چالش بازگشایی مدارس و کلاس‌های حضوری زیر سایه ویروس کرونا

سردرگمی معلمان، شاگردان و خانواده‌ها. معاون نظام پزشکی کلاس‌های حضوری را مخاطره‌آمیز می داند. آموزش و پرورش می‌گوید فن‌اوری جای کلاس و تعامل عینی را نمی‌گیرد، اما همزمان اختیار تصمیم گیری را به خانواده‌ها سپرده است.
علیرضا سلیمی، معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی از برگزاری کلاس‌های حضوری انتقاد کرده واین تصمیم را حرکتی مخاطره‌آمیز نامیده است. او می‌گوید شناسایی کودک مبتلا به کرونا در مدرسه ممکن نیست و خطرقرار گرفتن دانش‌آموزان در کنار همکلاسی‌های آلوده به ویروس بالاست.

سلیمی از متولیان امر خواسته که در این “تصمیم شتاب‌زده” بازنگری کنند، زیرا تبعات بسیاری خواهد داشت. خبرگزاری ایلنا به نقل از او می‌نویسد: «با توجه به وضعیت مدارس کشور، اعتقاد ما این است که امکان اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها در بیشتر مدارس نمی‌تواند انجام شود و طولانی بودن دوره کمون این بیماری باعث می‌شود تا قبل از تشخیص این بیماری کودکان در مدت طولانی در معرض خطر همکلاسی‌های مبتلای خود قرار بگیرند و این چیزی نیست که ما بتوانیم در مدارس تشخیص دهیم و یا کنترل کنیم.»

او باز شدن مدارس به صورت حضوری را موجب تشدید ترافیک و رفت و آمد شهری نیز دانسته است: «بازگشایی مدارس کل چهره شهر را تغییر می‌دهد و این مقدار تغییر را کشور در شرایط فعلی نمی‌تواند تحمل کند. پیشنهاد، توصیه و درخواست موکد ما این است که تجدیدنظری صورت گیرد چون سلامت و جان فرزندان ما و همین طور کنترل این اپیدمی در کشور، اولویت بالاتری است.»

یک روز قبل، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش گفته بود که بازگشایی حضوری مدارس، تصمیمی غیرمنتظره و ناسازگار با سلامت دانش‌اموزان و خانواده‌های انهاست و بیماران بیشتری به جامعه پزشکی و کادر درمان تحمیل می‌کند.

اما معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در توضیح این تصمیم گفته است: «در خانه ماندن طولانی مدت بچه‌ها باعث مشکلاتی برای آنها خواهد شد و فن‌اوری نیز اگر جای آموزش را پر کند، نمی‌تواند جای تربیت و پرورش را بگیرد و رشد اجتماعی از طریق فن‌اوری اتفاق نمی‌افتد.» رضوان حکیم‌زاده افزوده که آموزش ابتدایی باید حتما حضوری باشد زیرا سرنوشت کلاس اولی‌ها را نمی‌توان به گوشی هوشمند سپرد.

همزمان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده که دایر بودن مدارس ضروری است اما خانواده‌هایی که نگران هستند، اختیار دارند برای عدم حضور فرزند خود در مدرسه تصمیم بگیرند. علیرضا کمرئی گفته است: «ستاد ملی مبارزه با کرونا مجوز بازگشایی مدارس را از دو ماه پیش صادر کرده بود و قوانینی اتخاذ شده که دانش آموزان در تمام گروه‌های سنی از لحظه ورود به مدرسه تا برگشت به خانه تحت نظر خواهند بود، اما اگر خانواده‌ای نگران بود و تصمیم گرفت فرزندش در کلاس حاضر نشود، مدیران مدارس آنها را با سایر روش‌های آموزشی راهنمایی خواهند کرد.»

آشفتگی موجود در مواضع مقامات تصمیم گیرنده، خانواده‌ها، معلمان و دانش‌آموزان را نیز دچار سردرگمی و بلاتکلیفی کرده است. عجالتا قرار شده که حضور دانش‌آموزان اختیاری باشد، شاگردان در دو گروه روزهای زوج و فرد به مدرسه بروند، کلاس‌ها ۳۵ دقیقه‌ای باشند و همه ماسک بزنند. با این همه، مدیران بسیاری از مدارس از غیبت شاگردان در کلاس‌ها خبر می‌دهند و تکرار دروس برای افراد غایب را دشوار و سنگین می‌دانند.

مهدی احمدی، دبیر آموزش و پرورش به ایسنا گفته است: «نه می‌دانیم چه کاری انجام می‌دهیم ونه می‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم، همه چیز برای‌مان مبهم، مبهم، مبهم است. آموزش مجازی به مراتب سخت‌تر از آموزش حضوری است چون بچه‌ها وقت و بی‌وقت پیام می‌دهند و باید جواب همه دانش‌آموزان را داد؛ از این جهت به نفع معلم است ولی حضور اجباری برای معلم می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد.»

در تازه‌ترین موضع‌گیری، نماینده اراک گفته که مجلس افرادی را به مدارس اعزام کرده تا وضعیت را از نزدیک ارزیابی کنند. محمدحسن آصفری در جلسه علنی مجلس در روز یکشنبه ۱۶ شهریور، عنوان کرد که مدارس در شرایطی بازگشایی شدند که حتی برخی از معلمان و دبیران از موضوع بی‌خبر بودند و در برخی مناطق مدرسه‌ها حتی ضدعفونی نشده بودند.

مدارس برای آموزش مجازی با مشکلاتی عمده چون ناکارایی ساختاری در تکنولوژی ارتباطات، نقص در شبکه “شاد”، عدم دسترسی خانواده‌های فقیر و ساکنان مناطق محروم به گوشی هوشمند یا اینترنت، بی‌تجربگی معلمان در تدریس مجازی روبرو هستند. بسیاری از رسانه‌ها از روحانی انتقاد کرده‌اند که چرا سال تحصیلی را حضوری افتتاح نکرد، اما از دانش‌آموزان و معلمان می‌خواهد حضوری سر کلاس بروند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۶ سپتامبر ۲۰۲۰