روند وخیم ابتلا به کرونا؛ ٢٢٧ شهرستان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند

سیما سادات لاری سخنگوی دستگاه وزارت بهداشت ایران، روز سه شنبه ٤ شهریور اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٢١٣ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که ١٠۵٩ نفر از آنها بستری شده‌اند و تعداد ۳۸۳٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های “آی سی یو” قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران به ٣۶٣ هزار و ٣۶۳ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱۲۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده‌اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۲۰هزار و ٩٠١ نفر رسیده است».

او در ادامه گفت: «استان‌های مازندران، تهران، قم، خراسان شمالی، اصفهان، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، یزد و گیلان، در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، اردبیل، گلستان، کرمانشاه، خوزستان، خراسان جنوبی، مرکزی، هرمزگان، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «در حال حاضر ۱۱۷ شهرستان در وضعیت قرمز و ۱۱۰ شهرستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند و موارد ابتلا و بستری بیماری در کشور روندی نسبتا کاهشی دارد».

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران، روز سه شنبه ٤ شهریور با اشاره به وضعیت کرونا در کشور گفت: «خواهشم از مردم این است که عادی‌انگاری نکنند، باروبندیل سفر نبندند و در ایام محرم به گونه‌ای عزاداری کنند که هم محرمی باشکوه داشته باشیم و هم هیچ‌یک از عزاداران تب دار از مجلسی خارج نشود».

وی افزود: «در اوج جدید بیماری، کادر درمان کشور روز و شب‌های بسیار سختی را گذراندند و جان خود را نثار کردند؛ خانواده‌هایی در میان هموطنان داغدار شدند و تعداد قابل توجهی از هموطنان بیمار و بستری شدند و تعداد قابل توجهی از همکارانم به دلیل ابتلا از دورِ خدمت خارج شدند و دیگران مجبور شدند دو تا سه شیفت جایشان را پر کنند تا بیماران بدون پزشک و پرستار نمانند. این ویروس پیچیده، خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی است؛ کرونا می‌تواند در دقیقه ۹۰، از گوشه‌های زمین به ما گل بزند و زد؛ آنچه که به ما گل زد، حاصل بی‌توجهی و عادی‌انگاری بیماری بود».

او در ادامه در مورد وضعیت کرونا در مازندران و نقش سفر در شیوع بیماری گفت: «ما بیشترین گرفتاری را هنوز در استان مازندران داریم و هنوز هم خیز کرونا را به دلیل سفرها در مازندران شاهدیم. اگر سفر در اشاعۀ بیماری نقش نداشت، پس چگونه ویروس ووهان چین منتشر شد؟».

علیرضا زالی، فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران از بستری ۵۰۵ بیمار جدید با تشخیص کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های تهران خبر داد و گفت: «در شبانه روز گذشته، ۱۲۷ بیمار در بخش‌های ویژه و ۳۷۸ بیمار نیز در بخش‌های عادی بستری شده و همچنین ۸,۲ درصد از مراجعان به بخش‌های سرپایی مراکز بهداشتی و درمانی، نیاز به بستری در بیمارستان داشتند که ۲۵درصد آنان در بخش‌های ویژه تحت مراقبت قرار گرفتند».

وی با اشاره به تعطیلات چهار روزۀ پیش رو، تصریح کرد: «براساس مطالعات انجام‌شده، مسافرت‌های بین‌شهری یکی از عوامل اصلی و تأثیرگذار در افزایش شیوع کرونا در تهران و سایر شهرها است». وی افزود: «تجربۀ ما در تهران نشان می‌دهد که مسافرت‌های بین‌شهری در آمار مرگ ومیر و میزان ابتلا، بستری و مراجعات به بخش‌های سرپایی، تأثیر دارد؛ بنابراین توصیه مؤکد من این است که حتماً از سفرهای غیرضروری اجتناب شود». او با تأکید بر اینکه بسیاری از استان های کشور که در گذشته میزبان شهروندان تهرانی بودند هم اکنون در شرایط نامطلوب و قرمز به سر می برند و مطلقاً امکان میزبانی ندارد، خاطر نشان کرد: «استان‌های قرمز برای ادارۀ مجموعۀ بهداشت و درمان خود با چالش‌های جدی رو به رو هستند و امکان تاب‌آوری جدید برای خدمت رسانی و بستری بیماران جدید را ندارند».

او همچنین به همشهریانی که در سال‌های گذشته برای برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم به زادگاه خود سفر می‌کردند نیز توصیه کرد با توجه به محدودیت‌هایی که در تمامی استان ها برای برگزاری مراسم و اجتماعات عزاداری اعمال می شود، این افراد نیز از سفر پرهیز کنند».

