معاون وزیر بهداشت رژیم ایران: در برخی شهرها انفجار کرونایی رخ داده است

موارد جدید ابتلا به کرونا در ایران برای نخستین بار از نیمه خرداد تا کنون به فراتر از سه هزار مورد در روز رسید. معاون وزیر بهداشت می‌گوید کل کشور در وضعیت قرمز کرونایی است و شمار قربانیان می‌تواند به ۴۵ هزار نفر برسد.

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری جمعه ۲۸ شهریور(۱۸ سپتامبر) اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته سه هزار و ۴۹ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده و ۱۴۴ نفر در ارتباط با بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سیما سادات لاری با موارد ثبت شده در ۲۴ ساعت گذشته تعداد مجموع مبتلایان به ۴۱۶ هزار و ۱۹۸ نفر و تعداد قربانیان به ۲۳ هزار و ۹۵۲ نفر رسید.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت پنجشنبه شب در تبریز گفت در برخی شهرها “انفجار کرونایی” رخ داده و موارد جدید بستری چند برابر شده است.

حریرچی ابراز نگرانی کرد که با ادامه کم‌توجهی به رعایت توصیه‌های بهداشتی و افزایش تردد در شهرهای بزرگ، تعداد قربانیان کووید۱۹ میتواند به ۴۵ هزار نفر برسد.

به این ترتیب روند رو به افزایش موارد جدید ابتلا به کرونا که از حدود نیمه شهریور با اندکی نوسان آغاز شده بود، مطابق پیش‌بینی‌ها در حال اوج گرفتن است.

مینو محرز، عضو کمیته ملی مقابله با کرونا، هشتم شهریور هشدار داده بود که با توجه به افزایش سفر در تعطیلات ماه محرم شاهد شتاب گرفتن موج جدید شیوع کرونا خواهیم بود.

فرزاد جلالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل با انتقاد از “موج عظیم مسافرت‌ها” به استان‌های شمالی در همان روزها گفته است تاثیر این سفرها در افزایش احتمالی موارد ابتلا به کرونا از ۲ تا ۳ هفته دیگر مشخص خواهد شد.

مطابق گزارش‌‌ها در تعطیلات ماه محرم فقط حدود چهار میلیون مسافر به سه استان گلستان، گیلان و مازندران سفر کرده‌اند که اولی در وضعیت هشدار و دو استان دیگر در وضعیت قرمز قرار دارند.

بازگشت به دوران اوج موج دوم

اکنون و در سومین هفته پس از تعطیلات، نشانه‌های تاثیر این سفرها و عدم رعایت توصیه‌های بهداشتی در بسیاری از مراسم سوگواری در حال آشکار شدن است.

تعداد مبتلایان جدید در ۲۴ ساعت منتهی به نیم‌روز ۲۸ شهریور بالاترین میزان از نیمه اول خرداد ماه به این سو است که در آن موج دوم کرونا آغاز شده بود.

موج اول اوج‌گیری شیوع کرونا در ایران که در آن شمار موارد روزانه ابتلا از سه هزار نفر تجاوز می‌کرد نیمه اول فروردین رخ داده بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ۲۶ شهریور گفته بود برای نخستین بار در سه هفته اخیر موارد بستری در تهران از ۷۰۰ نفر در روز فراتر رفته و شواهد حاکی از شکل گرفتن موج سوم کرونا در پایتخت است.

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید مانند هفته های اخیر از ۳۱ استان ایران ۲۸ استان به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