تهران و دوازده استان دیگر در وضعیت قرمز قرار دارند؛ هشدار اورژانس کشور درباره عزاداری‌ها

سیما سادات لاری، سخنگوی دستگاه وزارت بهداشت روز شنبه هشتم شهریورماه گفت: تاکنون ۳۷۱ هزار و ۸۱۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۱۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۳۵۹ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در این کشور اضافه کرد: از دیروز و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۹۰۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۵۷ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۷۱ هزار و ۸۱۶ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۱۹ هزار و ۸۴۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۷۹۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون سه میلیون و ۱۸۴ هزار و ۸۵۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی افزود: براساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: به علت همه گیری ویروس کرونا در کشور و با هدف تعادل بخشی میان حفظ سلامت شهروندان، با برگزاری مناسک سوگواری، تلاش‌های ارزشمندی از طرف بانیان مجالس عزاداری امسال در جهت اجرای هرچه بهتر دستورالعمل‌های بهداشتی انجام شده است.

وی افزود: در همین راستا پویش نذر ماسک از جمله اقدامات نیکوکارانه و انسان دوستان‌های بود که مدتی است در کشور به جریان افتاده و طی آن مردم فهیم و اخلاق‌مدار کشورمان نسبت به تهیه و توزیع رایگان ماسک به عنوان یکی از مهمترین عوامل بازدارنده از انتقال ویروس کرونا اقدام می‌کنند.

هشدار اورژانس کشور درباره عزاداری‌ها
همچنین پیرحسین کولیوند، رییس سازمان اورژانس کشور، در یک برنامه تلویزیونی به افرادی که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند و به نوعی دچار مشکلات جسمی بوده و «های ریسک» محسوب می‌شوند، توصیه کرد وارد هیات‌ها و دسته‌های عزاداری نشوند و در خانه به سوگواری بپردازند.

به گفته کولیوند، افراد سالمی هم که توان جسمی خوبی دارند می‌توانند در مراسم و هیات شرکت می‌کنند آن هم در جاهایی که شرایطش مشخص است؛ جاهایی که مسقف نباشد، فاصله‌ها حفظ شود و طول مراسم بیش از دو ساعت نباشد. در عین حال مردم شستو شوی دست‌ها، فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک را فراموش نکنند.

وی با اشاره به نذر خون در ایام محرم، گفت: خصلت خوبی که مردم ما دارند، در بحث کمک و اهدا است، در همه گرفتاری‌ها و مشکلات مردم کمک می‌کنند. در حال حاضر هم سازمان انتقال خون نیازمند اهدای خون مردم است. در کشور ما اهدا و انتقال خون کاملا رایگان است. از طرفی حوادثی مانند تصادفات و نظایر آن اتفاق می‌افتد و بیماران به خون نیاز دارند. نذر خون خیلی کمک کرده و تاکنون توانستیم با این اقدام خون مورد نیاز بیماران را تامین کنیم. ما یکی از کشورهایی هستیم که هم خون باکیفیت و سالمی داریم و هم تاکنون مشکلی از بابت تامین خون نداشتیم.

وی با بیان اینکه سازمان اورژانس کشور همچنان در حالت آماده باش است و شبانه‌روز درحال فعالیت هستیم، ادامه داد: مردم بدانند که حضور در تجمعات و مسافرت‌ها از عوامل تأثیرگذار در انتقال ویروس کرونا است. در عین حال بسیاری از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا هستد ممکن است علائمی نداشته باشند، اما ناقل ویروس باشند.

رییس سازمان اورژانس کشور درباره نحوه استفاده از ماسک اظهار کرد: ماسک‌های سه لایه بین دو تا چهار ساعت طول عمر دارند و اگر فرد در جاهای شلوغ قرار دارد، اگر بعد از دو ساعت ماسک را تعویض کند، بهتر است. اگر در محل خلوت باشد می‌تواند ساعت‌های بیشتری از آن استفاده کرد.

