۹۸۵ نفر در بیمارستان های مازندران بستری هستند؛ شمار جان باختگان کرونا در البرز به ٨٩١ نفر رسید

در حالی‌که همچنان ٢٦ استان ایران در وضعیت قرمز و هشدار کرونا قرار دارند و آمار مرگ و میر روزانۀ ناشی از این بیماری سه رقمی است، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، نسبت به بروز موج سوم کرونا در کشور هشدار داد و بر ارائۀ خدمات الکترونیکی از سوی ادارات برای پرهیز از حضور مراجعین تأکید کرد. از سوی دیگر، سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد که کودکان حلقۀ انتقال کرونا هستند و در بازگشایی مدارس، شیوه ای ترکیبی از حضوری و مجازی مطرح است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز شنبه اول شهریور، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۲۰۲۸ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۷۰۷ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۳۸۵۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ۳۵۶ هزار و ۷۹۲ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱۲۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۲۰ هزار و ۵۰۲ نفر رسیده است».

او در ادامه گفت: «١٥ استان مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین ١١ استان فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».

تصمیمی برای بازگشایی مدارس اتخاذ نشده است؛ کودکان حلقۀ انتقال ویروس کرونا هستند سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه اول شهریور، تصریح کرد: «کودکان حلقۀ انتقال ویروس کرونا هستند و تا زمانی که زنجیرۀ انتقال بیماری قطع نشود، بیماری محدود نمی‌شود و با توجه به تحرک کودکان، آنها می‌توانند بیماری را بیشتر منتقل کنند».

او در ادامه گفت: «به گونه‌ای به مردم القا می‌شود که انگار تصمیم‌گیری شده و قرار است مدارس کاملاً بازگشایی شود در حالی‌که فعلاً ترکیب حضوری و مجازی مطرح است و تاکنون هیچ تصمیمی برای بازگشایی کامل مدارس اتخاذ نشده است».

وی در خصوص زمان و نحوه بازگشایی مدارس در شرایط شیوع کرونا، گفت: «ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز در خصوص بازگشایی مدارس ابلاغیۀ واضحی صادر نکرده است و تنها صحبت‌های کارشناسی مطرح است».

وی افزود: «یکی از معضلات این بیماری این است که از آینده خبر نداریم و خوب نمی‌توانیم برنامه ریزی کنیم بنابراین در لحظه باید تصمیم‌گیری شود. پروتکل‌های فعالیت مدارس آماده شده است اما بنا بر وضعیت هر شهرستان، اعمال می‌شود».

رئیس کمیتۀ اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا: پیک دوم بیماری در ایران گسترده تر بود
علی اکبر حق‌دوست رئیس کمیتۀ اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا، تأکید کرد: «حتی اگر واکسن موثری باشد، احتمال اینکه بیماری به صورت کامل ریشه‌کن شود و از بین برود خیلی کم است ضمن آنکه باید به این موضوع نیز توجه ویژه داشت که ما یک دورۀ پساکرونای کاملاً عادی مثل قبل نخواهیم داشت و بازگشت به شرایط عادی گذشته محتمل به نظر نمی‌رسد».

با اشاره به اینکه این ویروس دارای ابعاد ناشناختۀ بسیاری است، گفت: « احتمالاً این ویروس تا مدت‌ها در جامعه باقی خواهد ماند زیرا نادانسته‌‌های ما دربارۀ کووید- ۱۹ از همۀ جهات ویروس شناسی، ایمولوژیست، اپیدومیولوژی، بالینی و درمانی، بسیار زیاد است».

او تصریح کرد: «پیک دوم کرونا در ایران، پیک گسترده‌تری بود و ویروس در اکثر استان‌های کشور، به گردش در آمد در حالی که در پیک اول تعداد محدودی از استان های کشور درگیر جدی با این بیماری شدند و با رفتار کنترلی که به سرعت پیش آمد و تعطیلات عید و اصلاح رفتارهای اجتماعی، ویروس نتوانست به سرعت در سطح جامعه منتشر شود و تنها در چند استان محدود باقی ماند».

افزایش نگرانی ها از بازگشت کرمانشاه به وضعیت قرمز؛ مرگ ۲۰۰ نفر از کادر درمان
دکتر محمودرضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، با ابراز نگرانی از توقف سیر نزولی کرونا در کرمانشاه، گفت: «متاسفانه بازهم با کاهش آمار کرونا، مردم نسبت به این بیماری و خطرات آن بی خیال شده و رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه و بویژه استفاده از ماسک کاهش پیدا کرده و همین امر موجب شده تا سیر نزولی بیماری کرونا در استان که به خوبی پیش می رفت، متوقف شود».

وی افزود: «تمام نگرانی ما این است که آمار ابتلا به کرونا طی روزهای آینده دوباره اوج بگیرد؛ در روزهای اوج کرونا روزانه ۱۰ تا ۱۲ فوتی داشتیم و نباید اجازه دهیم به این روزهای سخت و تلخ برگردیم».

او در ادامه گفت: « ۲۰۰ نفر از مدافعان سلامت و کادر درمان که ۶۰ درصد آنها پزشک بودند، برای دفاع از سلامت کشور و مردم جان خود را فدا کردند».