سرعت روند صعودی ابتلا به کرونا در اصفهان، شدت گرفته است
روند صعودی ابتلا به کرونا در استان اصفهان که از حدود یک ماه گذشته در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد، از هفتۀ پایانی مرداد شدت گرفته و شمار بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های این استان به حدود ١٠٠٠ نفر رسیده و روند ابتلا در این استان در حال وخیم شدن است به طوری‌که هیچ یک از مناطق این استان در وضعیت سفید یا سبز نیست؛ ۶ شهرستان اصفهان، خوانسار، فریدن، فریدونشهر، فلاورجان و نجف آباد، در وضعیت قرمز و ۱۱ شهرستان نیز در وضعیت نارنجی و ۷ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند».

به گفتۀ بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اکنون از هر ۱۰۰ نفری که در استان اصفهان آزمایش کرونا دادند، نتیجه ۵۰ تا ۶۰ نفر مثبت می‌شود یعنی تعداد بیماران بدحال افزایش یافته است».

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز با بیان اینکه تعداد بیماران بدحال و بستری شده در بخش مراقبت های ویژه (ICU) نیز افزایش یافته و به حدود ۱۶۰ نفر رسیده است، تصریح کرد: «میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در اصفهان افزایش یافته است». وی با اشاره به تکمیل ظرفیت بیمارستان های پذیرندۀ بیماران کرونایی در استان، افزود: «از مهم ترین گروه‌هایی که در شتاب روند صعودی کرونا نقش دارند، جوانان هستند زیرا آنها به دلیل جابجایی بیشتری که دارند، از گروه‌های ناقل با شدت انتقال بیشتر بیماری به شمار می آیند، و از طرفی میزان مرگ ومیر ناشی از کرونا در بین آنها افزایش یافته است».

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز گفت: «وضعیت و حال بیماران بستری این استان نسبت به بیماران سایر استان‌ها بدتر است و به سرعت در حال وخیم شدن است». به گفتۀ وی از ابتدای اسفند ماه سال گذشته تا کنون، ۲۵هزار و ۷۵۰ بیمار در ۲۲ شهرستان این استان بستری شده‌اند».

شمار جان باختگان کرونا در البرز به ٩٠٧ نفر رسید
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز سه شنبه با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۵ بیمار مبتلا به کرونا در البرز جان باخته‌اند، گفت: «تعداد کل فوتی‌های کرونا در البرز از ابتدا تا کنون به ۹۰۷ نفر رسیده است». وی افزود: «از دیروز تا امروز، تعداد ۴۲۱ نفر سرپایی به مراکز درمانی و بهداشتی استان با علائم مشکوک به کرونا مراجعه کرده‌اند که ۶۳ بیمار با علائم کووید-۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شده اند و در حال حاضر تعداد ۴۲۷ نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند».

او در ادامه گفت: «مجموع کل موارد بستری از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز، ۱۴ هزار و ۹۰۷ نفر بوده که از این تعداد، ۱۴هزار و ۱۸۰ نفر مورد قطعی مثبت و بستری بوده اند». وی با اشاره به اینکه تعداد ۹۶ بیمار بستری‌شده جوان و پایین تر از سن ۵۰ هستند، تصریح کرد : «تعداد بیماران بستری شده بد حال در ۲۴ ساعته گذشته به ۱۰۹ نفر رسید».

۸ شهر استان مرکزی در وضعیت بحرانی و هشدار کرونا است
دکترسید محمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک روز سه‌شنبه ۴ شهریور گفت: «۸ شهرستان استان مرکزی در وضعیت بحرانی و هشدار بیماری کرونا قرار دارند و شهرستان‌های ساوه، دلیجان، فراهان، اراک و کمیجان، در وضعیت قرمز کرونا، و آشتیان و خمین در وضعیت هشدار یا نارنجی قرار دارند».

وی با بیان اینکه بقیه شهرستان های استان مرکزی شامل محلات، تفرش، شازند و خنداب، در وضعیت زرد کووید- ۱۹ قرار دارند، بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در عزاداری‌های محرم تأکید کرد و یادآور شد: «۱٤٧٩ بیمار مبتلا به کرونا اکنون در استان در قرنطینۀ خانگی هستند». وی ادامه داد: «گزارش‌هایی از توزیع نذری گرم و نادیده گرفته شدن دستورالعمل‌های بهداشتی در عزاداری های روزهای اخیر در اراک ارائه شده که نگران‌کننده است و انتظار می رود ستاد مقابله با کرونای استان، جلوی سهل انگاری‌های احتمالی را در روزهای تاسوعا و عاشورا بگیرد زیرا امکانات درمانی استان در حدی نیست که موارد گسترده‌ای از موج جدی بیماری را پاسخگو باشد».