وی با اشاره به اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا، گفت: در این زمینه تحقیقات زیادی انجام شده است و تاکنون هم نتایج خوبی گرفته‌اند. افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند و بهبود می‌یابند، سطح آنتی‌بادی خونشان افزایش می‌یابد. حال با اهدای پلاسمای خونشان می‌توانند به سایر مبتلایان به کرونا کمک کنند تا آنتی‌بادی به سایر بیماران منتقل شود تا یا فرد ایمنی پیدا کند و یا به بیماری غلبه کند. در حال حاضر هم این اقدام در حال انجام است. البته هرچند که هنوز به صورت قطعی ثابت نشده است، اما کمک کرده و نتایج و مقالات خوبی در این زمینه دیده‌ایم. بسیاری از افرادی که مبتلا شدند و بهبود یافتند، پلاسمای خون‌شان را اهدا کردند.

قربانیان کرونا در کرمان از مرز ۷۰۰ نفر گذشت
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از فوت ۴ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته به دلیل ابتلا به کرونا در استان کرمان خبر داد. مهدی شفیعی روز هشتم شهریورماه در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان اظهار کرد: طی ۲۴ ساعته گذشته در بیمارستان های استان کرمان ۲۶ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا بستری شدند که از این تعداد ۲۴ مورد مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان و ۲ مورد مربوط حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بودند ضمن آنکه باید عنوان کرد دانشگاه های علوم پزشکی بم و جیرفت و دانشکده علوم پزشکی سیرجان در ۲۴ ساعت گذشته انجام آزمایش نداشتند.

وی تعداد موارد بستری قطعی مبتلا به کرونا هم اکنون در بیمارستان های استان کرمان را ۲۳۲ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۸۱ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۹ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۰ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱۴ نفر مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۱۸ نفر نیز مربوط به حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان هستند.

شفیعی با اشاره به تعداد کل موارد بستری نیز گفت: تعداد کل موارد بستری شده دارای تست مثبت کرونا در استان کرمان از ابتدای شیوع اپیدمی تاکنون ۵۷۳۵ مورد بوده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به موارد فوتی ناشی از اپیدمی کرونا در استان نیز گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۴ نفر به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند که ۴ نفر در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کرمان و یک نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بوده که با احتساب این نفرات جدید، مجموع جان‌باختگان ابتلای قطعی به کووید ۱۹ از ابتدای اپیدمی تاکنون (۸ شهریورماه) در استان کرمان به ۷۰۱ نفر رسید.

روند افزایشی آمار بیماران بستری کرونا در خوزستان
همچنین فرهاد ابول نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نسبت به روند افزایشی آمار بیماران بستری در خوزستان هشدار داد و گفت: نگرانی‌ها از افزایش آمار مبتلایان و بستری‌ها در روزهای آینده بیشتر شده است.

او در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت کرونا در خوزستان اظهار کرد: بعد از چند هفته روند کاهشی در آمار کرونا، متاسفانه در دو روز اخیر شاهد افزایش نگران کننده آمار بیماران بستری بودیم که نشان از تغییر رفتار مردم در هفته گذشته به ویژه کاهش میزان استفاده از ماسک و مسافرت به مناطق قرمز دارد.

وی افزود: با توجه به تعطیلات و افزایش مسافرت‌ها در روزهای اخیر، نگرانی‌ها از افزایش آمار مبتلایان و بستری‌ها در روزهای آینده بیشتر شده است. وی بیان کرد: از مردم استدعا داریم نسبت به رعایت آداب پیشگیری از ابتلا به کرونا حساسیت ویژه‌ای به خرج دهند و بدانند تداوم روند فعلی، منجر به بازگشت استان خوزستان به وضعیت خطرناک خواهد شد. هرگونه سهل‌انگاری ممکن است به قیمت از دست رفتن سلامتی خود و اطرافیان‌شان بیانجامد و به فکر مدافعان سلامت و کادر بهداشت و درمان نیز باشند که هنوز خستگی پیک طولانی گذشته را از تن بیرون نکرده اند.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۹ اوت ۲۰۲۰