سازمان جهانی بهداشت: همه‌گیری کرونا در حال دگرگونی است

به گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس گزارش مقامات سازمان جهانی بهداشت میزان ابتلا به کووید -۱۹ در بین جوان‌ها افزایش یافته است، به ویژه در مناطق پرتراکم جهان و در کشورهایی که فاقد نظام درمانی کارآمدند. تاکشی کسایی، یک مقام وزارت بهداشت در غرب اقیانوس آرام در یک گردهمایی مجازی که صبح سه‌شنبه ۱۸ اوت/ ۲۸ مرداد برگزار شد گفت:

«ماهیت همه‌گیری کرونا در حال دگرگونی است. انتقال ویروس کرونا در حال حاضر بیشتر از طریق گروه‌های سنی جوان‌تر، بیست‌‌‌ساله‌ها تا چهل‌ساله‌ها اتفاق می‌افتد. بسیاری از کسانی که به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند از ابتلای خود بی‌خبرند.»

این مقام وزارت بهداشت در ادامه سخنان خود یادآوری کرد که این موضوع سبب بالا گرفتن همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در بین اشخاصی شده است که به دلیل کهولت سن یا ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای آسیب‌پذیرند.

افزایش مبتلایان به کووید-۱۹ سبب بازگشت برخی کشورها به محدودیت‌های اجتماعی شده است. تاکنون در سراسر جهان بیش از ۲۲ میلیون مورد ابتلای قطعی به کووید-۱۹ شناسایی شده و دست‌کم ۷۷۰ هزار نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. در بسیاری از کشورها از جمله در ایران، هند و برزیل به دلیل کمبود کیت‌های تشخیص، ضعف نظام درمان یا پنهان‌کاری‌های سیاسی از روی ملاحظات اقتصادی تعداد جان‌باختگان بسیار بیشتر از آمار رسمی است. ایالات متحده آمریکا با بیش از پنج میلیون و برزیل با بیش از سه میلیون مبتلا در جایگاه اول کانون‌های همه‌گیری کرونا در جهان قرار دارند. در آمریکا تاکنون بیش از ۱۷۳ هزار نفر و در برزیل بیش از ۱۰۷ هزار نفر در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. در هند تعداد مبتلایان از دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فراتر رفت و شمار جان‌باختگان کرونا در این کشور به ۵۰ هزار و ۹۲۱ نفر رسید.

جهش ویروس کرونا در حوزه اقیانوس آرام
در این میان به گفته مقامات سازمان جهانی بهداشت در کشورهای حوزه اقیانوس آرام همه‌گیری کرونا وارد مرحله تازه‌ای شده است. مواردی از جهش ویروس کرونا در این مناطق با افزایش میزان شیوع مشاهده شده است و با این حال، بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت کشورها از آمادگی بیشتری برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا، تشخیص موارد ابتلا و درمان مبتلایان به موارد حاد کووید-۱۹ برخوردارند.

مقامات سازمان جهانی بهداشت در نشست محازی صبح سه‌شنبه خود از شرکت‌های دارویی خواستند که در تولید واکسن ضد کرونا همه مراحل ضروری در تحقیق و آزمایش واکسن را طی کنند.

سوکور اسکالانته، یک مقام وزارت بهداشت که بر تولید واکسن ضد کرونا نظارت دارد اعلام کرد که سازمان جهانی بهداشت با روسیه درباره واکسن ضد کرونا در گفتگوست. روسیه در اوت ۲۰۲۰ اعلام کرد که به عنوان نخستین کشور به واکسن ضد کرونا دست پیدا کرده است. به گفته اسکالانته سازمان جهانی بهداشت مجوزهای لازم برای استفاده از واکسن ضد کرونای روسی را صادر کرده است: «ما امیدواریم پاسخ‌های مناسبی از کارآمدی واکسن ضد کرونا در روسیه دریافت کنیم.»

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۱۸ اوت ۲۰۲۰