٤۶٧ نفر در استان همدان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را ازدست داده اند
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینای همدان، در تشریح وضعیت شیوع کروناویروس در استان همدان، گفت: «تعداد موارد قطعی ابتلا به کروناویروس در استان همدان به ۳۵۳۸ نفر رسیده و متأسفانه تا به امروز ۴۶۷ نفر هم فوت کرده اند». وی با تأکید بر اینکه افراد دارای علائم کرونا از حضور در مراسم عزاداری عمومی خودداری کنند، افزود: «شهرستان های اسدآباد، بهار، رزن، نهاوند و همدان در وضعیت زرد، فامنین در وضعیت قرمز، و ملایر، کبودراهنگ و تویسرکان در وضعیت نارنجی قرار دارند».

وی با بیان اینکه تهویه و جریان هوا باید به خوبی در هیئت‌ها، مساجد و تکیه‌ها صورت گیرد، تصریح کرد: «کروناویروس در ۸۰ درصد موارد بدون علامت یا با علائم خفیف تا متوسط بروز می کند و مهمترین علت برای جلوگیری از دسته روی هئیت های مذهبی پیشگیری از انتقال و تشدید کرونا به علت پیوستن افراد بدون علائم به دسته‌های عزاداری است».

حدود ٣٠٠ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قزوین بستری هستند
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قزوین، گفت: «هم‌اکنون در شیبی ثابت مانده ایم که این امر نگران‌کننده است و در حال حاضر حدود ۳۰۰ فرد مبتلا به کرونا در استان قزوین بستری هستند». وی افزود: «از زمان اجباری شدن استفاده از ماسک تاکنون ۴۵ روز گذشته اما همچنان روند بیماری نزولی نیست؛ اگر اقدامات درستی انجام می شد، نباید هم‌اکنون در وضعیت هشدار قرار داشته باشیم».

او در ادامه گفت: «در اوج شیوع کرونا، ۳۲۰ نفر در بیمارستان های استان قزوین بستری بودند که این میزان در بالاترین تعداد خود ۳۶۰ نفر بود اما هم اکنون با تلاش‌های صورت گرفته نه‌تنها کاهش بستری نداشتیم بلکه وضعیت تثبیت‌شده است و در موج دوم دوره تثبیت بیماری در استان ما بیشتر از استان‌های دیگر و نگران‌کننده است چراکه در شیبی ثابت مانده ایم».

٦ شهرستان استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند
دکتر سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت: «این استان از نیمۀ خرداد تا کنون در وضعیت قرمز و هشدار قرار داشته و در حال حاضر از مجموع ۱۰ شهرستان استان بوشهر، ۶ شهرستان شامل دیلم، گناوه، بوشهر، عسلویه، دشتستان و تنگستان در حالت قرمز و چهار شهرستان دیگر در حالت زرد و نارنجی قرار دارند».

وی افزود: «از ابتدای شیوع بیماری تاکنون، ۲۴هزار و ۴۸۱ بیمار حاد تنفسی به بیمارستان های استان مراجعه کرده‌اند که از این شمار، ۱۰هزار و ۱۰۴ مورد مثبت کرونا شناسایی شده اند. همچنین از این شمار، ٧۳٧١ نفر بستری شدند و ۸۰۰ نفر در قرنطینه خانگی به سر می‌برند». وی تصریح کرد: «در زمان حاضر، ۲۸۷ نفر در بیمارستان های استان بوشهر بستری هستند؛ براساس آمارها، روزانه ۶۰ تا ۱۰۰ نفر موارد جدید ابتلا به کرونا در استان بوشهر ثبت می شود و در وضعیت کنونی، تعداد ورودی و خروجی بیمارستان‌ها ثابت است؛ یعنی اینکه در مقابل ورود ۵۰ بیمار نیازمند بستری، ۵۰ بیمار نیز مرخص می‌شوند».

او با اشاره به اینکه روزانه ۳ تا ۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان بوشهر جان می‌دهند اضافه کرد: «شمار جان باختگان ناشی از کرونا در این استان به ۴۳۸ نفر میرسد و نیمی از جان‌باختگان مربوط به شهرستان‌‌های بوشهر و دشتستان هستند که در میان آنها افراد جوان و بدون هیچ بیماری زمینه‌ای نیز بوده‌اند که در اثر سهل‌انگاری، به بیماری مبتلا شده و جان خود را ازدست داده‌اند».

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۵ اوت ۲۰۲۰