استاندار کرمانشاه نیز با انتقاد از وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح نیروی انتظامی و همچنین تاکسی‌های شهر، نسبت به بازگشت وضعیت قرمز کرونا در این استان هشدار داد و گفت: «متاسفانه تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد تاکسی‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می کنند و در این زمینه شهرداری مسئول است زیرا رانندگان تاکسی عمدتاً از ماسک استفاده نمی‌کنند و از طرفی سه مسافر در صندلی عقب سوار کرده که آنها هم اغلب ماسک ندارند و این وضعیت نگران کننده است».

تا کنون ۷۲۵۲ نفر در بیمارستان های بوشهر بستری شده اند
سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت: «از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۷۲۵۲ نفر در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند». وی افزود: «در حال حاضر، ۲۹۷ بیمار در بیمارستان‌های بوشهر بستری هستند و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۵۶ بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند».

او در ادامه گفت: «متأسفانه یک نفر از شهروندان بوشهر روز چهارشنبه و یک نفر روز پنجشنبه جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست دادند که تست کرونای همۀ آنها امروز مثبت اعلام شده است و یکی از آنها ۳۷ سال و دیگری ۸۲ سال داشته است».

وی افزود: «هم‌اکنون ۵۰ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند که از این تعداد، ۱۸ مورد از آنها با کمک دستگاه نفس می‌کشند».

۹۸۵ بیمار در مازندران بستری هستند
سیدعباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، روز شنبه با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در این استان، گفت: «در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۳ بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شدند و هم‌اکنون ۹۸۵ بیمار مبتلا به کرونا، در مراکز درمانی دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل، بستری هستند».

وی افزود: «هم اکنون ۷۷۴ نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علائم تنفسی مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در مراکز درمانی دانشگاه مازندران بستری هستند که از این تعداد ۲۰۲ نفر با علائم حاد تنفسی در بخش های ویژه بستری هستند».

این در حالی است که به گفتۀ روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، در حال حاضر ۲۱۱ بیمار مشکوک به کرونا نیز در بیمارستان‌های بابل بستری هستند و بر این اساس، در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵ بیمار جدید در بخش های عادی و ۵۲ بیمار نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند».

شمار جان باختگان در استان البرز، به ۸۹۱ نفر رسید
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز روز شنبه گفت: « در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۰ بیمار با علائم کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شده اند و ٧ بیمار مبتلا به کرونا نیز جان خود را از دست داده‌اند که مجموع جان باختگان این بیماری در استان به ۸۹۱ نفر رسیده است» .

وی افزود: «مجموع کل موارد بستری شامل ( قطعی، محتمل و مشکوک ) از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز، ۱۴ هزار و ۶۷۳ نفر بوده که از این تعداد، ۱۳ هزار و ۷۹۷ نفر مورد قطعی مثبت و بستری بوده اند».

وی تصریح کرد: «در حال حاضر، تعداد ۵۰۴ نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند و تعداد ۴۹۹ نفر سرپایی به مراکز درمانی و بهداشتی استان با علائم مشکوک مراجعه کرده اند».

وی با اشاره به اینکه تعداد ۱۰۴ بیمار بستری شده جوان و پایین تر از سن ۵۰ سال هستند، افزود : «تعداد بیماران بستری شدۀ بد حال در ۲۴ ساعته گذشته، به ۱۲۲ نفر رسیده است».

قزوین همچنان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین، گفت: «متأسفانه در شبانه روز گذشته، ۵۲ مورد جدید ابتلا به کرونا داشتیم که در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۲ نفر از شهروندان به علت علائم قطعی کرونا جان خود را از دست دادند».

وی افزود: «در حال حاضر شمار موارد بستری در بیمارستان‌های استان، به ۲۸۸ نفر رسیده است که از این تعداد ۵۳ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر هستند.»

وی در ادامه گفت: «در حال حاضر، قزوین و تاکستان در وضعیت قرمز، بوئین زهرا و البرز در وضعیت نارنجی و هشدار و آوج و آبیک در وضعیت زرد قرار دارد».

شمار جان باختگان در هرمزگان به ٦٦٦ نفر رسید
حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، روز شنبه گفت: «در ۲۴ساعت گذشته، ۵ بیمار کرونایی دیگر در هرمزگان جان باختند و شمار فوتی‌ها به ۶۶۶نفر افزایش یافت». وی افزود: «اکنون شهرستان‌های پارسیان و قشم در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و شهرستان‌های بندرعباس، بندرخمیر، حاجی آباد و رودان نیز در وضعیت زرد هستند».

وی تصریح کرد: «اکنون ۲۷۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۵۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه (آی سی یو) قرار دارند و حال ۱۶نفر از آنها وخیم است».

وی تأکید کرد: «در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی در عزاداری محرم، شاهد روند صعودی کرونا در استان خواهیم بود؛ مراسم‌ها باید فقط در فضای باز برگزار شود و استفاده از ماسک نیز الزامی است». او با اشاره به ممنوعیت دسته روی برای هیئت‌ها و لزوم عزاداری در خانه و فضای مجازی، گفت: «حداکثر زمان برگزاری مراسم عزاداری، دو ساعت و با رعایت فاصله گذاری فیزیکی دو متری است».

منبع: رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۲ اوت ۲۰۲۰