عقب‌نشینی آموزش و پرورش؛ حضور دانش‌آموزان در مدارس الزامی نیست

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش روز دوشنبه ۱۷ شهریور (۷ سپتامبر) در تازه‌ترین تصمیم خود درباره حضور دانش‌آموزان بر سر کلاس‌ها گفت: «با توجه به بررسی‌های انجام شده تصمیم بر این شد که حضور دانش‌آموزان در مدارس الزام‌آور نباشد».

حاجی میرزایی افزود: «دانش‌آموزان باید یکی از دو روش حضوری یا مجازی را انتخاب و به مدرسه اعلام کنند.»

رسانه‌ها به نقل از وزیر آموزش و پرورش گزارش داده‌اند، با اینکه دولت “آموزش حضوری” را توصیه می‌کند، اما به نظر او “هیچ یک از مدارس دولتی و غیردولتی حق ندارند که دانش‌آموزان را ملزم به حضور در مدارس کنند”.

با وجود گسترش سریع ویروس کرونا در ایران و وضعیت قرمز و هشدار ۲۹ استان، دولت ایران ۱۵ شهریورماه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید را اعلام کرد و موجب نگرانی خانواده‌ها و جامعه پزشکی ایران شد.

سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز شنبه ۱۵ شهریور همزمان با آغاز سال تحصیلی گزارش داد که ۲۹ استان کشور به لحاظ گسترش کرونا در حالت قرمز و هشدار قرار دارند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی رژیم ایران در نامه‌ای خطاب به محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش ایران نوشت در شرایطی که “همه استان‌های کشور در شرایط قرمز و هشدار قرار دارند” حضور دانش‌آموزان در مدارس خانواده‌ها و جامعه پزشکی ایران را نگران کرده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی رژیم ایران نوشته است که علت تصمیم دولت برای مردم مشخص نیست و “موجب تحمیل بیماران بیشتر بر جامعه پزشکی، پرستاری و کادر درمان خواهد شد”.

تصمیم دولت برای حضور دانش‌آموزان در مدارس با انتقاد شدید مرتضی حاجی، وزیر پیشین آموزش و پرورش قرار گرفت. او در نامه‌ای خطاب به محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش نوشت “اگر فرزند دانش آموز داشت به مدرسه نمی‌فرستاد”.

کانال تلگرامی خبری تحلیلی “امتداد” از قول وزیر آموزش و پرورش سابق ایران نوشت: «مردم را از سفر منع می‌کنیم ولی می‌گوییم ۱۴ میلیون دانش‌آموز به مدرسه بروند. اصرار می‌کنیم عزاداری‌ها در فضای بسته نباشد ولی بچه‌ها را به داخل کلاس می‌بریم ولو با نصف کردن تعداد و دو نوبته کردن».

وزیر پیشین آموزش و پرورش گفته است: «قطعا من اگر فرزند دانش‌آموز داشتم به مدرسه نمی‌فرستادم ولو به قیمت یک‌سال عقب ماندن که مطمئنا با روش‌های موجود این اتفاق نخواهد افتاد.» او پیشنهاد کرد تا دیر نشده حضور فیزیکی منتفی یا داوطلبانه شود.

وزارت آموزش و پرورش پس از دو روز از آغاز سال تحصیلی تصمیم درباره حضور دانش‌آموزان در مدارس را تغییر داد و در مقابل درخواست جامعه پزشکی و خانواده‌ها عقب‌نشینی کرد و اعلام کرد که این حضور الزامی نیست.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۷ سپتامبر ۲۰۲۰