شمار جان‌باختگان کرونا در ایران از ۲۱ هزار نفر گذشت

برابر آمار رسمی و بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، تعداد جان باختگان بیماری کووید-۱۹ در ایران به ۲۱ هزار و ۴۶۲ نفر رسید. برخی مقام‌های رسمی و منتقدان حکومت این آمار را غیرواقعی و آمار واقعی را دست‌کم سه برابر این عدد می‌دانند.

سیما سادات لاری اما بعد از ظهر روز یکشنبه ۹ شهریور به شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت تاکنون ۳۷۳ هزار و ۵۷۰ نفر در کشور به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند. او با اشاره به شناسایی هزار و ۷۵۴ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور گفت در شبانه روز گذشته ۱۰۳ مورد فوت بر اثر بیماری کووید-۱۹ ثبت شده است به گفته لاری، تاکنون ۳۲۱ هزار و ۴۲۱ نفر از بیماران بهبود یافته‌اند و حال سه هزار و ۷۵۹ نفر نیز بسیار وخیم گزارش شده است. سخنگوی وزارت کشور با اعلام اینکه تاکنون سه میلیون و ۲۰۷ هزار و ۲۶۹ مورد آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام شده، از قرمز بودن وضعیت استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین خبر داد.

استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۳۰ اوت ۲۰۲۰