تاثیر مراسم عزاداری و سفرهای ماه محرم در گسترش شیوع کرونا با گذشت سه هفته آشکار شد

همانطور که پیش‌بینی می‌شد تاثیر مراسم عزاداری و سفرهای ماه محرم در گسترش شیوع کرونا با گذشت سه هفته آشکار می‌شود. موارد جدید ابتلا در هفته پایانی شهریور به نسبت هفته پیش افزایش یافته و وضعیت ۲۴ استان قرمز است.

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری ۳۱ شهریور اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۳ هزار و ۳۴۱ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و ۱۷۷ نفر در ارتباط به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سیما سادات لاری می‌گوید با موارد جدید ابتلا و مرگ بر اثر کرونا شمار مجموع مبتلایان به ۴۲۵ هزار و ۴۸۱ نفر و تعداد قربانیان به ۲۴ هزار و ۴۷۸ نفر رسید. بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت منتهی به نیم‌روز ۳۱ شهریور برای دومین روز متوالی ۲۴ استان از ۳۱ استان ایران به لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز و پنج استان در وضعیت هشدار قرار دارند.

رکورد استان‌های قرمز و ابتلای جدید روزانه
چنین وضعیتی از ابتدای اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران در پایان بهمن ماه سال گذشته تا کنون سابقه نداشته است. موارد جدید روزانه ابتلا نیز از نیمه خرداد به این سو به اندازه شبانه‌روز اخیر نبوده است.

هفته دوم شهریور ماه مصادف با ایام سوگواری ماه محرم بود. مینو محرز، عضو کمیته ملی مقابله با کرونا، هشتم شهریور هشدار داده بود که با توجه به افزایش سفر در تعطیلات ماه محرم و مراسم عزاداری، که به گفته او امکان رعایت توصیه های بهداشتی در آن وجود ندارد، تا سه هفته دیگر شاهد شتاب گرفتن موج جدید شیوع کرونا خواهیم بود.

سخنگوی وزارت بهداشت تائید می‌کند که این اتفاق رخ داده و می گوید در هفته پایانی شهریور شاهد افزایش موارد بستری مبتلایان به بیماری کووید۱۹ هستیم. او روز قبل گفته بود موارد بستری در تهران در هفته گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

سیما سادات لاری می گوید در هفته پایانی تابستان بیشترین میزان بروز موارد جدید و بستری در استان قم و کمترین میزان در استان‌های سیستان و بلوچستان و فارس گزارش شده و بیشترین موارد مرگ بر اثر کووید۱۹ هم در استان های قم، چهارمحال و بختیاری و اصفهان رخ داده است.

“انفجار کرونایی” در قم
شهر قم کانون اصلی شیوع کرونا در ایران به شمار می رود و مخالفت مسئولان مذهبی و سپاه پاسداران با قرنطینه این شهر در روزهای نخست گسترش کرونا بحث ها و مجادله های زیادی برانگیخت.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت به تازگی از وقوع “انفجار کرونایی” و چند برابر شدن موارد جدید بستری در برخی شهرها خبر داد و گفت این موارد در شهری مانند تبریز چهار برابر و در قم ۱۶ برابر شده است.

ضدعفونی ضریح زیارتگاهی در قم، اسفند ماه ۱۳۹۸
وضعیت استان های مختلف ایران به دلیل تفاوت های فاحش در تمرکز جمعیت و زیرساخت های بهداشتی به لحاظ شیوع کرونا بسیار متفاوت بوده و در حال حاضر وضعیت استان هایی مانند قم، اصفهان، لرستان، اردبیل، آذربایجان شرقی و تهران نگران کننده است.

موج سوم کرونا در برخی استان ها
به گفته سیما سادات لاری برخی استان ها در اسفند ماه با موج اول گسترش کرونا روبرو نبودند. او افزود: «برخی استان ها فقط یک موج بیماری را تجربه کرده اند و برخی در موج دوم قرار دارند و برخی در حال ورود به موج سوم بیماری هستند.»

با توجه به مجموع آمار رسمی وزارت بهداشت درباره شیوع کرونا در سراسر ایران، موج اولی که در آن شمار موارد روزانه ابتلا از سه هزار نفر تجاوز می کرد نیمه اول فروردین رخ داد و بار دوم در نیمه اول خرداد بود که در برخی روزها موارد ابتلای روزانه از این رقم فراتر رفت.

در هفته آخر شهریور، پس از سه ماه و نیم بار دیگر تعداد موارد ابتلای روزانه از مرز سه هزار نفر گذشت. این اتفاق در چهار روز گذشته سه بار رخ داده است.

در ماه های گذشته هر رویدادی مانند افزایش سفر در تعطیلات، مراسم پرتجمع مانند عزاداری ها و برگزاری کنکور و بازگشایی هایی که در آنها رعایت توصیه‌ها و دستورالعمل های بهداشتی کاهش یافته، بعد از چند هفته به بالارفتن آمار ابتلا و مرگ بر اثر کرونا منجر شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری ویدئویی خود می گوید پس از بازگشایی ها میزان ابتلا در میان افراد ۳۵ تا ۴۵ ساله که بیشتر شاغلان را تشکیل می دهند افزایش یافت.

او خاطر نشان کرد اوایل شیوع کرونا، سالمندان بیشتر فاصله گذاری را رعایت می کردند و کمتر از منزل خارج می شدند، اما الان “عادی انگاری” شده، فاصله گذاری رعایت نمی شود و به همین دلیل موارد فوتی در بالای ۷۰ ساله ها بیشتر اتفاق می افتد.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۰