«با آغاز پیک سوم کرونا روزانه ۶۰ نفر در تهران فوت می‌کند»

طبق تازه‌ترین آمار دانشگاه “جانز هاپکینز” ایران در قاره آسیا بعد از هند دومین کشوری است که بیشترین افراد مبتلا به کرونا را دارد. شمار کل مبتلایان به کرونا در ایران به ۴۱۹هزار و فوتی‌ها به ۲۴هزار و ۱۱۸ نفر رسیده است.

جانز هاپکینز در گزارش خود همچنین آورده است که جمهوری اسلامی ایران به لحاظ بیمارانی که بر اثر کرونا فوت کرده اند در فهرست ۱۰ کشور اول جهان قرار دارد.

استان‌های ایران نیز در “وضعت قرمز و هشدار” قرار گرفته‌اند. طبق گفته مقامات ایرانی پایتخت تهران روزانه با ۶۰ فوتی بیشترین رقم قربانیان را دارد.

زهرا صدراعظم نوری، عضو شورای شهر تهران روز شنبه ۲۹ شهریور (۱۹ سپتامبر) گفت: «بر اساس آمارهایی که سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده است وارد پیک سوم کرونا شده‌ایم.»

عضو شورای شهر تهران علت افزیش ابتلا به کووید-۱۹ و بالا بودن شمار فوتی‌ها در تهران را افزایش آمار سفر تهرانی ها، جدی نگرفتن تذکرهای ستاد ملی مقابله با کرونا و عدم رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده نکردن از ماسک دانسته است.

زهرا صدراعظم نوری خبر داده است در حال حاضر آمار فوتی ها در تهران بیش از ۶۰ نفر است.

صحت یا سقم آمار فوتی کرونا در تهران و ایران

بالا بودن شمار فوتی ها در تهران سبب بوجود آمدن شبهاتی در صحت یا سقم آمار کرونا در ایران شده است.

با مقایسه آماری که عضو شورای شهر تهران از مرگ و میر روزانه تهرانی‌ها بر اثر کرونا ارائه کرده با آمار وزارت بهداشت ایران می‌توان این نتیجه را گرفت که بیشتر از یک سوم فوتی‌های کرونا در ایران در پایتخت تهران بوده است. از ۱۶۶ بیمار کرونایی در سراسر کشور ۶۰ نفر از آنان در تهران بوده است.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در تازه‌ترین آماری که ظهر شنبه ۲۹ شهریور اعلام کرد از فوت ۱۶۶ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

این مقام وزارت بهداشت درباره کاهش استفاده از ماسک نیز هشدار داده و گفته است که میزان استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی ۷۲ و نیم درصد است.

لاری همچنین گفته است موثرترین راهکار مقابله با کرونا، شست شوی مداوم دست‌ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و عدم حضور در تجمعات است.

جدی نگرفتن توصیه های ستاد مبارزه با کرونا و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مقامات ایرانی را نگران کرده است. حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در هفته های اخیر از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده و این خبر بدی است.

طبق گزارش وزارت بهداشت ایران استان های کشور در وضعیت “قرمز و هشدار” به سر می ‌برند.

استان های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان نیز در وضعیت هشدار به سر می برند.

وزیر بهداشت: ۲۰ میلیون دوز واکسن از شرکت هندی می خریم

چاره اندیشی مقامات ایرانی برای مهار شیوع کرونا تاکنون سبب کاهش بیماری کووید-۱۹ نشده است. در این میان وزیر بهداشت از پیش خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا از یک شرکت هندی خبر داد.

سعید نمکی وزیر بهداشت در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است “مدیر عامل این شرکت هندی فردی ایرانی‌الاصل زرتشتی است و او برای فروش واکسن با قیمت پایین‌تر به او قول داده است.”

وزیر بهداشت در ارتباط با نتایج آزمایش این واکسن و قیمت آن سخنی نگفته اما تاکید کرده است که این شرکت هندی ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به آمریکایی‌ها نیز پیش فروش کرده است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