار سیاه درست کرده‌اند و تا رقم یک میلیون تومان هم از شهروندان دریافت می‌کنند».

“کشور همچنان در وضعیت قرمز است”
عضو ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد که با وجود کاهش نسبی آمار مرگ و میر در اثر کرونا، کشور همچنان در وضعیت قرمز است و باید از تجمعات پرهیز شود. او افزود: «به عقیده بنده کلیه تجمعات باید تا اطلاع ثانوی لغو شود از جمله دورهمی‌های خانوادگی، مناسبت‌های مذهبی، عروسی و عزاداری. اگر ماه محرم به همین منوال پیش رویم مجددا شاهد افزایش آمار فوتی‌ها در شهریورماه خواهیم بود».

محبوب‌فر تصریح کرد که فشار بر دولت برای برگزاری مراسم محرم بالاست و “ظاهرا منافع عده‌ای به گونه‌ای است که به دولت فشار آورده‌اند که برخی محدودیت‌ها اعمال نشود”.

در آستانه ماه محرم بسیاری از مداحان و هیئت‌های عزاداری گفته‌اند مراسم سینه‌زنی و عزاداری دسته جمعی را مانند همیشه برگزار خواهند کرد. روز یکشنبه (۱۹ مرداد / ۹ اوت) نیز خبرگزاری حکومتی ایسنا گزارش داد، “قرار است مراسم جهانی همایش شیرخوارگان حسینی (ع) امسال در اولین جمعه ماه محرم با حضور مادران و کودکان در ورزشگاه آزادی برگزار شود و در این مراسم علاوه بر دعا و توسل، برای رفع ویروس کرونا در کل جهان دعا کنند”.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۰ اوت ۲۰۲۰