افزایش سفر به شهرهای “فراقرمز” مازندران

۲۸ استان ایران به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز و هشدار اعلام شده‌اند و وضعیت برخی شهرهای مازندران “فراقرمز” است. با این وضع افزایش چشم‌گیر سفرهای تفریحی به این استان در تعطیلات ماه محرم نگران کننده شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری پنج‌شنبه ششم شهریور وضعیت ۱۳ استان ایران، از جمله مازندران را از نظر میزان شیوع کرونا قرمز اعلام کرد. سیما سادات لاری همچنین گفت ۱۵ استان دیگر در وضعیت هشدار قرار دارند.

همزمان، عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جلسه استانی ستاد فرماندهی مدیریت و کنترل کرونا گفت با وجود کاهش ۲ درصدی مرگ و میر بر اثر بیماری کووید۱۹ در موج دوم شیوع ویروس، وضعیت بسیاری از شهرستان‌های مازندران قرمز است و این وضعیت در برخی شهرستان‌ها مانند رامسر از قرمز نیز فراتر رفته است.

بر پایه تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت در شبانه روز منتهی به نیم‌روز ششم شهریور ۲ هزار و ۱۹۰ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و ۱۱۹ نفر در ارتباط با ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

به این ترتیب تعداد کل مبتلایان در آمار رسمی به ۳۶۷ هزار و ۷۹۶ نفر و شمار قربانیان به ۲۱ هزار و ۱۳۷ نفر رسید. خبرگزاری ایسنا به نقل از عباس موسوی می‌گوید فقط در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شدند.

ایران به ۳۱ استان تقسیم شده و جمعیت مازندران مطابق آخرین سرشماری کمتر از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است. با توجه به نسبت جمعیت مازندران به کل ایران بستری شدن ۱۰۰ بیمار مشکوک به کرونا در این استان بسیار فراتر از میانگین استانی کل کشور است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و توصیه‌های بهداشتی در مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر گفته است: «اگر هوشیار نباشیم و نکات بهداشتی در مراسم عزاداری رعایت نشود فاجعه‌آفرین خواهد بود.»

هجوم مسافران به شهرهای فراتر از قرمز
فاجعه احتمالا بزرگتر هجوم مسافران به شهرهای “فراتر از قرمز” مازندران در روزهای تعطیل آینده است. به دلیل تعطیلی روزهای شنبه و یکشنبه از روز پنج‌شنبه سیل مسافران به سوی شهرهای شمالی در حرکت است.

حمیدرضا مبشری، رئیس شبکه بهداشت شهرستان رامسر با بیان این که استان مازندران بیش از ۵۰ روز متوالی در وضعیت قرمز قرار دارد و برخی شهرها در حالت “فراقرمز” هستند از شهروندان خواست “اکیدا از مسافرت به استان‌های شمالی و به‌خصوص شهرستان‌های استان مازندران اجتناب کنند”.

محمدعلی محسنی بندپی، نماینده نوشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که وضعیت حدود ۸۰ درصد شهرهای مازندران قرمز و زرد است از مردم خواست برای این که فشار بر دوش کادر درمانی بیش از این نشود از هرگونه سفر غیرضروری به شهرهای شمالی، به خصوص در استان مازندران خودداری کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مقایسه ایران با ایتالیا که از درگیرترین کشورهای اروپایی با بحران کرونا بوده، می‌گوید در موج اول پاندمی که در ایران شیوع همه‌گیری تا حدودی کنترل شده بود در ایتالیا روزی ۸۵۰ نفر بر اثر بیماری کووید۱۹ می‌مردند اما “امروز تعداد فوتی‌ها در ایتالیا به زیر ۵ نفر رسیده و آمار در کشور ما بسیار بالا رفته است”.

در روزهای پایانی اردیبهشت تعداد فوتی‌ها کرونا در ایران به ۳۵ نفر در روز نیز کاهش یافت اما این تعداد در بسیاری از روزهای پایانی تیر و نیمه اول مرداد از ۲۰۰ مورد در روز نیز فراتر رفت.

نگرانی دوگانه در ماه محرم
مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر از دو جنبه نگرانی‌ها در مورد اوج‌گیری دوباره شیوع کرونا را افزایش داده است؛ از طرفی عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی در مراسم عزاداری، از طرف دیگر بیشتر شدن مسافرت به خاطر تعطیلی‌ها.

محمد مهدی ناصحی، نماینده وزیر بهداشت در استان‌های مازندران و گلستان روز پنج‌شنبه هشدار داد: «افزایش تردد مسافران به مازندران به خصوص در ایام تعطیل پیش رو علیرغم قرار داشتن این استان در وضعیت قرمز نگران کننده است.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ناصحی می‌گوید همکاران و کادر درمانی بیمارستان‌ها به دلیل ساعت‌های طولانی و شیفت‌های متوالی خسته شده‌اند و اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود “پاییز و زمستان سختی خواهیم داشت”.

پیش از این نیز شماری دیگری از مسئولان نسبت به پیامدهای خستگی و فرسودگی کادر درمان هشدار داده‌اند. علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران دوم شهریور گفته بود ایران در کنار آمریکا و روسیه دارای بالاترین میزان ابتلا به کرونا در میان کادر درمانی است.

آمریکا با بیش از پنج میلیون و ۸۰۰ هزار مبتلا و نزدیک به ۱۸۰ هزار قربانی درگیرترین کشور جهان با بحران کووید۱۹ به شمار می‌رود و روسیه با حدود ۹۷۳ هزار مبتلای شناسایی شده از این نظر در جایگاه چهارم قرار دارد. تعداد قربانیان کرونا در روسیه تا روز پنجشنبه ۱۶ هزار و ۷۵۸ نفر اعلام شده است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۷ اوت ۲۰۲۰